Reklama

Wojna na Ukrainie

Francuskie amratohaubice TRF1 kal. 155 w większości zostały już wycofane z użytkowania.

Ukraina otrzymała francuską artylerię holowaną?

Jean-Dominique Merchet z dziennika L’Opinion, na swoim koncie w serwisie Twitter ujawnił, że Ukraina zakupiła od francuskiego przedsiębiorstwa S2M Equipment armatohaubice TRF1 kal. 155 mm, wycofane w większości z francuskiej armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Laurent Lagneau z seriwisu opex360.com poinformował, że główną działalnością francuskiej firmy S2M Equipment z siedzibą w Montlouis-sur-Loire jest przywracanie do sprawności, a nawet modernizacja sprzętu wojskowego używanego przez francuskie siły zbrojne. Po wykonaniu takich prac jest on sprzedawany na rynki trzecie. Na liście możliwego do kupienia od nich uzbrojenia widnieją transportery opancerzone VAB, bojowe wozy rozpoznacze ERC-90, czy właśnie amratohaubice TRF1 kal. 155 mm. Taka sprzedaż musi najpierw zostać zatwierdzona przez Międzyministerialną Komisję ds. Badania Eksportu Materiałów Wojennych, pisze Laurent Lagneau. I w tym przypadku miała ona nie mieć żadnych zastrzeżeń.

Czytaj też

Byłby to już 3 system holowany kal. 155 mm przekazany Ukrainie przez państwa sojusznicze, obok M777 i FH70. Pozwoli to Ukraińcom na zwiększenie zasięgu prowadzonego ostrzału względem swoich systemów holowanych jak D-20. Dodatkowo pozwoli na wymianę sprzętu w jednostkach, które już nie mają wystarczająco dużo amunicji w kalibrach postsowieckich 122 mm i 152 mm, dając im możliwość dalszej walki i często większej siły ognia. Nie jest wiadome ile armatohaubic zostanie dostarczonych na Ukrainę.

Reklama

Czytaj też

TRF1 to francuska holowana armatohaubica kal. 155 mm o długości przewodu lufy wynoszącym 39 kalibrów wyprodukowana przez firmę Giat Industries (obecnie Nexter), jako zamiennik haubicy BF-50. Była produkowana w latach 1984-1993 w liczbie ponad 150 egzemplarzy. Donośność jej określa się na 24-30 km, w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność wynosi 6 strzałów na minutę lub 3 w ciągu 15 sekund w trybie szybkim, jednak wtedy konieczne są dłuższe przerwy. Żywotność lufy określa się na 3000 strzałów. Obecnie używana jest przez armię Cypru (12 sztuk), Senegalu (8 sztuk) i Arabii Saudyjskiej (28 sztuk). Francja posiada co namniej 12 sztuk tego systemu artyleryjskiego, jednak używany jest on tylko przez francuską jednostkę wojskową stacjonującą w Dżibuti.

TRF1 kal. 155 mm (zdjęcie poglądowe)
TRF1 kal. 155 mm (zdjęcie poglądowe)
Autor. U.S. Department of Defense Current Photos/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Valdi

    O Jezu Bez komputera balistycznego Fajna zabawka do Afryki

  2. Buka

    To jak to jest Ukraina kupi czy Francja przekaże?

    1. Valdore

      @Buka, a gdzie masz choc słowo o przekazaniu, zwyczajnei kupili od Francji

Reklama