Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: problemy z budową umocnień. Sumy zagrożone?

Ukraińska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet BM-21 Grad.
Ukraińska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet BM-21 Grad.
Autor. General Staff of the Armed Forces od Ukraine

Z północy Ukrainy, gdzie obecnie trwa uderzenie wojsk rosyjskich, napływają informacje o błędach, jakie strona ukraińska popełniła w trakcie budowy umocnień. Istnieje też możliwość otwarcia nowego kierunku uderzenia w obwodzie sumskim.

Doniesienia o problemach z budową fortyfikacji są przekazywane między innymi przez serwis Deepstate UA, który relacjonuje również działania na froncie. Na postach w mediach społecznościowych widać elementy umocnień, które nie zostały prawidłowo zainstalowane. Krytykowana jest też część ze zrealizowanych prac, bo ich efekty miały nie odpowiadać założeniom kierowanym przez wojskowych.

Taka sytuacja ma miejsce pomimo tego, że Ukraina od 2023 roku deklarowała umacnianie granic, a ostatnio tamtejsze władze informowały o zakończeniu ich budowy.

Reklama

W tym procesie popełniono jednak błędy, co mogło zostać spowodowane z jednej strony korupcją, z drugiej – brakiem wiedzy i wymiany informacji między wojskowymi a prowadzącymi prace budowlane bądź brakiem odpowiednich kompetencji.

Czytaj też

Jak widać, pomimo doświadczeń w okopowej wojnie, tak naprawdę prowadzonej – choć z mniejszą intensywnością – od 2014 roku, również Ukrainie zdarzyły się błędy w budowie umocnień. Te doświadczenia należy analizować i wdrażać, także z polskiego punktu widzenia. Polski MON zapowiedział bowiem, że w rejonach przygranicznych będą powstawać umocnienia, jednak sama decyzja i „zameldowanie” o jej wykonaniu to za mało.

Reklama

Z Ukrainy płyną też doniesienia o prowadzonych walkach. Kilka dni temu Rosja otwarła nowy kierunek w północno-wschodniej części obwodu charkowskiego, między innymi w rejonie Wowczańska. O ile – według dostępnych informacji – postępy Rosjan obecnie spowolniły, to walki nadal mają miejsce, w tym w samym mieście.

Istnieje też prawdopodobieństwo, że Rosjanie otworzą nowy kierunek uderzenia. Za zagrożony uznaje się tym razem obwód sumski, położony na północny zachód od Charkowa. O zagrożeniu dla tego rejonu mówił kilka dni temu w rozmowie z „The New York Times” szef wywiadu wojskowego Ukrainy HUR gen. Kiryło Budanow, a obecnie świadczą o tym też doniesienia z mediów społecznościowych. Nawet jeśli Rosjanie nie dokonają głębokiego przełamania, to i tak zmuszą Ukraińców do rozproszenia wysiłków i przemieszczenia szczupłych odwodów, a także „odsłonięcia” sił na uderzenia bezzałogowców i artylerii w czasie marszu. I być może taki jest cel Rosjan.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Dudley

  Dla Polski nie ma to najmniejszego znaczeniami, niech płacą jak nie potrafią skonfiskować sprzętu inżynieryjnego materiałów i zagonić ludzi do budowy. Niech dalej walczą na pół gwizdka, i udają że wszystko jest ok.

  1. ALBERTk

   Ma to znaczenie bo im dłużej trwa konflikt tym Polska bardziej się zadłuża, co roku są wysyłane olbrzymie pieniądze z Polski na Ukrainę.

  2. Rusmongol

   @apbertk. Możesz przybliżyć nam sumy które wysyłamy na UA? Bo tak pisz3ez ogromne, się zadłużamy. Na pewno znasz te ogromne liczby i nam je tu podasz żeby nie wyszło że jesteś gołosłowny.

  3. młodygrzyb

   Rusmongol kwestionujesz że daliśmy i dajemy ukrainie broń, amunicje i inny sprzęt do obrony wart miliardy złotych a raczej euro/dolarów? Kwestionujesz że szkolimy ukraińskich żołnierzy, leczymy rannych? Kwestionujesz ze przyjęliśmy liczonych w miliony uchodźców z ukrainy, daliśmy im socjal, prace i nadal im pomagamy? Że udostępniliśmy im nasze szkoły uczelnie, szpitale? Kwestionujesz że praktycznie cała pomoc dla ukrainy przechodzi przez nasze porty, lotniska, dworce? Kwestionujesz to?

