Reklama

Wojna na Ukrainie

Sojusz Rosja-Korea Północna coraz silniejszy? Wizyta Szojgu wyrazem desperacji Moskwy [KOMENTARZ]

Kim Dzong Un. Fot. https://wiki.hackerspaces.org
Kim Dzong Un. Fot. https://wiki.hackerspaces.org

Choć minister obrony Siergiej Szojgu jest krytykowany wewnątrz Rosji za klęski na froncie, to w Korei Północnej mógł liczyć na iście królewskie przywitanie. Przed szefem rosyjskiego resortu obrony rozwinięto czerwony dywan i przyjęto go z honorami. Rosyjska armia potrzebuje północnokoreańskiej amunicji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Choć o Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) mówiło się jako o „rosyjskim NATO" to w praktyce Rosja na wojnie została sama. Jedyny praktyczny wojenny sojusznik Moskwy, czyli Białoruś, uczestnicy w walkach jako logistyczno-sprzętowy rezerwuar i polityczne wsparcie. Nie jest to jednak aktywne zaangażowanie, którego spodziewał się Władimir Putin. Wizyty Łukaszenki w Moskwie kończą się u niego podupadaniem na zdrowiu, więc wojenny sojusz raczej wynika z geografii Białorusi, a nie pełnego zaangażowania reżimu w Mińsku.

Państwa składowe ODKB czyli: Armenia, Kirgistan, Tadżykistan oraz Kazachstan – przysłowiowo – stoją z bronią u nogi i wolą od putinowskiej inwazji się dystansować. Rosja sięga więc po swoich dalszych sojuszników: Iran oraz Koreę Północną, których rządy podobnie jak Rosja są międzynarodowymi pariasami, dyktaturami, od których stroni cywilizowany świat.

Reklama

Czytaj też

Oficjalnie celem wizyty Szojgu w KRLD były obchody 70. Rocznicy podpisania rozejmu kończącego wojnę koreańską. To tylko pretekst. Celem Moskwy jest pozyskanie amunicji z Korei Północnej.

Już we wrześniu 2022 r. władze USA ujawniły, że Rosja prowadzi z KRLD negocjacje na temat dostaw sprzętu i amunicji. Transporty miały się rozpocząć w grudniu 2022 r. i można przypuszczać, że są kontynuowane" – pisze Polski Instytut Spraw Międzynarodowych w swoim raporcie . Jak raportuje PISM Rosja mogła zużyć już do 14 mln pocisków i rakiet artyleryjskich, a roczne zwiększona produkcja wynosi do 5 mln sztuk.

Czytaj też

„KRLD ma jednak przede wszystkim rozbudowany arsenał i zaplecze dla produkcji amunicji artyleryjskiej w standardach ZSRR. Północnokoreańska artyleria liczy do 9 tys. różnego typu haubic i 5–6 tys. wyrzutni rakiet artyleryjskich. Arsenał ten odzwierciedla silne wpływy radzieckiego myślenia na doktrynę, taktykę i uzbrojenie KRLD. Brak jest jednak wiarygodnych szacunków na temat mocy produkcyjnych jej przemysłu i rezerw strategicznych. Południowokoreańscy eksperci przypuszczają, że są to rezerwy ,,kilkudziesięciu milionów pocisków" przeznaczonych dla wojny konwencjonalnej na Płw. Koreańskim. KRLD na pewno produkuje amunicję dla haubic kal. 122, 130 i 152 mm, pociski moździerzowe 120 mm oraz rakiety Grad" – pisze Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Co ciekawe, choć większość państw NATO i UE ostro wypowiada się o Rosji, to wiele kontrowersji wzbudziła wypowiedź szefa węgierskiej dyplomacji. Rosja, choć izolowana na arenie międzynarodowej, może wciąż liczyć na Budapeszt. "Otwarte dla wszystkich reprezentacji, w tym Rosji, igrzyska olimpijskie byłyby szansą na pokojowe rozwiązanie konfliktów wojennych, w tym wojny w Ukrainie" – stwierdził Peter Szijjarto. Węgry coraz wyraźniej dystansują się od stanowiska przyjmowanego wobec Rosji przez większość sojuszników.

