Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjsko-jordańskie granatniki na Ukrainie

RPG-32 w Jordanii produkowane są przez firmę Jadara
RPG-32 w Jordanii produkowane są przez firmę Jadara
Autor. fot. codinomeinformante.blogspot.com

Użytkownik Ukraine Weapons Tracker w serwisie Twitter opublikował zdjęcie, na którym uwieczniono granatnik przeciwpancerny RPG-32, używany przez ukraińskiego żołnierza. Nie jest jednak on pochodzenia rosyjskiego a … jordańskiego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kontrakt na uruchomieniu linii produkcyjnej RPG-32 został podpisany z Jordanią w 2006 r., jednak nie upubliczniono żadnych szczegółów. Początkowo 80% komponentów było dostarczanych przez Rosję i całość była składana na miejscu, co z czasem miało się zmienić na korzyść jordańskiego przemysłu. Sam granatnik został ostatecznie wprowadzony do użycia w 2008 r. i był pierwszym tego typu systemem uzbrojenia, wykorzystującym napędzane silnikiem rakietowym pociski 72 i 105 mm. Pociski te mogą być wyposażone nie tylko w głowice kumulacyjne, ale również w termobaryczne.

Czytaj też

Wszystkie pociski są umieszczone w hermetycznych kontenerach. Są one zdolne przebić pancerz bez osłon aktywnych o grubości 1000 mm w odległości 700 m i 650 mm przy tych osłonach. Przez swoje możliwości granatnik RPG-32 został uznany za broń, która stwarza zagrożenie dla amerykańskich sił zbrojnych.

Reklama

Czytaj też

Możliwe zatem, że granatniki pokazane na zdjęciu zostały nabyte w Jordanii przez jakiś kraj trzeci, który wysłał je na Ukrainę.

Reklama

Komentarze

    Reklama