Reklama

Rosjanie przyznają: Bradley lepszy od BMP-3. A Borsuk?

Ukraiński bojowy wóz piechoty M2A2ODS-SA należący do 100. Brygady Zmechanizowanej.
Ukraiński bojowy wóz piechoty M2A2ODS-SA należący do 100. Brygady Zmechanizowanej.
Autor. Defense of Ukraine/X

Jak wiadomo, Rosjanom w toku prowadzonych działań wojennych, udało się niestety zdobyć kilka sprawnych egzemplarzy, amerykańskich bojowych wozów piechoty M2A2ODS-SA, które poddano testom. Rezultat nie jest zaskakujący, mimo to ciekawy.

Jak pisze na swoim blogu, ukraiński historyk broni pancernej Andrei Tarasenko, 38. Instytut Badawczy Broni Pancernej w Kubince, opublikował raport autorstwa A.W. Muszina i W.W. Koniuczenko, dotyczący testów zdobycznych amerykańskich bojowych wozów piechoty M2A2ODS-SA, które zostały przekazane przez USA jako pomoc wojskowa Ukrainie.

Ochrona pancerna

W raporcie jasno wskazano, że bojowy wóz piechoty M2A2ODS-SA przewyższa poziomem ochrony balistycznej i przeciwminowej najnowocześniejszy, obecnie produkowany seryjnie rosyjski bojowy wóz piechoty BMP-3. Jak zauważono, opancerzenie M2A2ODS-SA zapewnia z przodu, pełną ochronę przeciwko rosyjskiej podkalibrowej amunicji przeciwpancernej stabilizowanej obrotowo czyli APDS (Armor Piercing Discarding Sabot) typu 3UBR8 kalibru 30x165 mm.

Strona tytułowa raportu przygotowanego przez specjalistów 38. Instytutu Badawczego Broni Pancernej w Kubince.
Strona tytułowa raportu przygotowanego przez specjalistów 38. Instytutu Badawczego Broni Pancernej w Kubince.
Autor. 38. Instytut Badawczy Broni Pancernej

Burty natomiast zapewniają pełną ochronę przeciwko pełnokalibrowej amunicji przeciwpancernej APBC (Armor Piecing Ballistic Cap) 3UBR6 kalibru 30x165 mm. Dodatkowo podano że moduły wybuchowego pancerza reaktywnego BRAT (Bradley Reactive Armor Tiles) zapewniają pełną ochronę z przodu przed głowicami kumulacyjnymi PG-7WS która przebija około 400 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego i PG-7WŁ która przebija około 500-550 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego.

Na burtach, moduły BRAT zapewniają pełną ochronę przeciwko granatom PG-7WS. Wynika to z faktu że bojowe wozy piechoty rodziny M2 Bradley, od wersji M2A2 która wdrożona została w drugiej połowie lat 80., posiadają modułowe opancerzenie kompozytowe. Skorupa wieży i kadłuba wykonane są z walcowanych, spawanych ze sobą arkuszy ze stopów aluminium pancernego 5083 i 7039 o grubości od 25 mm do około 40 mm, na skorupę tą nakładane i mocowane na śruby są płyty ze stali pancernej o grubości od 5 mm do 40-60 mm.

Bojowe wozy piechoty M2A3, wóz na pierwszym planie wyposażony w zestaw wybuchowego pancerza reaktywnego BRAT-1A2, podobnie na drugim planie ostatni wóz w rzędzie, dwa pozostałe mają zestawy BRAT-1A1.
Bojowe wozy piechoty M2A3, wóz na pierwszym planie wyposażony w zestaw wybuchowego pancerza reaktywnego BRAT-1A2, podobnie na drugim planie ostatni wóz w rzędzie, dwa pozostałe mają zestawy BRAT-1A1.
Autor. Domena Publiczna

Dzięki modułowej konstrukcji, pancerz ze stali pancernej może być wymieniany i pogrubiany, co w USA testowano już na demonstratorze technologii Bradley Next Generation oraz zastosowano w praktyce na wywodzących się z M2, wozach rodziny AMPV (Armored Multi Purpose Vehicle). Również ochrona przeciwminowa M2A2ODS-SA (i nowszych wersji) jest lepsza niż w BMP-3 dzięki zastosowaniu dwóch warstw stali i aluminium tworzących dno kadłuba, jak również matom ułożonym na dnie kadłuba chroniącym przed skutkami wybuchów min, oraz siedzeniom amortyzującym wybuch pod dnem.

