Reklama

Wojna na Ukrainie

Bułgarskie granatniki na Ukrainie

Fot. VMZ
Fot. VMZ

Ukraina używa obecnie bardzo wiele typów broni przeciwpancernej piechoty, począwszy od lekkich jednorazowych granatników przeciwpancernych, kończąc na przeciwpancernych pociskach kierowanych. Jak się okazuje, Ukraina zakupiła lub otrzymała nieokreśloną liczbę granatników Bullspike z Bułgarii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Reklama

Bułgarski granatnik przeciwpancerny Bullspike, produkowany w bułgarskiej państwowej firmie WMZ EAD, stanowi rozwinięcie systemu RPG-22, na którego produkcję otrzymała ona licencję. W obecnej postaci znacznie zmodyfikowano wyrzutnię, która stała się bardziej ergonomiczna i lepiej dostosowana do wykorzystania współczesnych systemów celowniczych.

Łączna masa granatnika wraz z pociskiem PG-22 wynosi 3,4 kg, przy kalibrze 72,5 mm i długości 780 mm. Sam pocisk w standardowej wersji Bullspike-AT składa się z głowicy kumulacyjnej, o przebijalności 400 mm, silnika rakietowego oraz zapalnika piezoelektrycznego WP-22. Silnik rakietowy skonstruowany jest w taki sposób, że paliwo wypala się jeszcze w czasie, gdy pocisk przebywa w lufie, dzięki czemu minimalizowane jest oddziaływanie na strzelca. Z tyłu pocisku znajdują się cztery brzechwy, mające stabilizować tor jego lotu.

Reklama

Czytaj też

Broń może być wykorzystywana do strzelania z zamkniętych pomieszczeń, jest łatwa w obsłudze i niezawodna. Skuteczny zasięg ognia bezpośredniego to 350 m. Masa pocisku to niemal 1,5 kg, a prędkość początkowa – 133 m/s. Na granatniku można zamontować różnego rodzaju systemy celownicze. Granatnik może zostać przygotowany do użycia w czasie 8-10 sekund. Wyrzutnia Bullspike daje możliwość ponownego wykorzystania, jednak powtórne załadowanie powinno odbyć się w zakładzie licencjonowanym przez producenta. Oczywiście takie rozwiązanie w warunkach bojowych nie jest możliwe, ale generuje oszczędności w procesie szkolenia i strzelań poligonowych.

Czytaj też

Granatnik Bullspike brał udział w polskim programie Grot dotyczącym lekkiego przeciwpancernego granatnika dla Wojska Polskiego, produkowany jest przez firmę WMZ EAD z Sopotu.

Reklama

Komentarze

    Reklama