Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: w nocy zestrzeliliśmy wszystkie rosyjskie drony

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzeliliśmy wszystkie drony bojowe, przy pomocy których rosyjscy najeźdźcy zaatakowali Ukrainę; zneutralizowano 41 bezzałogowców wroga, z czego 39 produkcji irańskiej - oznajmiło w poniedziałek rano dowództwo ukraińskich sił powietrznych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podkreślono w komunikacie na Telegramie, tak duża skuteczność sił obrony powietrznej Ukrainy wynika z zastosowania uzbrojenia przekazanego Kijowowi przez państwa NATO.

"W odparciu ataku brały udział jednostki obrony przeciwrakietowej, myśliwce oraz mobilne grupy uderzeniowe. Wykorzystujemy w coraz większym stopniu sprzęt wojskowy i broń dostarczoną Ukrainie przez naszych zachodnich partnerów" - oświadczyło dowództwo

Reklama

Podobne informacje przekazał w poniedziałek rano ukraiński sztab generalny, który powiadomił, że w ciągu minionej doby zneutralizowano wszystkie rosyjskie bezzałogowce.

W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek przeciwnik wystrzelił w kierunku Ukrainy 44 drony Shahed-131 i Shahed-136, lecz żaden z nich nie zdołał dotrzeć do celu. Łącznie Rosjanie przeprowadzili 51 ataków z powietrza - czytamy w komunikacie sztabu na Facebooku

Władze Kijowa poinformowały, że nad stolicą zestrzelono w nocy 22 rosyjskie aparaty latające. "Według danych sił obrony powietrznej na Kijów leciało 40 bezzałogowców. Nad miastem zniszczono 22 spośród nich, 15 - nad sąsiednimi obwodami i jeszcze trzy w obwodzie kijowskim" - napisał na Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. X

  "przypomnijmy" ;) - krótko przed wojną pojawiły się informacje o przeniesieniu wielu samolotów An-2 w kierunku Ukrainy. Wtedy tłumaczono to zamysłem saturacji obrony p-lot poprzez masowe wysyłanie tych maszyn, jako prymitywnych dronów. Na razie o tym cisza, choć byłoby to w "dobrym" raszystowskim stylu.

  1. Jerzy

   Wydaje mi się, że nie miałoby to większego sensu - Shahed jest pewnie tańszy w budowie od przystosowania An-2 do lotów bez załogi (nie mówiąc o samym samolocie), a zadania saturacji obrony przeciwlotniczej wypełnia równie dobrze, jeżeli nie lepiej, bo ze względu na małe rozmiary zapewne trzeba więcej pocisków/rakiet aby go zestrzelić.

  2. Extern.

   @Jerzy: Jednak taką taktykę stosowali Azerowie, wysyłali w powietrze swoje drony bojowe które na pozycjach wyjściowych krążyły, Potem w powietrze na wabia startowały zdalnie sterowane AN-2 aby Ormiańska OPL je zestrzeliła zdradzając własne pozycje. Wtedy dyżurujące drony atakowały zdemaskowane pozycje Ormiańskiej OPL. Fakt że tamta wojna była dosyć specyficzna przez nieduży teren na którym była toczona, Ale stosowanie AN-2 jako wabików nie jest takie głupie.

  3. Jerzy

   Zgadza się tylko, że Rosjanie nie mają dronów klasy MALE zdolnych do tego rodzaju ataków, a ich lotnictwo załogowe w głąb terytorium UA się nie zapuszcza. Shahedów używają saturacyjnie m. in. po to żeby Ukraińska obrona wystrzelała się z rakiet, a z tej perspektywy im tańsze tym lepiej. Poza tym gdyby wysłali Antonowy, to Ukraińska propaganda miałaby używanie publikując dziesiątki filmów z "zestrzelenia" rosyjskich samolotów.

 2. rED

  Myślę że chyba czas na podjęcie produkcji V-1.....

Reklama