Wojna na Ukrainie
UE przedłuża sankcje na Rosję
Rada UE przedłużyła w poniedziałek sankcje nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę o kolejne sześć miesięcy, czyli do 31 stycznia przyszłego roku. Obejmują one m.in. zakaz przeładunku rosyjskiego LNG na terytorium Unii i zakaz handlu towarami podwójnego zastosowania.
Lista sankcji wprowadzonych wobec Rosji składa się m.in. z ograniczeń dotyczących handlu, w tym zakazu eksportu do tego kraju technologii i towarów podwójnego zastosowania, czyli takich które mogłyby np. zwiększyć zdolność militarną Rosji lub pomóc jej w realizacji projektów przemysłowych np. związanych z LNG.
Przyjęty w czerwcu 14. pakiet sankcji wprowadził zakaz przeładunku rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego na terytorium UE. Wcześniej UE przyjęła już zakaz importu lub transferu ropy naftowej drogą morską oraz niektórych produktów ropopochodnych z Rosji.
Sankcjami objęte zostały też transakcje z określonymi instytucjami kredytowymi i finansowymi, wspierającymi rosyjską bazę przemysłu obronnego, wykluczono kilka rosyjskich banków z systemu SWIFT, czyli systemu płatności zagranicznych i wprowadzono zakaz importu m.in. towarów luksusowych. Licencje i zgodę na działalność nadawczą w UE straciło też kilka wspieranych przez Kreml mediów szerzących dezinformację, m.in. Sputnik, telewizja RT (dawniej Russia Today), Voice of Europe czy RIA Nowosti.
Czytaj też
Zgodnie z poniedziałkową decyzją Rady UE ograniczenia te będą obowiązywały przez kolejne pół roku, czyli do końca stycznia 2025 r.
UE po raz pierwszy nałożyła sankcje na Rosję w 2014 r. w związku z nielegalną aneksją Krymu. Od lutego 2022 r. zostały one znacznie rozszerzone w odpowiedzi na „niesprowokowaną, nieuzasadnioną i nielegalną agresję wojskową Rosji na Ukrainę”.
Jak dotąd UE przyjęła 14 pakietów sankcyjnych przeciwko Rosji. „Dopóki nielegalne działania Federacji Rosyjskiej nadal naruszają zakaz użycia siły, co stanowi poważne naruszenie zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego, należy utrzymać w mocy wszystkie środki nałożone przez UE i w razie potrzeby podjąć dodatkowe środki” - napisano w oświadczeniu wydanym przez Radę UE.
GB
I słusznie. Poważnie należy się zastanowić nad blokadą ruskich tankowców idących przez cieśniny duńskie. Tzn, tylko takich, które nie spełniają norm ekologicznych, nie mają ubezpieczenia itp. Nowe i z ubezpieczeniem niech sobie przechodzą swobodnie.
Davien3
Szkoda że tak mało , przydałoby się wiecej sankcji na ten zbrodniczy kraj Putina.