Siły zbrojne

Niemiecka samoobrona dla estońskiego robota

THeMIS ROSY
Bezzałogowe pojazdy lądowe THeMIS z systemem samoobrony ROSY
Fot. Milrem Robotics

Jak poinformowała estońska spółka Milrem Robotics, bezzałogowy pojazd lądowy THeMIS po raz pierwszy został zintegrowany z systemem samoobrony pojazdów ROSY produkcji niemieckiego koncernu Rheinmetall Defence. Tak zmodyfikowany roboty bojowy zaprezentowano ostatnio w działaniu na poligonie.

Wspomniany pokaz miał miejsce w czasie drugiej demonstracji zespołu załogowo-bezzałogowego (MUM-T) w programie zintegrowanego systemu modułowych pojazdów naziemnych (integrated Modular Unmanned Ground System - iMUGS), która odbyła się w ostatnim czasie na Łotwie. Wspomniane próby poligonowe przeprowadzili łotewscy żołnierze we współpracy z przedstawicielami firm biorących udział w programie iMUGS, realizowanym w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP). W drugiej edycji tych działań ponownie pokazano dwa bezzałogowe pojazdy lądowe THeMIS w dwóch różnych wersjach - bojowo-rozpoznawczej i transportowej. Ta pierwsza została uzbrojona w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia deFNder belgijskiej spółki FN Herstal.

Czytaj też

W czasie omawianego pokazu "bojowe" THeMISy zapewniały kompleksowe i bezpośrednie wsparcie na polu walki operującym na nim żołnierzom. Ich obecność pozwala na radykalne zwiększenie siły ognia oraz świadomości sytuacyjnej. Z kolei zintegrowanie tego robota z wyrzutnią granatów dymnych pozwoliło na mobilne stawianie zasłony dymnej. To zapozwalało na skryte poruszanie się własnych żołnierzy na polu walki, a także utrudnienie ich wykrycia przez nieprzyjaciela. Zastosowanie tego systemu samoobrony zwiększa także znacząco przeżywalność samego bezzałogowca.

Czytaj też

System ROSY składa się z dwóch wyrzutni granatów dymnych z dwoma magazynkami, szybkozłączki do montażu na pojeździe oraz urządzenie sterującego. Jego działanie polega na wykrywaniu potencjalnego zagrożenia i natychmiastowym wystrzeleniu w powietrze wiązki wielospektralnych granatów dymnych, które tworzą rozległą zasłonę dymną. Zakłóca to linie celowania systemów optoelektronicznych i celowniczych nieprzyjaciela, a tym samym utrudnia precyzyjne namierzenie i otwarcie ognia. Ponadto system ten może generować dynamiczną zaporę tego typu do osłony poruszających się kolumn pojazdów.

Czytaj też

THeMiS to bezzałogowy pojazd lądowy zaprojektowany i produkowany przez estońską spółkę Milrem Robotics. Jego nośność wynosi do 750 kg, co pozwala na zamontowanie wielu różnorodnych modułów dodatkowych, które przekształcają go w jedną z wielu możliwych wersji specjalistycznych. Napęd stanowi system hybrydowy złożony z silników diesla i elektrycznych zamontowanych w modułach bocznych znajdujących się wewnątrz gąsienic. Pojazd może poruszać się z prędkością maksymalną do 35 km/h przez 10 godzin (w tym ok. 90 minut w trybie "cichym"), a jego zasięg jest warunkowany ukształtowaniem terenu i oddaleniem od operatora sterującego nim drogą radiową.