Wojna na Ukrainie
Rosyjsko-jordańskie granatniki na Ukrainie
Użytkownik Ukraine Weapons Tracker w serwisie Twitter opublikował zdjęcie, na którym uwieczniono granatnik przeciwpancerny RPG-32, używany przez ukraińskiego żołnierza. Nie jest jednak on pochodzenia rosyjskiego a … jordańskiego.
Kontrakt na uruchomieniu linii produkcyjnej RPG-32 został podpisany z Jordanią w 2006 r., jednak nie upubliczniono żadnych szczegółów. Początkowo 80% komponentów było dostarczanych przez Rosję i całość była składana na miejscu, co z czasem miało się zmienić na korzyść jordańskiego przemysłu. Sam granatnik został ostatecznie wprowadzony do użycia w 2008 r. i był pierwszym tego typu systemem uzbrojenia, wykorzystującym napędzane silnikiem rakietowym pociski 72 i 105 mm. Pociski te mogą być wyposażone nie tylko w głowice kumulacyjne, ale również w termobaryczne.
Czytaj też
To remove the assumption that they could be captured from the Russian army after they were received from a Russian manufacturer (like the Skif ATGMs made for export but given to the Ukrainian army instead), let's take a look at these TBG-32V thermobaric rockets used with RPG-32. pic.twitter.com/q2Cw0bQeiH
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) August 17, 2022
Wszystkie pociski są umieszczone w hermetycznych kontenerach. Są one zdolne przebić pancerz bez osłon aktywnych o grubości 1000 mm w odległości 700 m i 650 mm przy tych osłonach. Przez swoje możliwości granatnik RPG-32 został uznany za broń, która stwarza zagrożenie dla amerykańskich sił zbrojnych.
Czytaj też
Możliwe zatem, że granatniki pokazane na zdjęciu zostały nabyte w Jordanii przez jakiś kraj trzeci, który wysłał je na Ukrainę.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie