Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie Pancyry zniszczone. Większe straty, niż produkcja

Trafienie dwóch zestawów Pancyr S-1 w obwodzie Biełgorodzkim
Trafienie dwóch zestawów Pancyr S-1 w obwodzie Biełgorodzkim
Autor. Telegram/Grupa Spartan/

Ukraińcy zniszczyli dwa kolejne zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1 w obwodzie biełogorodzkim. Jest to duże osłabienie dla rosyjskiego systemu obrony i niewątpliwie zwiększy skuteczność ataków prowadzonych z powietrza koło Biełgorodu przez ukraińskie siły zbrojne.

Żołnierze z 3. Brygady Szybkiego Reagowania „Spartan” Gwardii Narodowej opublikowali na Telegramie nagrania pokazując zniszczenie dwóch przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pancyr-S-1. Oba trafienia miały zostać zarejestrowane w czerwcu 2024 roku w obwodzie biełogorodzkim: w okolicy miejscowości Dubowe (na południe od Biełgorodu) i Borisowka (na zachód od Biełgorodu). Za każdym razem cała operacja była koordynowana z bezzałogowego statku powietrznego, który wykrył cele, przekazał o nich dane do ukraińskiego systemu dowodzenia i później rejestrował skutki uderzenia.

Czytaj też

Reklama

Ukraińcy bardzo wstrzemięźliwie wypowiadają się na temat swojego sukcesu ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że „trafiono i unieruchomiono rosyjskie pojazdy bojowe”. Nie odnotowano bowiem wielkiego eksplozji, jaką często się rejestruje po samozapaleniu się amunicji na zaatakowanym systemie ogniowym. Wybuchy po uderzeniu w „Panacyry” świadczą jednak o tym, że na pewno zostały one ciężko uszkodzone i nie będą w stanie dalej wykonywać swoich zadań bojowych i to przez długi czas. A to już jest dla Rosjan poważna strata i to z kilku powodów.

Po pierwsze, po raz kolejny okazało się, że „nie mające analogów w mirze” systemy Pancyr nie są w stanie wykryć i zniszczyć znajdujących się w ich zasięgu bezzałogowych statków powietrznych. Co gorsza coraz więcej filmów pokazuje, że nawet w przypadku wykrycia, wystrzelone przez Rosjan pociski rakietowe przechodzą obok dronów, które zresztą rejestrują taki atak swoimi kamerami. Pancyry nie radzą sobie również z rakietami systemu HIMARS, które najprawdopodobniej zostały wykorzystane do zniszczenia „biełogorodzkich” zestawów.

Symbol rosyjskie głupoty. Stałe stanowisko dla zestawu Pancyr w zasięgi ukraińskich rakiet
Symbol rosyjskie głupoty. Stałe stanowisko dla zestawu Pancyr w zasięgi ukraińskich rakiet
Autor. Telegram/Grupa Dnipro

Po drugie, Rosjanie po raz kolejny pokazali, że nie potrafią odpowiednio ukryć swoich systemów przeciwlotniczych. Pomimo wojny ich mobilne zestawy rakietowe wielokrotnie więc podjeżdżają na to samo, stałe stanowisko – dodatkowo wybrane na odkrytym polu. W ten sposób koleiny po kołach tworzą swoistą siatkę celowniczą, dokładnie pokazując ukraińskim obserwatorom, w którym miejscu znajduje się atakowany obiekt.

Czytaj też

Po trzecie, zestawy Pancyr-S1 są wykorzystywane do ochrony najważniejszych obiektów i systemów. Utrata aż dwóch takich pojazdów w bardzo krótkim czasie i dodatkowo w jednym okręgu stanowi znaczące osłabienie zorganizowanej tam obrony przeciwlotniczej, ułatwiając Ukraińcom atak na rosyjskie wojska przygotowujące się do działań w obwodzie Charkowskim. Tym bardziej, że po utracie tylko w czerwcu aż dwóch Pancyrów, Rosjanie na pewno przesuną pozostałe im zestawy bardziej na północ, poza zasięg pocisków z wyrzutni HIMARS. Produkcja tych systemów jest bowiem zbyt mała, by na bieżąco uzupełniać straty.

