Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy artylerzyści przeszkoleni na „ojcu Kraba”

AS-90 (zdjęcie poglądowe).
AS-90 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Cpl Timothy Jones/Wikipedia

Kolejni ukraińscy artylerzyści przeszli szkolenie na brytyjskich systemach artyleryjskich AS-90 w Wielkiej Brytanii. Łącznie na Ukrainę trafią 32 egzemplarze tego protoplasty naszego Kraba.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szkoleni artylerzyści pochodzili z 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej Azow, którzy są już kolejną turą żołnierzy ukraińskich przeszkoloną na brytyjskie AS-90. Pojazdy te już od kwietnia znajdują się na Ukrainie, biorąc udział w ostrzale rosyjskich pozycji.. Pojawiają się jednak informacje od strony ukraińskiej o pojawiających się problemach z ich eksploatacją. Przekładać ma się to na niską gotowość bojową pojazdów, których nie widzi się tak często w działaniach, jak np. włoskie M109L czy polskie Kraby. W miejsce przekazanych 32 sztuk AS-90 Wielka Brytania zamówiła 14 kołowych systemów artyleryjskich Archer w ramach rozwiązania pomostowego.

Czytaj też

AS-90 to brytyjska gąsienicowa armatohaubica produkowana w latach 90. XX wieku na potrzeby armii brytyjskiej. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica L31 kal. 155 o z lufą o długości 39 kalibrów. Pozwala to na eliminację celów na dystansie (w zależności od użytej amunicji) 24-30 km lub więcej przy użyciu amunicji specjalnej. W wieży umieszczonych jest 31 nabojów, w podwoziu – kolejnych 17. Do samoobrony służy uniwersalny karabin maszynowy L7 kal. 7,62 mm. Pojazd napędzany jest za pomocą silnika wysokoprężnego Cummnis VTA-903T-660 o mocy 660 KM połączonego z przekładnią automatyczną ZF LSG2000. Pozwala on na osiągnięcie przez pojazd prędkości maksymalnej 55 km/h.

Reklama

Czytaj też

Opancerzenie AS-90 zapewnia ochronę załodze jedynie przed bronią strzelecką i odłamkami. Wyprodukowano łącznie 179 egzemplarzy AS-90. Na bazie technologii systemu wieżowego AS-90 opracowano polską haubicę Krab. Ta wykorzystuje jednak m.in. inne podwozie oraz lufę o długości 52 kalibrów, a zakres zmian w polskim systemie wieżowym jest tak szeroki, że powstał nieporównywalnie nowocześniejszy, w zasadzie zbudowany od podstaw system artyleryjski.

Czytaj też

Brytyjska haubica AS-90 w trakcie ćwiczeń Iron Storm
Brytyjska haubica AS-90 w trakcie ćwiczeń Iron Storm
Autor. MoD UK/Crown Copyright
Reklama

Komentarze

    Reklama