Wojna na Ukrainie
Ukraina po raz pierwszy użyła pocisków Storm Shadow do ataku na cele w Rosji
Według doniesień medialnych, Ukraina po raz pierwszy użyła brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow do ataku na cele na terytorium Rosji. Pociski przekazane przez Wielką Brytanię w maju 2023 roku, miały początkowo być używane wyłącznie w granicach Ukrainy, jednak Londyn i Waszyngton wyraziły zgodę na ich użycie przeciwko rosyjskim obiektom.
Według rosyjskich źródeł, kilka pocisków Storm Shadow zestrzelono w rejonie Rylska, blisko granicy z Ukrainą. Atak miał miejsce 19 listopada 2024 roku. Przekazanie Ukrainie broni dalekiego zasięgu, takiej jak Storm Shadow czy amerykańskie pociski ATACMS, było szeroko dyskutowane na arenie międzynarodowej. Broń pozwala Ukrainie niszczyć kluczowe rosyjskie instalacje wojskowe, takie jak bazy lotnicze, centra logistyczne czy magazyny amunicji, znacząco wpływając na zdolności operacyjne Rosji.
Video of the first Ukrainian 🇺🇦 strike using UK 🇬🇧 Storm Shadow cruise missiles inside Russia
— Ukraine Battle Map (@ukraine_map) November 20, 2024
At least 10 Storm Shadow cruise missiles can be seen striking the target in Marino, Kursk, reportedly an underground command post with Russian and potentially North Korean 🇰🇵 commanders pic.twitter.com/1tQaGhvtuB
Pomimo braku oficjalnego potwierdzenia ataków przez stronę ukraińską, zachodni analitycy wskazują na możliwe przełamanie rosyjskiej obrony powietrznej w regionach przygranicznych.
Czytaj też
Storm Shadow to brytyjsko-francuski pocisk manewrujący przenoszony przez samoloty. W służbie francuskiej nazywa się SCALP-EG. Producentem jest MBDA. Kompletny system uzbrojenia ma 5,1 m długości i waży 1300 kg. Masa tandemowej głowicy bojowej o nazwie BROACH to 450 kg. Zasięg oficjalnie wynosi 550 km, lecz dokładna wartość może zależeć od profilu lotu pocisku oraz nosiciela. Dzięki kompaktowemu silnikowi turboodrzutowemu Storm Shadow osiąga prawie 1200 km/h (0,95 Ma).
Storm Shadow powstał na bazie francuskiego pocisku Matra Apache przeznaczonego do niszczenia pasów startowych. Kadłub opracowano z myślą o redukcji skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego. By dotrzeć do celu, pocisk wykorzystuje układy nawigacji bezwładnościowej (INS) i satelitarnej (GPS), a także system, który dokonuje porównania powierzchni ziemi z mapą w pamięci pocisku (TERPROM) oraz głowicę śledzącą z naprowadzaniem na podczerwień (IIR).
Wśród użytkowników są: Arabia Saudyjska, Egipt, Francja, Grecja, Indie, Katar, Włochy i Zjednoczone Emiraty Arabskie (które otrzymały wariant eksportowy Black Shaheen o zasięgu skróconym do 300 km). Ukraina otrzymała pociski Storm Shadow z Wielkiej Brytanii i Włoch oraz SCALP-EG. Do ich przenoszenia przystosowano samoloty uderzeniowe Su-24. Na bazie Storm Shadow/SCALP-EG powstał też wariant morski o nazwie MdCN przenoszony przez okręty nawodne i podwodne.
radziomb
nie prawda, wg Putina Krym to Rosja więc te storm shadow od dawna uderzają w rosje. No chyba ze krym to nie Rosja.
kurczak
Akurat to że rosjanie potrafią zestrzeliwać te pociski udowadniają filmy z ich wcześniejszych zestrzeleń.
mick8791
To pokaż jakikolwiek film z takiego zestrzelenia! No chyba, że masz na myśli np ten, na którym widać jak budynek rosyjskiego dowództwa floty na Krymie "zestrzeliwuje" Storm Shadow całą swoją kubaturą :-D
Davien3
Kurczak Rosjanie mają problemy nawet z ich wykryciem co pokazała Syria a o zestzreliwaniu poza pojedyńczymi przypadkami moga jedynie pomarzyć
tomashr1
To jest Brytyjski EF?? 🤣