Reklama

Komentarze (7)

  1. bezreklam

    akurat 70 rocznica - Wojny Koreanskiej i zawsznia broni. Wtedy Stalin i ZSRR nie weszlo do wojny Chiny i Indie wspieraly Koree polnocna. Macartutr chcial wojny atomwej - Szef Sztabu Bradley zdymisjonwal go za to. Mozna by sie uczuc z historii.

    1. Rusmongol

      Właśnie. Przypomnijmy że wojna koreańska to wojna rozpoczętą przez napasc Chin i kor płn na południowców. Dopiero po prośbie Korei płd o pomoc do wojny przystąpiło USA. W kuluarach mówi się też że zsrr podpuszczał Chiny żeby zaatakowały i sam miał się przyłączyć. Gdy tego nie zrobił nastąpiły dekady niechęci sowiecko chińskiej. Dziś znowu te dwa kraje czyli Rosja i Chiny kręcą lody. No i mamy malutki kryzys, wojenkę.

    2. bezreklam

      Brak edukacji sie klania. Po kapitlacji Japonii 2 strefy okupacyjne (podbnie jak w Niemczech) Polnocka Koreea - ZSRR polduniwa USa. ONZ daje nakaz opuszcznia przez obce wojska. ZSRR opusza odrazu KOree - USa z wachaniem rok pozniej *(Trudno im sie pozbyc) Na poludniu wybucha powstanie ludowe. RZad marduje ok 200 tys chlopow (takze przy pomocy oddzilow zloznych z Japonczkow) Wtedy Korea POlnocna Atakuje Poludnie (Bez Chin) Poludnie przegrwa - DO wojny wchdza JAnkesi - desatnt. DOpiero po landowaniu JAnkesow do wojny dolacza sie Chiny (Nie oficjanie) Wiec prosze Cie nie klam. Nei falszuj histrii.

    3. Chyżwar

      @Rusmongol Tylko role się odwróciły. Obecnie Chiny wpuściły jego rosję w kanał. Davien traktuje rosję jako jedynego wroga. Ten człowiek jest euroentuzjastycznym optymistą. Ja bym się wcale nie zdziwił, gdyby kolejnym etapem była wojna sojuszu rusko - chińskiego przeciw NATO na naszym kontynencie. Chińczycy mają nadmiar mężczyzn, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Sprzętu mają aż nad to. Republikę Korei zwiąże Kim z chińską pomocą. Wojna na Pacyfiku, to głównie wojna okrętów i samolotów. Więc Chińczków stać, żeby na wojnę w Europie posłać całkiem spory kontyngent.

  2. Szop85

    USA jak zawsze ma ukrytą rezerwę strategiczną.Policz jaki mają roczny wskaźnik eksportu amunicji i rożnych pocisków na bliski Wschód do Azji. Teraz pomyśl jak przestaną sprzedawać. Ile myśliwców czołgów amunicji i broni mają do sprzedania przez 5 lat do przodu. Wszystko zamówione.Wychodzi ok 800 myśliwców.Samych C 120 Amraam jest ok 5000 tyś. Pac 3 MSE ok 3000 tyś.Liczę na szybko .Plus Pociski do czołgów do artylerii. O czym my mówimy.

  3. GB

    Znaczy rezerwy amunicji Rosji na luty 2022 to kilkanaście mln sztuk amunicji powyżej 100 mm, a szacunki dla Korei Północnej to kilkadziesiąt mln sztuk takiej amunicji? Brzmi nieprawdopodobnie przy potencjale tych państw. Szojgu mógł rzeczywiście pojechać do Korei Północnej po amunicję, ale tzn. że dostawy amunicji z Iranu są na ukończeniu a własna produkcja nie wystarcza. Jak się weźmie pod uwagę że Korea Północna ma własne militarne problemy to znów tak dużo tej amunicji Szojgu nie otrzyma...