Wcześniej Rosjanie czuli się bezkarnie wiedząc, że poza terytorium Ukrainy nikt ich w Rosji nie zaatakuje. Po zgodzie Stanów Zjednoczonych na użycie zachodniego uzbrojenia również na wybranych terenach Federacji Rosyjskiej, sytuacja się diametralnie zmieniła. Koleiny wokół jednego ze zniszczonych Pancyrów pokazują, że jeszcze nie wszyscy Rosjanie to zrozumieli.

Reklama
Reklama

Komentarze (12)

 1. Tani2

  Co do kompromitacji w Syrii to sprawa jest jasnabo izraelskie drony kamikadze robiły filmik. Syryjski Pantsir został zaatakowany podczas załadunku amunicji to widać było na filmiku bo koło niego stał pick-up. Z ruskimi by to nie przeszło bo oni używają ich parami i wzajemnie się osłaniają. O libijskich też sprawa jasna bo wszystkie trzy były nieoperacyjne. Napiszę jeszcze raz ja bym go kupił bo jest on wart swojej ceny. To jest moja prywatna opinia. Bo krowa pyskiem się doi czyli sianem. ZEA dało forsę a ruscy zrobili to czego nikt nie ma czyli niet analoga w mirie.🤣

  1. Davien3

   Tani a pewnie filmik z głowicy HAROP-a jak Pancyr wali rakietami jak szalony i nie moze w nic trafic to CGI?:) I pewnie ten Pancyr co wg ciebie czekał na dostawę amunicji wystrzelał się też z 30mm do piesków preriowych?? A juz najlepszy ten pick-up z którego niby Rosjanie mieli przeładowywac amunicje dla Pancyra. A Ruscy istotnie zrobili sobie "niet analoga w mirie" bo nikt na świecie nie wpadł na pomysł stworzenia tak beznadziejnego systemu OPL jakim jest Pancyr Aha oczywiście bazy w Lakatii broniły syryjskie Pancyry:))

  2. Tani2

   Davien, jeden lubi podròże a drugi piwo duże. A ZEA lubią Pantsira bo dali kupe siana na niego . Tobie się niepodoba a mnie się podoba . I to jest piękne,mieć swoje zdanie......

  3. Davien3

   Tani ZEA tak lubia Pancyra ze po pierwszej 50-ce nie zamówilizadnych innych a istniejące wysyłali dla terrorystów w Libii I tak go lubia że Hawków maja 7x tyle co pancyrów a teraz kupuja nie nowe Pancyry ale KM-SAM z Korei który też przecież bazuje na rosyjskim S-350.

 2. TakToWidzę

  Przecież napiszą że za te wyprodukowali 10 nowych i jakoś to będzie. Co jak co ale w rosji papier przyjmuje mnogo (to dużo więcej niż w cywilizowanym świecie) jeżeli chodzi o "rozwój i produkcję anałogów.

 3. Tani2

  Goście jeśli ja coś kupuję to wiem na co wydaję moje pieniądze. Podobnie jest z tym zestawem. Został przetestowany przez kilkanaście krajòw i wszędzie testy zaliczył. Perpetum mobile to nie jest bo takie coś nie istnieje. Jest jednym w sumie z najciekawszych pomysłòw na opl bliskiego zasięgu. Ale jeszcze raz ,jest bardzo drogi bo to taka droga drukarka z tanim tuszem. Jego analogii to tanie drukarki z drogim tuszem. Są kupcy na nie? Są bo na dobrą broń jest zawsze zapotrzebowanie.

  1. Anty 50 C-cali

   Ta ta da da. Został przetestowany - w Libii. Jeden nawet Zdobyty, hyhy i kowboje stwierdzili że bez hi -tech z Zapada, to ten jeden z najciekawszych pzr NIE JEST W STANIE DZIAŁAĆ bez tych czipów. Nie darmo dawno zsrr cccp-ii wycieczki robili do Texasu i Teraz taką "furorę" robi handelek niepozornymi czipami tex Instruments...

