Reklama

Wojna na Ukrainie

Rozmowy szefów MSZ Chin i Rosji na G20. Jednym z tematów Ukraina

Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji, Qin Gang i Siergiej Ławrow
Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji, Qin Gang i Siergiej Ławrow
Autor. Mid.ru

Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Rosji, Qin Gang i Siergiej Ławrow, spotkali się w czwartek w kuluarach konferencji G20 w Indiach i „wymienili opinie na temat kryzysu ukraińskiego” – poinformowała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podczas spotkania szefów MSZ państw grupy G20 Chiny i Rosja jako jedyne nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podała agencja Reutera, powołując się na władze Indii, które przewodniczyły spotkaniu.

Władze w Pekinie wzbraniają się przed nazywaniem rosyjskiej agresji mianem inwazji, a w oficjalnych chińskich komunikatach mowa najczęściej o „kryzysie" albo „kwestii ukraińskiej". Chiny sprzeciwiają się również sankcjom nakładanym na Moskwę przez państwa zachodnie i ich sojuszników.

Reklama
    Reklama

    „W obliczu skomplikowanej i poważnej sytuacji międzynarodowej Chiny są gotowe do współpracy z Rosją i innymi członkami społeczności międzynarodowej, by chronić pokój, bezpieczeństwo, rozwój i dobrobyt" – oświadczył Qin na dwustronnym spotkaniu z Ławrowem.

    Chiński minister zaznaczył, że Pekin „popiera wszelkie wysiłki sprzyjające pokojowemu rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego i będzie w dalszym ciągu odgrywał konstruktywną rolę w tej kwestii" – napisano w depeszy Xinhua.

    Reklama
      Reklama

      Chiny popierają zasady Karty Narodów Zjednoczonych, opowiadają się za politycznym rozwiązaniem „kryzysu" i sprzeciwiają się „podsycaniu płomieni i zakłócaniu rozmów pokojowych" oraz „podwójnym standardom, sankcjom i presji" – podała chińska agencja.

      Ławrow miał natomiast zapewnić, że Rosja jest skłonna do współpracy z Chinami na rzecz wprowadzania w życie uzgodnień pomiędzy przywódcami obu państw, intensyfikacji kontaktów wysokiego szczebla oraz planowania współpracy w wielu dziedzinach.

      Reklama
        Reklama

        Obie strony podpisały również plan konsultacji pomiędzy resortami spraw zagranicznych na 2023 rok – dodała Xinhua

        Reklama
        Źródło:PAP

        WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]

        Reklama

        Komentarze (1)

        1. Chinol

          Co do sankcji jeszcze. Moze znacie - producent lodow "Ben And Jerry" (Bardzo znane) - nalozyl raz sankcje na Izeal za okupwanie tzw teryriow okupwanych + jakas masakra palsetycznkow. Zadki przypadek ale sie zdazlo. Wtedy Senat USA przegloswal prawo tzw "ANTI BDS LOW" - Prawo przeciwko bojkotowi. Otóz kazda firma ktora nalozy sankcje na sojusznika USa nawet jesi ma jakies podstawy moralne bedzie pociagnieta do odpowiedzilnsci karnej. Troche zal bo wlasciielka firmy miala i klopty prawne i grozby gwatu itp. Wiec jakby ktos pytal dlaczego tyko Rosja ma sanckcje a np USa (za okupacje 20 lat Afgastanu) Lub Izeal za srefe Gazy - po czesci macie odowiedz jak to sie odbwa. (czesc 1)

        Reklama