Reklama

Wojna na Ukrainie

THEMis to robot lądowy produkcji estońskiej firmy Milrem Robotics, może on pełnić funkcje rozpoznawcze  po odpowiednim skonfigurowaniu wyposażenia dodatkowego. Fot. milremrobotics.com

Ukraina otrzyma wojskowe roboty

Estoński producent pojazdów bezzałgowych Milrem Robotics we współpracy z niemieckim koncernem KMW dostarczy Ukrainie 14 naziemnych pojazdów bezzałogowych (UGV) THeMIS. Jeden z takich bezzałogowców został już wcześniej przekazany w ramach pomocy ukraińskiej organizacji charytatywnej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wykorzystanie ich przez Ukraińców byłoby pierwszym przypadkiem użycia tego typu bezzałogowców w działaniach w trakcie pełnoskalowego konfliktu zbrojnego, co w przypadku wykazania ich użyteczności będzie dużym sukcesem nie tylko operacyjnym, ale także marketingowym (jak w przypadku Bayraktara TB2) co przełoży się na zwiększenie zamówień i rozwój firmy. Całość środków przeznaczona na zakup pojazdów jest zapewniana przez niemieckie ministerstwo obrony.

Czytaj też

Z 14 pojazdów siedem zostanie skonfigurowanych do ewakuacji rannych (CASEVAC) i ma zostać dostarczonych do końca tego roku. Pozostałe, które mają zostać przekazane w drugim kwartale 2023 roku, zostaną skonfigurowane do rozminowywania.

Reklama

„Ewakuacja poszkodowanych i oczyszczanie trasy to dwie pracochłonne czynności, które wymagają zaangażowania kilku osób, które pozostają w ciągłym zagrożeniu ogniem wroga. Automatyzacja tych zadań za pomocą pojazdów bezzałogowych zmniejsza to niebezpieczeństwo i pozwala większej liczbie żołnierzy przebywać w bezpiecznym obszarze lub zostać skierowanymi do ważniejszych zadań" — wyjaśnił kapitan (rez.) Jüri Pajuste, dyrektor ds. badań i rozwoju w dziedzinie obronności w firmie Milrem Robotics.

Czytaj też

„Rozmieszczenie bezzałogowego pojazdu THEMIS na Ukrainie oznacza, że ukraińskie siły zbrojne mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoich żołnierzy i pozwolić tym bezzałogowym pojazdom wykonywać zadania, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Taki jest ostateczny cel systemów robotycznych. Milrem Robotics jest dumny, że może przyczynić się do walki Ukrainy z agresorem" – powiedział Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics.

„Ten ważny projekt jest dowodem naszej wspólnej zdolności do dostarczania Ukrainie zaawansowanych technologii. Jesteśmy zdeterminowani, aby wesprzeć Ukrainę sprzętem ochronnym i ratującym życie. Szybka dostawa 14 UGV THeMIS dowodzi, że KMW i Milrem to partnerzy, na których można polegać" – powiedział Ralf Ketzel, dyrektor generalny KMW.

Czytaj też

THeMIS to zdalnie sterowana platforma gąsienicowa o nośności 750 kg napędzana systemem hybrydowym złożonym z silników diesla i elektrycznych. Całość napędu i sterowanie znajduje się w modułach bocznych, które obiegają gąsienice. Pomiędzy nimi umieszczona jest platforma, mogąca służyć do transportu ładunków lub sprzętu specjalnego, a nawet uzbrojenia.

Pojazd może poruszać się do 10 godzin, w tym około 90 minut w trybie „cichym", gdy wykorzystuje tylko napęd elektryczny. Prędkość maksymalna to około 35 km/h a zasięg zależy od warunków terenowych, gdyż sterowanie pojazdem jest realizowane przez operatora droga radiową. Oprócz sterowania pojazdem, jego sensorami i systemem uzbrojenia, możliwe jest również transmitowanie zebranych przez niego danych, np. w postaci obrazu, do odpowiednich systemu dowodzenia. TheMIS jest użytkowany przez 16 krajów, w tym 8 wchodzących w skład NATO: Francję ,Niemcy, Hiszpanię , Estonię, Holandię, Wielką Brytanię , USA i Norwegię.

YouTube cover video
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. pomz

    Ja bym chętnie je widział z jakąś bronią ppk...

    1. papa lebel

      Nie wymyślaj. Niech robią to co mają robić.

    2. PatriotW

      Podobno nasze peruny przeszły pozytywne testy w strzelaniu z ppk pirat. Ciekawe czy wejdzie to do WP...

Reklama