 2. sprawiedliwy

  Repubikanscy senatrowie twierdza ze az ok 30% funduszy przeznacznych na Ukraine moze byc rozkradana. Domaali sie lepszej kontroli i wiecej danych.

  1. Rusmongol

   A ile funduszy na armię jest rozkradzna w kacapi? Bo chyba wiesz że według transparency international korupcja w kartelu moskiewskim jest gorsza niż w UA 😉

  2. Rusmongol

   Ciekawe ile pieniędzy z podatków nie zapłacił Trump i republikańscy senatorowie. Czy czasem Trump nie jest o to sądzony? Może tym republikanie się zaczną martwić 😉

  3. sprawiedliwy

   Repubikanie to nic. Pomysl o Synie Bidena ktory zostal na Ukranie skorpwany i Senat zajol sie jego sprawo. I jedno jest waznijsze....Rok temu kazdy kto mowil ze na Ukrainie korupcja to byl "Ruski trol" - teraz mowia o tym Ukranscu patrioci i Biden i inni. POwines to przemyslec i wycignac wnioski na przszlosc:) narracja bywa zmienna Nie zostawa w tyle;)

 3. szczebelek

  Zamiast budować skomplikowane bunkry i umocnienia to ukrócenie możliwości manewrowania bywa ważniejsze. Śmiano się z zębów smoka, rowów i min, a te skomplikowały Ukraińcom kwestię odbicia terytorium. Politycy Ukraińscy popełniają wiele błędów jak mówienie w mediach gdzie nastąpi główne uderzenie pół roku przed, problemy z mobilizacją, brak przygotowanej obrony w 2022 roku czy też olana poprawka z tego sprawdzianu na kierunku charkowskim w 2024 roku ..

 4. młodygrzyb

  Hmmm to mi wygląda na to że ruscy zmieniają wojnę okopowa w wojnę manewrową. Jak znajda gdzieś większa lukę.....

 5. Zam Bruder

  "Państwo istnieje tylko teoretycznie..." Nie , nie....To nie tak, to nie o Ukrainie....to kiedyś powiedział o naszym kraju pewien przedstawiciel obecnej władzy ludowej. Przed Świętami w grudniu 2021 roku od mojego klienta, znajomego Ukraińca (byłego oficera jeszcze armii radzieckiej - stara migracja z czasów L.Krawczuka) dowiedziałem się "że wojna idzie i że kac....p dokona inwazji za miesiąc, dwa z nowym rokiem". 24 lutego wybuchła wojna. Jeżeli ktoś taki wiedział o tym, to nie wiedzieli nic w Kijowie? Gdzie były przygotowania? Przecież Żełeńskiego ostrzegano z wielu stron - wiele wywiadów zachodnich przedstawiało wiarygodne informacje i idę o zakład, że dobre rozeznanie o rosyjskich planach miał także ukraiński wywiad, bo oni się znają ze swoim wrogiem jak dwa łyse konie. Zrobili coś? Nic. Dzisiaj po dwóch latach wojowania po raz kolejny położyli swoje przygotowania do odparcia Rosjan na znanych przecież kierunkach uderzeń. To nie wygląda ani dobrze. ani poważnie.

  1. Buczacza

   Znów ukraiński klient.... Toż to scenariusz na taksówkarza 2.. Można powiedzieć, że galaktyka skupia się w taksówce. A może to kino akcji taxi 2?

  2. Zam Bruder

   Można powiedzieć Buczacza, że Twoją intencją tutaj jest tworzenie klimatu przychylnego Ukrainie, ale ja osobiście na szczęście nie podlegam podobnym ograniczeniom i dlatego korzystam z przywileju zarówno wolnej niezależnej analizy i takiej też wypowiedzi.

  3. Rusmongol

   Wszyscy wiedzieli że kacapy zaatakują. I co? Myślisz że ile czasu i kasy trzeba żeby zbudować armię czy fortyfikacje mogące zatrzymać kacapów bez rujnowania gospodarki kraju? I tak sukces że zatrzymują ich 2 lata...

Reklama