Wojna na Ukrainie
Ukraińcy ulepszyli poradziecki system przeciwlotniczy
Ukraińcy ulepszyli poradziecki zestaw przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu Strzała-10 poprzez integrację na nim systemu optoelektronicznego Valli, który miał zwiększyć jego możliwości o prawie 100%. O sprawie pisze Dylan Maljasow z Defence Blog.
Poprawa zdolności tego już przestarzałego poradzieckiego systemu zapewne dotyczy wykrywania celów, a co za tym idzie znaczną poprawę skuteczności w ich likwidacji. W związku z wyczerpującymi się zapasami rakiet do ukraińskich systemów OPL zwiększenie jego efektywności jest jednym z kluczowych zadań, jakie stoją przed żołnierzami. W trakcie testów tak zmodyfikowana Strzała-10 miała zestrzelić 5 rosyjskich bezzałogowców jak Zala, Lancet oraz Supercam. Ukazuje to jak wydawałoby się niskim nakładem, można zwiększyć zdolności już przeszło 50 letniego zestawu OPL. Tym samym ukraiński system przeciwlotniczy zyskał kolejne życie, po tym, jak zaczęto na nim używać jordańskich zasobników oraz rakiet.
Ukraine upgrades Cold War-era air defense systemshttps://t.co/daJVenr6PR
— Defence Blog (@Defence_blog) March 13, 2024
9K35 Strzała-10 to radziecki rakietowy system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu opracowany w w latach 70. XX wieku jako następca zestawów Strzała-1. Pozwala on na eliminację celów (w zależności od wersji) na dystansie 4200-5000 metrów i pułapie 3-3,5 km. Masa głowicy bojowej rakiety wynosi 3-5 kg w zależności od typu. Efektor naprowadzany jest cel pasywnie za pomocą kanału optycznego lub na podczerwień. Wyrzutnia mogąca mieścić 4 pociski rakietowe została umieszczona na transporterze opancerzonym MT-LB. Tym samym cały taki zestaw może poruszać się z prędkością maksymalną 61,5 km/h przy zasięgu operacyjnym określonym na 500 km. Obecnie tego typu systemy są używane przez kraje takie jak m.in. Ukraina, Kuba, Wietnam, Kazachstan, Laos, Rosja, Indie, Białoruś.