    1. Harpia

      Korea Północna ma broń atomową więc może wymienić dużo amunicji konwencjonalnej na dobra luksusowe tak bardzo potrzebne Kimowi. Według mnie Szojgu pojechał głównie po silniki i części do T-72 pozyskane w 2021 roku.

    2. TasJI

      1. Myślę, że powinieneś to przyznać. 2. Korea Południowa posiada 3,4 miliona pocisków moździerzowych 105 mm i 2,5 miliona pocisków 107 mm (4,2). 2. Mówi się, że we współpracy z Poongsanem zbuduje w Polsce fabrykę amunicji 155 mm, ale ilość amunicji 155 mm to 1/10 produkcji Poongsana. Korea może również robić muszle w Hanhwa i jest mniejsza niż Poongsan. 2. Wszystkie firmy w USA + UE wahają się przed zwiększeniem produkcji pocisków 155mm.

    3. GB

      TasJI, co nas obchodzę granaty moździerzowe 105 i 107 mm, jak to kaliber niestosowany w Europie, także w Ukrainie? Wiesz że słowo "muszle" świadczy że korzystasz z translatora?

  4. easyrider

    Coś, co uważa się za mocarstwo i musi żebrać o amunicję dla swojej dziadowskiej armii od totalitarnego reżimu, w którym głód panuje. Kompletne dno. Moskwa nie ma szans na modernizację państwa a bez tego jest skazana na rozpad. Kółeczko się zamyka.

    1. Był czas_3 dekady

      Czas najwyższy by się rozpadła jak ten sztuczny twór UNIA EUROPEJSKA.

    2. Rusmongol

      @byl czas 3 dekady. Przecież nikt nie zmuszał nikogo żeby wstępował do UE czy dalej tam był. Może UE to sztuczny twór i z wieloma wadami, ale to wręcz fenomen.

    3. "Pułkownik" Michał

      @Rusmongol fenomenem to była Unia Polski i Litwy, która była pierwszym tego typu tworem geopolitycznym o takiej skali i trwała 300 lat. Fenomenem jest NATO będące największym w historii sojuszem militarnym i trwa 74 lata. Natomiast UE póki co trwa dopiero 19 lat (20 stuknie w listopadzie). Nie jest to nawet 1/10 tego czasu co istniała Rzeczpospolita Obojga Narodów, a już UE zaczyna się przekształcać w związek socjalistycznych republik europejskich z centralnie sterowaną gospodarką, w której potęgi gospodarcze coraz śmielej dyskryminują słabsze państwa.

  5. Sebseb

    No tak - kupno przez Rosję amunicji z Korei Północnej to akt desperacji, natomiast kupno przez USA amunicji z Korei Południowej dla Ukrainy i w celu uzupełnienia swoich rezerw już aktem desperacji nie jest. Zaiste dziwna logika ....

    1. Franek Dolas

      Różnica jest zasadnicza USA nikogo nie napadły i nie prowadzą wojny. Rosja nie jest w stanie zapewnić amunicji na własne potrzeby pomimo przestawienia gospodarki na potrzeby wojenne.

    2. Sebseb

      Franek… różnica jest zasadnicza - z tego co pamiętam budżet zbrojeniowy Rosji to chyba z 10 procent budżetu zbrojeniowego USA.” USA nikogo nie napadły…. „ - nie będę tego komentował

  6. bezreklam

    Sojusz - falszwe slowo - Gdtby taki byl to by bylo po Koreii POludniwej. Dlatego USA "POZYCZLO" - amyunicje z KOreii POldnowjej a nie kupilo- tak by ona mogla byc neutralna. To sa podsawy polityki. Jesli zas uzyc slowa "despercja" - to porzczaie amunici jest jej wiekszym wyrazem niz kupowanie. Wspieranie wroga naszego wroga - to tez stara zasada. Zrszta co ja bede tlmaczl podsawy.

  7. Buczacza

    Nowy porządek świata. Nowe wartości,kultura,demokracja, pluralizm, wolność słowa. Nowa oś Korea Północna, Iran, Chiny, Rosja, Syria i Białoruś.

Reklama