Reklama

Geopolityka

Niemcy nakłaniają Chiny by wpłynęły na Putina

Putin Xi
Autor. Пресс-служба Президента России/Wikimedia Commons/CC4.0

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który we wtorek rozmawiał telefonicznie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem zaapelował do niego, by użył swego wpływu na rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, aby zakończyć wojnę na Ukrainie - podały w komunikacie służby prasowe głowy państwa niemieckiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Prezydent poprosił Xi Jinpinga, by użył swego wpływu na Rosję oraz zadziałał również w ten sposób na Putina" - głosi komunikat służb prasowych Steinmeiera.

Czytaj też

Według chińskich mediów państwowych Xi zaapelował we wtorkowej rozmowie o budowanie dobrych relacji między Chinami i Niemcami oraz całą Unią Europejską, bez ingerencji stron trzecich.

Reklama

"Kontynuowanie zdrowego i stabilnego rozwoju stosunków Chin z UE to kierunek działań, który powinny obrać Chiny i Niemcy" - powiedział chiński przywódca, cytowany przez państwową telewizję CCTV.

Czytaj też

"Chiny popierają strategiczną autonomię UE i liczą na to, że strona europejska zaaprobuje stanowisko, zgodnie z którym Chiny i Europa są strategicznymi partnerami (...) oraz zasadę, że relacje Chin i UE nie są celem ingerencji i są niezależne od stron trzecich" - oznajmił Xi.

Powiedział również Steinmeierowi, że Pekin ma nadzieję na to, iż Berlin zapewni chińskim firmom dostęp do przejrzystego i "niedyskryminującego" niemieckiego rynku.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Filemon66

    Podsumowując to ten sam prezydent który dawał całuski Kremlowi w podziękowaniu za tani Gaz Nikt go na Ukrainie nie chce

Reklama