Ogólna konkluzja jaką mają Rosjanie jest dość prosta, M2A2ODS-SA całkowicie góruje nad BMP-3 opancerzeniem i ochroną jaką zapewnia załodze oraz przewożonej drużynie piechoty. Ponadto M2A2ODS-SA przewozi tylko amunicję do armaty napędowej oraz przeciwpancerne pociski kierowane, w porównaniu do BMP-3 który przewozi jeszcze do 40 naboi z pociskiem odłamkowo burzącym 3OF32/3OF70 kalibru 100 mm.

Demonstrator technologii Bradley Next Generation, który demonstrował możliwość instalacji grubszych modułów opancerzenia, w tym wypadku widocznych na burtach kadłuba.
Demonstrator technologii Bradley Next Generation, który demonstrował możliwość instalacji grubszych modułów opancerzenia, w tym wypadku widocznych na burtach kadłuba.
Autor. BAE Systems.

Siła ognia

Rosjanie zwrócili również na siłę ognia, jak się okazało choć BMP-3 na papierze posiada imponujące uzbrojenie w postaci systemu wieżowego 2K23, uzbrojonego w gwintowaną, niskociśnieniową armato-wyrzutnię 2A70 kalibru 100 mm, sprzężoną z nią armatę automatyczną 2A72 kalibru 30 mm oraz sprzężony z nimi karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 mm i jeszcze dwa tego typu karabiny maszynowe z przodu kadłuba, to w praktyce, nie jest to lepsze uzbrojenie.

YouTube cover video

W toku testów Rosjanie zaobserwowali że armata napędowa M242 kalibru 25 mm, zapewnia dwukrotnie wyższą celność w porównaniu do armaty automatycznej 2A72, co także zwiększa zasięg ognia skutecznego armaty napędowej M242. Co więcej, jeśli chodzi o amunicję APFSDS (Armor Piercing Fin Stabilized Discarding Sabot) M919 kalibru 25x137 mm, jej potencjał penetracji pancerza jest dwukrotnie wyższy niż w wypadku amunicji APDS 3UBR8 kalibru 30x165 mm.

Należy jednak pamiętać że stosowanie przez Rosjan amunicji APDS i APFSDS w armatach automatycznych 2A42 i 2A72 nie jest powszechne, wynika to z problemów armaty 2A42, mianowicie armata ta posiada lufę wyposażoną w hamulec wylotowy, który nie współpracuje dobrze z odrzucanym sabotem amunicji APDS i APFSDS. Tego problemu nie powinna mieć armata 2A72, ale ma ona inne problemy, jak mała sztywność lufy, która negatywnie wpływa na celność.

YouTube cover video

Można także założyć że ze względu na większy kaliber głowicy kumulacyjnej, stosowane w bojowym wozie piechoty M2A2ODS-SA, przeciwpancerne pociski kierowane BGM-71E TOW-2A które przebijają co najmniej 900 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego, ekranowanego wybuchowym pancerzem reaktywnym, oferują większą siłę ognia, niż stosowane w BMP-3 przeciwpancerne pociski kierowane 9M117M1 Arkan kalibru 100 mm, przebijające około 750 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego ekranowanego wybuchowym pancerzem reaktywnym.

Także system kierowania ogniem, oraz elektrooptyczny przyrząd celowniczy działonowego IBAS (Improved Bradley Acquisition Subsystem) zapewniają lepsze parametry niż stosowane w BMP-3 przyrządy celownicze 1K13-2, PPN-D SOŻ lub Wesna-K.