  2. Davien3

   Tani jest tak "skuteczny" że Indie wolały zamiast Pancyra odpowiednik naszej Białej z Korei Płd a Rosjanie wycofali je z obrony bazy w Latakii zanim ta przestała istnieć bo nie były w stanie nawet zestrzeliwac dronów samoróbek islamistów Pancyr jest modelowym przykłądem jak NIE ROBI sie zestawu OPL

  3. Tani2

   Anty jesteś ze starej epoki ,nikt za czipami do USA nie jeździ bo te czipy nie są tam produkowane. To jest tak jak z odkuwkami tytanowymi produkowanymi w Rosji są składnikiem każdego zachodniego samolotu bo technologii obròbki tytanu zachòd nie zna. Więc F-22 jest rosyjski?

 4. TakToWidzę

  Jak zawsze ruskie nie są w stanie wyprodukować sami komponentów więc składają z byle czego ale .... samo jeździ i strzela, jest za parę rubli to się je sprzeda kolejnym, innym malutkim szefom mocarstw z brakiem anałoga w mirie. Żeby mogli chronić swoje d... przed własnymi biednymi narodami.

 5. Tani2

  Pantsir jest ewenementem światowym bo zbudowano go za forsę ZEA. Jest bardzo skuteczny i tani. Doskonale sobie radzi z rakietowymi pociskami artyleryjskimi. I ma bardzo tanie pociski bo napędzane boosterem ktòry jest wielokrotnego użycia. W sumie bardzo chętnie kupowany ale jest bariera ceny. Kosztuje tyle co 6 czołgòw T-90s. Czemu jest nielubiany? Z zazdrości? Bo w sumie on analoga nie ma. Kiedy dyrektor biura konstrukcyjnego zobaczył budżet na dopracowanie tego pojazdu myślał że ktoś z niego żarty robi. ZEA kupiło 50 sztuk tylko wybrali samochody MAN. Gdybyśmy mieli ten zestaw ja przynajmniej nie był bym nieszczęśliwy. Aha te zestawy bronią obszaròw wrażliwych,czyli miasta i zestawy plot średniego zasięgu. Ufs7

  1. skition

   Kup lepiej twoje UAZy niet analoga, bo bez komputerów to wyjdzie taniej......aha i motocykle crossowe którym doskonale wozi się granaty . Jednego bojca to ubili nawet na kosiarce, bo chyba to akurat wynalazł na Ukrainie, a wszystkie inne pojazdy już inni podsowiecili.

  2. Davien3

   Tsani nie jest wcale chetnie kupowany, brały go jedynie państwa III Świata i to do chwili dopóki się nei skompromitował w Syrii. Od tamtej pory nie ma ani jednego kontraktu zagranicznego na ten system Ale istotnie nikt nie robi tak wadliwego systemu OPL w którym pożeniono radar o małym zasięgu i słabej rozdzielczości( 2n2 na 20km) z rakietami go wymagającymi by w coś trafić oraz z działkami bez amunicji ABM które sa sterowane optroniką tak umieszczona że te działka zadymiają ja przy pierwszej serii Co do ZEA to za ich 100 mln usd jedynie dokończono system bo powstał znacznie wcześniej, prace rozpoczęto w 1990r a ZEA zainteresował się nim 10 lat później kiedy Pancyr od dawna istniał.

 6. sprawiedliwy

  Ile wynosi produkcja roczna Pancorw? - a co do Rosjan - oczywiscie ze ucza sie co chwile nowych rzeczy w czsie tej wojny . Nie wiem jk mozna postawic inna teze znajac realia

  1. Buczacza

   Ale, że pancorow? Pierwszy raz słyszę...

  2. Rusmongol

   Yhy. Widzimy że się uczą i że przy przewadze 4-8 do 1 nie mogą odbić UA nawet donbasu. Coś im ta nauka bardzo wolno idzie. Przy innym przeciwniku już by ich mogło nie być...

  3. Anty 50 C-cali

   ....bez reklam - co chwilę oczywiście pojawia się nowy dyskutant w "czasie" tej wojny. Tu w temacie "baardzo" skutecznego Pancyra, doskonale - uchwyconego wleczonego na naczepie po pustyni Libii, w stanie rozpieprzu. Dawno przed lutym 2022. Bo osmalony biedaczysko, znaczy oberwał! Aha, miał kabinę charakterystyczną dla wersji robionej dla Rosiji. Bo ta ZEA dostała niemieckie podwozie. Orki Wagnera nie miały nic innego do wożenia, wiejąc przed frakcją "pro - włoską", aha

 7. Ma_XX

  właśnie S-500 od niedawna stacjonujący na Krymie dostał kaseciakiem z ATACMS

 8. skition

  Mają jeszcze 9K330 Tor a nawet 9K33 Osa tak więc nie są to jakieś duże straty szczególnie ,że Rosja ma jeszcze dziesiątki egzemplarzy importowanych z ZSRR, a być może też skupowanych na całym świecie.

