Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: nowa brygada na czołgach z Polski

Ukraińska 22. Brygada Zmechanizowana opublikowała fotografie polskich czołgów PT-91 Twardy podczas obsług. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że Twarde trafiły do tej sformowanej niedawno jednostki.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Siły Zbrojne Ukrainy, choć ponoszą straty w czasie trwającej wojny, są cały czas rozbudowywane o nowe struktury. Powstają one częściowo od podstaw, a częściowo na bazie jednostek, które poniosły straty. I jedną z takich jednostek jest 22. Samodzielna Brygada Zmechanizowana.

Czytaj też

Autor. 22 Brygada Zmechanizowana SZ Ukrainy

Jednostka ta została wprowadzona do bazy MilitaryLandNet w lutym 2023 roku, a więc stosunkowo niedawno. Miała zostać sformowana na bazie jednego z batalionów, który poniósł straty w walkach. Na zdjęciach widać, że czołgi podlegają obsługom technicznym, a brygada szkoli się wykorzystując także bojowe wozy piechoty BMP-1. Te również mogły (choć wcale nie musiały) zostać dostarczone przez Polskę. Polska przekazała Ukrainie według różnych źródeł od 30 do 60 czołgów PT-91 Twardy.

Reklama

Czytaj też

PT-91 to polska modernizacja czołgów T-72M1 opracowana na początku lat 90. XX wieku w celu podniesienia walorów bojowych tych już przestarzałych czołgów. Uzbrojenie główne w postaci armaty gładkolufowej 2A46 kal. 125 mm pozostało bez zmian z racji na zbyt duże koszty jego wymiany. Sprzężony z nią był uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Czołg w ramach zwiększenia ochrony załogi otrzymał kostki pancerza reaktywnego ERAWA, które znacząco zwiększyły jego odporność na wszelkiego typu głowice kumulacyjne bez prekursora, a nawet pociski podkalibrowe. Pojazd otrzymał system kierowania ogniem Drawa, co znacząco zwiększyło celność prowadzonego ognia. Jednostkę napędową w postaci silnika W-46 o mocy 780 KM zastąpił S-12U o mocy 850 KM. Do Sił Zbrojnych RP trafiły 232 egzemplarze PT-91 Twardy (czołgi są używane np. przez kontyngent w grupie batalionowej NATO na Łotwie. Od 2014 roku w czołgach Twardy prowadzona jest wymiana kamer termowizyjnych I generacji na znacznie nowocześniejsze polskie systemy typu KLW-1 Asteria.

Czytaj też

Autor. Dowództwo Generalne/Twitter
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Andy61

    takich dziadkow bora do tankow a u nas mlode byczki wypasionymi furami sie w Wawie rozbijaja ;))

  2. TIGER

    Dlaczego Ukraina nie ma dywizji tylko brygady? Jak ci kurde wyskoczy 3 Rusków z wyrzutniami rakiet przeciwpancernych za krzaków to nawet z nowoczesnego czołgu nie będzie nic zbierać A po drugie to tak jakbyś szkolił się 3 miesiące i nagle masz być najlepszym piłkarzem. Np. podczas operacji pustynna burza, BWP Bradley też dużo zniszczyły czołgów irackich , bo mieli dobrze wyszkolone załogi , trzeba ponad 3;lata szkolenia by jeden czołg Leopard zniszczył 5-10 czołgów Rosyjskich zanim te się zorientują skąd się do nich strzela

    1. skition

      Amerykanie też nie mają dywizji.. Dywizja to jest w zasadzie oddział logistyczny czyli to co kiedyś nazywano okręgiem wojskowym. Siła uderzeniową są zaś Brygadowe Grupy Bojowe. Dywizja Centrum Południe miała jedna polską brygadową grupę bojową, jedną ukraińską i jedną hiszpańską gdzie była jedna hiszpańska grupa bojowa, jedna dominikańska jedna honduraska i jedna salwadorska . Tak więc struktura brygadowych grup bojowych jest dość płynna. Ukraińcy "dywizje" nazywają zaś Dowództwo Operacyjne np. Południe.

    2. wert

      masz Leo A6 na UKR i jakoś nie kasują 5-10 sowieckich., więcej, nie kasują nawet jednego i same obrywają Szkolenie szkoleniem ale ważniejsze jest środowisko walki. W skrócie działania połączone czyli wspóldziałanie RÓŻNYCH rodzajów wojsk i broni. Dzięki temu natowski Leo może skasować 5 teciaków. Pustynna Burza to pełne panowanie w powietrzu i pełna ślepota Iraku. Brygady na UKR dają większą elastyczność co przy dużym obszarze ma znaczenie. UKR ma dobrych dowódców, wiedzą co robią. Nowoczesny K2 namierzy tych 3 kacapów bez problemu a doprowadzenie do takiej sytuacji DYSKWALIFIKUJE dowódców

    3. skition

      Do wert. To czego nie mamy to świadomość sytuacyjna czyli Iron Vision Helmet czyli patrzenie jakbyśmy nie siedzieli w stalowej trumnie i nie wiadomo dlaczego my tego nie mamy. Oczywiście optymalne by było posiadanie przełącznika na obraz z drona.

  3. oko

    Dwa dni temu widziałem na zdjęciu 3 Leopardy zniszczone . Ukraincy nie potrafią walczyć czołgami !!!! Dlaczego ? Bo te zniszczone czołgi stały obok siebie w odległości około 8 do 10 metrów, a to oznacza że nie zachowali właściwych odległości od siebie bezmyślnie nie przeprowadzili rozpoznania przed pierwszym czołgiem !!!! Ja dałbym im taczek z kremem !!!!

    1. VIS

      A może "ekspercie", pierwszy został porażony a natarcie trwało dalej? Wbrew temu co piszesz świadczy ustawienie wieży, sektory ognia się pokrywają. Ukraińcy umieją walczyć czołgami, po prostu obrona była dobrze zorganizowana.

    2. [email protected]

      @oko Od 24 lutego widziałem tysiące ruskich czołgów zniszczonych. Rosjanie nie potrafią walczyć czołgami !!!! Dlaczego ? Bo te zniszczone stały metr od siebie albo na postojach zaparkowane albo bez paliwa albo bezmyślnie zakładali ze ukraincy im padna do stop i będą dziękować i mieli gdzieś rozpoznanie.. I nawet taczki bym im nie dal bo to dla nich zbyt skomplikowany pojazd.

    3. Odyseus

      @[email protected] tylko widzisz jest jedna drobna różnica , Ukraińcy produkują zero czołgów a Ruscy rocznie 300 i do tego jeszcze 1000 modernizują ... , Ukraińcy bawią się Naszymi zabawkami za Nasze pieniądze a Ruscy swoimi za własną kasę ... mała różnica ale sam przyznasz że dość jednak istotna ;)

Reklama