Parametry operacyjne i techniczne

Pewnym mitem jest przekonanie, że sprzęt opracowany w ZSRR lub Rosji jest prosty i łatwy w obsłudze. Nic bardziej mylnego – w tym przypadku Rosjanie sami przyznali wyższość amerykańskiej konstrukcji. Zauważono, że amerykański sprzęt charakteryzuje się łatwiejszym dostępem do zespołów napędowych, armaty oraz innych podzespołów, co znacząco ułatwia ich serwisowanie i skraca czas potrzebny na wykonanie napraw przez załogę.

Wnętrze przedziału desantowego w bojowym wozie piechoty M2A3.
Wnętrze przedziału desantowego w bojowym wozie piechoty M2A3.
Autor. U.S. Army photo by Master Sgt. Raymond Boyington/Domena Publiczna

Zwrócono uwagę również na fakt, że dzięki umiejscowieniu w M2A2ODS-SA, zespołu napędowego z przodu, dostęp z przedziału desantu do stanowiska kierowcy oraz do przedziału bojowego w wieży jest bardzo dobry, i tutaj przechodzimy do kolejnego punktu.

Ergonomia

W BMP-3 drużyna piechoty wchodzi i wychodzi z pojazdu nad przedziałem napędowym, przez drzwi desantowe w stropie i tylnej części kadłuba.
W BMP-3 drużyna piechoty wchodzi i wychodzi z pojazdu nad przedziałem napędowym, przez drzwi desantowe w stropie i tylnej części kadłuba.
Autor. armyinform.com.ua/CC BY 4.0

M2A2ODS-SA posiada o wiele lepszą ergonomię od BMP-3, ze względu na umiejscowienie przedziału napędowego z przodu, obecność w tylnej części kadłuba dużej rampy desantowej z drzwiami awaryjnymi w nią wbudowanymi, ergonomię poprawia również większa objętość wnętrza pojazdu. Dodatkowo poruszanie się między stanowiskami jest dużo łatwiejsze ze względu na brak elementów konstrukcyjnych pomiędzy nimi, w szczególności dotyczy to wieży, co ułatwia swobodne poruszanie się między wieżą a przedziałem desantowym.

Przewagi BMP-3

Zwrócono uwagę że BMP-3 posiada przewagi tylko w dwóch aspektach, po pierwsze ze względu na niższą masę, BMP-3 ma lepszą dynamikę poruszania się, oraz lepiej radzi sobie w trudnym terenie, i pewnie jest to prawda. M2A2ODS-SA ma masę bojową wynoszącą 34,2 ton metrycznych w podstawowej konfiguracji bez modułów wybuchowego pancerza reaktywnego, natomiast BMP-3 ma masę bojową wynoszącą 18,7 ton metrycznych.

Silnik wysokoprężny V903, jeden z wariantów stanowi napęd bojowych wozów piechoty M2 Bradley.
Silnik wysokoprężny V903, jeden z wariantów stanowi napęd bojowych wozów piechoty M2 Bradley.
Autor. Cummins

M2A2ODS-SA napędzany jest silnikiem wysokoprężnym V8 Cummins VTA-903T który zależnie od wersji zastosowanej w wozie generuje moc 600 KM lub 675 KM, natomiast BMP-3 napędza silnik wysokoprężny V10 UTD-29T o mocy 450-500 KM lub w nowszych egzemplarzach UTD-32T o mocy 660 KM, a więc o zbliżonej mocy co jednostka napędowa Bradleya, tym samym lżejszy wóz będzie miał większą mobilność taktyczną.

Rosjanie zwrócili również uwagę na to, że BMP-3 może pokonywać przeszkody wodne metodą pływania z marszu, i wskazali to jako przewagę. Czy tak faktycznie jest? Patrząc na toczący się konflikt na Ukrainie, zdolność do pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania, wykorzystywana jest sporadycznie, jeśli w ogóle, natomiast bardziej liczy się opancerzenie i przeżywalność na polu walki.

