Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina niszczy setki dronów, ale Iskandery wciąż uderzają

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Kijów raportuje, że w czerwcu ukraińska obrona przeciwlotnicza, tylko ta należąca do wojsk lądowych zniszczyła trzysta rakiet i bezzałogowców Rosjan. Pomimo tego siły inwazyjne kontynuują bombardowania ukraińskich miast, a wojska lądowe starają się nacierać w Donbasie. Wciąż przeprowadzane są też uderzenia rakiet Iskander koordynowanych przez bezzałogowce

W czerwcu 2024 roku ukraińskie jednostki obrony powietrznej należące do wojsk lądowych (a więc tylko część całej ukraińskiej OPL) zniszczyły około 300 elementów rozpoznania powietrznego i systemów uderzeniowych wroga, w tym 1 samolot Su-25, 3 rakiety Kh-101/555, 42 drony Orłan-10/30, 46 dronów Shahed-131/136 i 97 systemów Lancet. Dodatkowo zestrzelili 45 dronów rozpoznawczych Zala, 14 UAV Supercam, 44 drony uderzeniowe Hi 82 i 8 bezzałogowych statków powietrznych Eleron.

Samych bezzałogowców rozpoznawczych (Zala, Orłan i Supercam oraz Eleron) zniszczono lub obezwładniono ponad 100, tylko siłami Wojsk Lądowych, a swoje środki mają przecież także obrona terytorialna, siły powietrzne (czasem do zwalczania BSP klasy Orłan używane są nawet myśliwce MiG-29) czy Gwardia Narodowa.

Nie zatrzymało to niestety ataków powietrznych Rosjan, w tym uderzeń koordynowanych przez drony. Jednym z ostatnich celów rosyjskich rakiet był eszelon ze sprzętem pancernym na stacji w Wilniańsku, w obwodzie zaporoskim, oraz sama miejscowość. Na nagraniu widzimy atak, oraz kłęby dymu nad stacją kolejową. Warto dodać, że atak był filmowany z drona, a więc pomimo obrony i niszczenia dużych ilości rosyjskich BSP uderzenia są wykonywane nawet na zapleczu frontu. W podobny sposób atakowano już nawet tak dobrze chronione obiekty, jak bazy lotnicze.

Rosja poprawiła więc koordynację pomiędzy rozpoznaniem z pomocą bezzałogowców klasy taktycznej a uderzeniami w głębi terytorium Ukrainy, co szwankowało na początku pełnoskalowej inwazji i produkuje „wojskowe” drony na masową skalę, równolegle z prostszymi FPV używanymi bliżej frontu. Do uderzeń często stosowane są rakiety balistyczne Iskander, bo mogą one dotrzeć do celu kilka minut po odpaleniu.

W Wilnańsku trafiono też cele cywilne. „Siedem osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie zaporoskim. Składam kondolencje wszystkim, którzy stracili swoich bliskich. Na chwilę obecną wiemy o jedenastu rannych, w tym trojgu dzieci” – poinformował szef administracji wojskowej obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow.

Choć można już stwierdzić, że Rosjanie przegrali bitwę o Wołczańsk, to gorzej sprawy się mają na kierunku donbaskim. Jak donosi brytyjskie ministerstwo obrony Rosjanie nacierają w sektorze Awdijiwka-Pokrowsk. Władze Ukrainy, w niektórych miejscowościach, zakończyły już ewakuację ludności cywilnej, więc miasta są szykowane do walnej bitwy z Rosjanami.

Reklama

Komentarze (5)

 1. TakToWidzę

  Trzeba wziąć pod uwagę szkody które powoduje agresor rosyjski. żadne pieniądze wydane na obronę Ukrainy nie zadośćuczynią takim szkodom. Trzeba koniecznie dać nowoczesną broń w dużych ilościach i odblokować wszelkie rodzaje walki z dzikim najeźdźcą.

 2. Wania

  Słowa generała Pattona o Rosjanach są wciąż aktualne: "..od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku ... Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia i są su...ami, barbarzyńcami i pijakami".

 3. sprawiedliwy

  Dobrze ze Ewekuuja ludnosc z miast - bo zamianienie ich w fortece to tragedia dla ludnsci cywinej. Amnety Inetrenatioan znow wydala rapory.

  1. Rusmongol

   A w tych raportach pewno że kacapy są humanitarni, nigdy nikogo nie skrzywdzili, nie napadli i że się jedynie bronią 🤣

  2. młodygrzyb

   Rusmongol boli że ktoś obiektywnie ocenia?

 4. sprawiedliwy

  Swoja droga czy mozna znisczyc 1 iskaderem caly pociag> ? Watipie- moze 4 wagony maks..

  1. młodygrzyb

   Jeden Iskander unieruchomił wykryty transport cennego sprzętu, dobicie go to było oczywiste następstwo.

 5. Chyżwar

  Teoretycznie większość irańskich dronów uderzeniowych, Orłanów czy innych podobnych mógłby zwalczać nawet odpowiednio zmodyfikowany TS-8 Bies albo Jak-11. Nie mówiąc już o wynalazkach w postaci Super Tucano albo Calidus B-250 gdzie można podwiesić AIM-9.

Reklama