Wojna na Ukrainie
Ukraina: wiemy, gdzie Rosja przechowuje broń jądrową
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) monitoruje przemieszczanie uzbrojenia przenoszącego ładunki jądrowe - powiedział w poniedziałek przedstawiciel HUR Wadym Skibicki. Rosja ma w swoim arsenale wszystkie rodzaje broni jądrowej - taktyczną, jak i strategiczną.
"Przede wszystkim, znane nam są wszystkie miejsca przechowywania broni jądrowej. Po drugie, znamy liczbę i rozmieszczenie nośników taktycznej broni jądrowej. Stale monitorujemy jakiekolwiek przemieszczanie wszystkich nośników" - powiedział Skibicki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Jak dodał, ukraiński wywiad śledzi działania "które przeprowadza bądź może przeprowadzać" zarząd 12. ministerstwa obrony Rosji. Właśnie ten zarząd w resorcie obrony Rosji "odpowiada za przygotowanie i dostarczenie ładunków jądrowych" - dodał przedstawiciel HUR.
Czytaj też
Skibicki przyznał, że ten monitoring nie jest prostym zadaniem. Wskazał jednak, że Ukraina prowadziła takie działania od 2014 roku, a nawet wcześniej. W 2014 roku Rosja przeprowadziła aneksję ukraińskiego Krymu. Władze ukraińskie często określają obecną inwazję rosyjską jako rozszerzenie na pełną skalę agresji rozpoczętej przez Moskwę w 2014 roku.
Prezydent Putin wielokrotnie publicznie wypowiadał się na temat możliwości użycia broni wszelkich rodzajów do obrony Rosji, dlatego takie zagrożenie w dalszym ciągu jest jak najbardziej realne, choć może być to także tylko narzędzie do wywołania niepokoju. Zmasowane ataki mogą obecnie wykonać omawiana Rosja i USA, które dysponują tysiącami głowic atomowych. Szacuje się, że Rosja ma w gotowości ok. 1,5 tys. głowic rozmieszczonych na środkach przenoszenia szczebla strategicznego, dalsze kilka tysięcy w rezerwie. Trudniejszy do oszacowania jest poziom gotowości taktycznej broni jądrowej, bo ta nie podlega porozumieniom o kontroli zbrojeń, a środki przenoszenia są podobne do tych służących do przenoszenia ładunków konwencjonalnych (np. rakiety Iskander). Śledzenie broni jądrowej jest jednak jednym z podstawowych zadań służb wywiadowczych nie tylko Ukrainy, ale też USA i innych krajów NATO.
Czytaj też
Oprócz Rosji i USA ataki mogą wykonać Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan i Izrael, które dysponują arsenałami liczącymi od 100 do 350 głowic. Oficjalnie bronią atomową dysponuje jeszcze Korea Północna, ale nie jest pewne czy jej ładunki są już tak małe, aby nadawały się do przenoszenia.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105