Silnik wysokoprężny UTD-29.
Silnik wysokoprężny UTD-29.
Autor. https://client-diesel.com/ru/products/russia-type-tank-engine

Zalecenia

Autorzy raportu zalecają aby w rosyjskich bojowych wozach piechoty:

  • Stosować dodatkowe osłony balistyczne przedniej części kadłuba, a także wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych,
  • Dla dowódcy opracować osłony ze szkła balistycznego na wzór tych stosowanych w wozie amerykańskim,
  • Powszechnie stosować amunicję APDS 3UBR8,
  • Opracować i wdrożyć nową amunicję APFSDS,
  • Opracować nową armatę automatyczną kalibru 30 mm o zwiększonej celności w tym wykorzystując rozwiązania konstrukcyjne z armat zagranicznych.

Podsumowanie

Konkluzje z rosyjskiego raportu nie są zaskakujące dla nikogo kto zajmuje się bronią pancerną, i dysponuje na ten temat wiedzą. BMP-3 od początku swojego istnienia, był krytykowany czy to w ZSRR czy to w Rosji, za swoją dość nietypową, i nieoptymalną konstrukcję, jak na bojowy wóz piechoty. Również wybór uzbrojenia dla tego pojazdu był dość kontrowersyjny. Rosjanie próbowali rozwiązać te problemy, czy to poprzez przekonstruowanie BMP-3 w formie demonstratorów technologii/prototypów BMP-3 Manul i BMP-3M Dragun, gdzie zespół napędowy umieszczono w przedniej części kadłuba.

Właściwy prototyp bojowego wozu piechoty B-11 na bazie platformy Kurganiec-25.
Właściwy prototyp bojowego wozu piechoty B-11 na bazie platformy Kurganiec-25.
Autor. Курганмашзавод

W końcu także nowy bojowy wóz piechoty B-11 na bazie lekkiej platformy gąsienicowej Kurganiec-25, miał rozwiązać problemy, wszystkich wcześniejszych konstrukcji jak BMP-1, BMP-2 i BMP-3, ale ze względu na wymóg pływania zapewne jego masa również nie pozwalałaby na opancerzenie go w stopniu porównywalnym do M2A2ODS-SA i nowszych wersji wozów rodziny Bradley. Z drugiej strony Rosjanie pracowali nad ciężkim bojowym wozem piechoty T-15 na bazie ciężkiej platformy gąsienicowej Armata, ale pojazd ten również nadal nie wszedł do służby.

Należy na zakończenie odnotować, że nasz polski nowy bojowy wóz piechoty Borsuk, również jest wozem nowocześniejszym i lepszym od BMP-3. Jego przednie opancerzenie prawdopodobnie również zapewnia ochronę przed amunicją z rosyjskich armat automatycznych, dodatkowo wóz dysponuje o wiele lepszą ochroną przeciwminową niż BMP-3, a do tego posiada większą siłę ognia dzięki nowoczesnemu zdalnie sterowanemu systemowi wieżowemu ZSSW-30, uzbrojonemu w armatę napędową Mk44S kalibru 30 mm, strzelającą o wiele silniejszą amunicją kalibru 30x173 mm, oraz nowoczesnym przeciwpancernym pociskom kierowanym Spike LR.

Bojowy wóz piechoty Borsuk w Hucie Stalowa Wola.
Bojowy wóz piechoty Borsuk w Hucie Stalowa Wola.
Autor. Damian Ratka / Defence24
Reklama
WIDEO: Co z Borsukiem? Trofiniak odchodzi, Amerykanie na Litwie - Defence24Week 116
Reklama

Komentarze (12)

  1. Suchodolski

    Ciekawe co teraz ma do powiedzenia generał Skrzypczak i reszta wojskowych decydentów dla których w 2013 r pływalność była głównym wymaganiem dla Borsuka . Pancerz ? Po co to komu na współczesnym polu walki