  1. Rusmongol

   No mają. Tylko z każda sztuka mniej będzie ich coraz łatwiej pokonać jak by fikali do NATO. Na przykład z 3 miesięcy można by ich zagonić do rezerwatów w miesiąc 🤣

  2. Davien3

   skitton Tor ma zasięg do 12km tak samo jak Osa i te systemy nie są systemami GRAM jak Pancyr. Więc co z tego że je mają?

  3. skition

   Nie mam pojęcia co to za GRAM...Czy to chodzi o przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski bardzo krótkiego zasięgu ? Jak by tego nie nazwali , albo nie napisali to czy to GRAM czy SDRAM to i tak jest nic nie wart ( jeżeli został zniszczony w opisanych tu okolicznościach).

 9. Szwejk85/87

  Panowie dziennikarze !! Jeśli Rosjanie popełniają błędy w rozmieszczaniu sprzętu przeciwlotniczego, to proponuję w zaciszu redakcyjnych gabinetów bić brawo i otworzyć szampana. Po co informować ambasadę rosyjską w Warszawie o problemach rosyjskiego wojska. Niech sobie spokojnie myślą, że Pancyr najlepszy na świecie jest, a jego obsługi to miszczowie świata. Wiem, że tego typu ograniczenie, znacznie zawęzi liczbę tematów do opisania. Wiem, że ja jako czytelnik będę niezadowolony z braku takich bardzo dobrych informacji a wasz portal stanie się nudnawy. Ale wojna wywiadów ma swoje prawa, nie możemy Rosjanom podawać materiałów na tacy....

  1. Davien3

   Szwejk Rosjanie doskonale wiedzą że Pancyr to szmelc ale zwyczajnie nie potrafią zrobić nic innego. Nawet ich nowy Pancyr S2 powiela stare błędy w 100%

  2. OptySceptyk

   Oni wiedzą, jakie luki ma Pancyr. Ale pytaniem jest, czy są w stanie te luki zamknąć w dzisiejszych warunkach.

  3. SP9

   Tak jakby popełniane błędy przez Rosjan wynikały z ich niewiedzy. I na pewno jest cała sekcja poświęcona czytaniu forum Defence24 w celu pozyskiwania przydatnych dla siebie informacji mogących pomóc na froncie.

 10. Dudley

  Tak jak w wielu innych przypadkach, również ukraińskich, duża część tych wyrzutni to cele pozorne. Nawet na fotce w artykule, przedstawiająca głupotę Rosjan, cel oznaczony jako pancyr jest makietą, nawet rozgarnięty przedszkolak to zauważy.

  1. suawek

   Here we go again :)

  2. rED

   bo jest mały i niewyraźny?

  3. GB

   Tak z ciekawości po czym poznajesz że to makieta? Po drugie w artykule jest zdjęcie, które jak się powiększy to widać wybuch pojazdu, a raczej jego amunicja. O trzecie na Telegramie jest to samo zdjęcie, na którym znacznie lepiej ten wybuch widać...

 11. Ma_XX

  Z wunderwaffe wyszły wunderwafle

 12. Zam Bruder

  Największym wrogiem żołnierza jest budowanie złudnego bezpieczeństwa przez szablon działań do którego się przyzwyczaja, bo skoro udało się raz i drugi to i za kolejnym razem się uda. Zgubiłio to kiedyś nawet zbyt pewnego siebie pilota Nighthawka nad Serbią jak i załogantów tych dwóch rosyjskich Pancyrów. Inna sprawa, że i one pomimo pewnej nowoczesności rozwiązań projektowane były jednak na...inną wojnę i nikt wtedy ani u nich ani u nas nie domyślał się jak zmieni się środowisko w którym prxyjdzie im się zmierzyć z zupełnie nowym zagrożeniem jakim są bezzałogowce obserwacyjne i uderzeniowe.

Reklama