Reklama

Geopolityka

Chiny rozmawiają z Iranem

Autor. Government of the Islamic Republic of Iran/Twitter

Chiny będą promowały rychłe rozwiązanie irańskiej kwestii nuklearnej i będą aktywnie uczestniczyły w negocjacjach na temat wznowienia porozumienia nuklearnego – oświadczył we wtorek przywódca ChRL Xi Jinping podczas spotkania z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku przez Iran ze światowymi mocarstwami – USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami - miała na celu ograniczenie irańskiego programu wzbogacania uranu, by utrudnić Teheranowi dostęp do broni jądrowej w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji.

Czytaj też

Jednak w 2018 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia, oceniając, że nie dość skutecznie ogranicza program nuklearny Iranu. Chiny skrytykowały tę decyzję, a władze Iranu twierdzą, że pracują jedynie nad pokojowym wykorzystaniem technologii nuklearnej.

Reklama

Raisi rozpoczął we wtorek trzydniową wizytę w Pekinie, określaną przez media jako pierwsza wizyta irańskiego prezydenta w Chinach od 20 lat. Raisiemu towarzyszy szef banku centralnego i wysocy rangą urzędnicy ds. handlu, gospodarki i ropy naftowej.

Xi podkreślił, że Chiny i Iran łączy „tradycyjna przyjaźń", a ich dwustronne relacje „wytrzymały próbę różnych zmian międzynarodowych". Po spotkaniu podpisano szereg dwustronnych porozumień o współpracy m.in. w dziedzinie rolnictwa, handlu, turystyki, ochrony środowiska, zdrowia i sportu – poinformowała państwowa chińska telewizja CCTV.

Czytaj też

Raisi zapewnił Xi o sprzeciwie Iranu wobec "unilateralizmu i hegemonii" oraz "ingerencji obcych sił w wewnętrzne sprawy" państw - przekazała CCTV.

Przed wizytą komentatorzy zwracali uwagę, że zarówno Chiny, jak i Iran mierzą się z amerykańskimi sankcjami, są krytykowane przez Zachód za bliskie relacje z Rosją w czasie jej inwazji na Ukrainę i uchodzą za przeciwników obecnego ładu międzynarodowego z dominującą pozycją USA. Według administracji prezydenta Joe Bidena Iran dostarcza Rosji drony bojowe używane przeciwko Ukrainie.

Czytaj też

Iran i Chiny mają bliskie związki gospodarcze, w tym w dziedzinie energii, transportu, rolnictwa, handlu i inwestycji, a w 2021 roku podpisały porozumienie o „strategicznej współpracy" na 25 lat.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Hans_Micoolsky

    Chińczycy mordują ich braci w wierze, ale braterstwo nic nie znaczy, kiedy chodzi o atom, władzę i inne takie szlechetne sprawy islamu.

  2. Avengers

    Dla UE tez zalezy na biznesnie z Iranem.

Reklama