    1. mick8791

      Chłopie Polska w przeciwieństwie do stepowej Ukrainy jest poprzecinana pierdylionem rzek rzeczek cieków wodnych i przede wszystkim pojezierzy! Borsuk był konstruowany na nasze warunki terenowe, a nie stąd właśnie wymóg pływania! Przy czym udało się to osiągnąć przy bardzo dobrym opancerzeniu wozu. A jeśli miałbyś dalej beczeć to dodam jeszcze że można go dopancerzyć dodatkowymi modułami o sumarycznej wadze do 7 ton. Podobnie jak były dopancerzone afgańskie Rośki! Oczywiście odbywa się to kosztem pływalności. A skoro o Rośku - to może zastanów się dlaczego Finlandia, która również ma na swoim terenie dużo rzek i jezior skonstruowała pływający KTO (nasz Rosomak). Też są idiotami?

    2. Essex

      Nasi generałowie mają klapki na oczach, zerowe wnioski z wojen. Jak zastąpujemy sprzet nowym to najlepiej aby był podobny do tego starego. Jakies nowinki? jakoś nikt nie zainteresował się ASOP dla Borsuka. ....nikt....jakies fantazje działań z zaskoczenia, w XXI wieku i przy nasyceniu pola walki dronami, przecież to jak kabaret.

  2. Essex

    Czy autor ma dostęp do danych pancerza Borsuka? tak czy nie? jezeli tak to skąd? czy autor widział Borsuka z kostkami pancerza reaktywnego? nie prawda? to skąd takie wnioski ze Borsók jest równie dobry????? bo to propaganda obecnego rzadu?

  3. Tani2

    BMP-3 to nie bwp tylko lekki czołg. Ruscy jadą zawsze na kadłubie a nigdy w środku. Od BWP-3 jest lepszy i M-113 Czy są w stanie zbudować coś lepszego ? Nie bo nie mają silników i przekładni. Kurganiec to nasz Borsuk bebechy niemieckie. Czy jest bez wad ? Na YT jeden ruski wrzucił film z Bradleyem tam jest prawie wszystko łącznie ze strzelaniem do T-72 i kamizelek kuloodpornych.

    1. Tani2

      Ja dopiszę bo muszę szwed mi się podoba ale cena jest zaporowa. Ja bym kupił że 100 tych Bradleyi a nasze bwp wysłał dla ukr. Ale najlepiej by było znaleźć sponsora np Norwegów

  4. MiP

    Cytat z tekstu "Rosjanie zwrócili również uwagę na to, że BMP-3 może pokonywać przeszkody wodne metodą pływania z marszu, i wskazali to jako przewagę. Czy tak faktycznie jest? Patrząc na toczący się konflikt na Ukrainie, zdolność do pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania, wykorzystywana jest sporadycznie, jeśli w ogóle, natomiast bardziej liczy się opancerzenie i przeżywalność na polu walki." A w Polsce wszystko musi pływać kosztem opancerzenia.....

    1. WisniaPL

      Nie wszystko ale Polska to też inny klimat. U nas nie ma stepów tylko milion jezior i rzek.

    2. Nihoo

      Na szczęście Borsuk pomimo pływalności nadal jest lepszy niż najnowsze ruskie wynalazki. I ma jeszcze zapas DMC żeby zainstalować dodatkowy pancerz modułowy lub kostki pancerza reaktywnego. Ale tak, obecnie pływalność zdecydowanie zeszła na drugi a nawet trzeci plan.

    3. mick8791

      Misiu na Ukrainie ta zdolność nie jest specjalnie potrzebna, bo na stepie nie ma rzek ani pojezierzy! Polska natomiast jest nimi przeorana na lewo i prawo! I w Polsce ma pływać ale nie kosztem opancerzenia i te warunki spełnia właśnie Borsuk!

  5. radziomb

    na Polu Walki lepiej mieć 100szt BWP1 niż 1 Bradleya a reszta piechoty jedzie na pace pick upa. Ciekawe natomiast jest to że na Ukrainie prawie nie było walk czołg vs czołg. Poza tym okazało się że każda amunicja podkalibrowa (nawet stara) jak trafi to uszkadza czołg przeciwnika Siła uderzenia jest tak duża że jakaś elektronika, podzespoły się uszkodzą i pojazd szybko ucieka.

    1. mick8791

      Na "Polu Walki" z małych liter ignorancie - to nie jest nazwa własna! Ależ oczywiście że były tam bitwy pancerne i to w dużej ilości. Ale jak obie strony "postanowiły" przejść z wojny manewrowej do okopowej siłą rzeczy się skończyły. Oczywiście konwersja była wymuszona indolencją i brakiem środków walki po obu stronach... Owszem amunicja każda amunicja podkalibrowa uszkadza, a wręcz niszczy czołg pod warunkiem, że jest to zachodnia amunicja, która trafia w ruski czołg. W drugą stronę to już tak prosto nie działa, bo jest wiele przykładów zachodnich czołgów które przetrwały wiele trafień i nie trzeba było wycofywać ich z walki. Mają lepszy pancerz i wytrzymałą elektronikę w militarnym wydaniu. Jak myślisz dlaczego ruscy tak mocno bazowali właśnie na elektronice z Zachodu?

  6. Davien3

    A warto wziąść jeszcze pod uwagę ze M2A2ODS to jedynie moderka starych Bradley-i z wojny w Zatoce M2A3 i M2A4 są znacznie lepsze.

    1. Pucin:)

      @Davien3 - i warto tu dodać - co do odporności minowej bwp Borsuka uwierzę bo dwa kadłuby gołe wysadzono (8 kg i 10 kg TNT) - co do odporności balistycznej 360 stopni to bzdura bo ani jednego prototypu nie ostrzelano, tak jak KTO Rosomak. A prawda jest taka, że w ubiegłym roku miano ostrzelać KLTV (testy balistyczne w Polsce bo te Koreańskie tylko na amunicję 5,56*45 mm NATO nie na 7,62*51 mm NATO) podobno w sierpniu 2024r. potwierdziły odporność balistyczną na zwykłe pociski karabinowe 7,62×51 mm NATO (M80) i zwykłe pociski pośrednie 5,56×45 mm z odległości 30 m (poziom 1 wg STANAG 4569A). Zatem to kiepsko - wynik jest jasny oddano część KLTV dla SG do patrolowania granicy wschodniej. Rzeczypospolita to komedia nie kraj!! :)

    2. Pucin:)

      @Davien 3 - podsumowanie bwp Borsuka na koniec artykułu jest wymowne - cytat "(...) Jego przednie opancerzenie prawdopodobnie również zapewnia ochronę przed amunicją z rosyjskich armat automatycznych, (...)". Kulawy ten pojazd. :)

    3. Pucin:)

      @Davien 3 - a wszystko należy rozpatrywać w kilku aspektach, np: opancerzenie, siła ognia, ogólnie przeżywalność na polu walki - patrz WRE, mobilność, ilość piechociarzy w desancie, cena finalna, możliwość wielkoseryjnej produkcji (w tysiącach nie dziesiątkach szt - złożoność konstrukcji a proces produkcji) ect,. To jest teraz bardzo wielo-spektralne ocenianie. :) Zatem bwp Borsuk blado wypada.

  7. Borkow

    No tak są bardziej odporne bo nie pływają. Każdy BWP który pływa ma gorszą ochrone od tych niepływających, nic z tym nie mozna zrobić. Jesli chce sie miec BWP pływającego to trzeba sie z tym liczyc. Myslę że Rosjanie już pracują nad BWP ciężkimi niepływającymi bo jakoś tą pływalność trudno wykorzystać.

  8. Granat

    Możecie teraz kupować Bradleye, macie zielone światło od Moskwy. Nowy Bradley jest nawet lepszy od używanego na Ukrainie bo ma aktywną ochronę i lepsze działko, poza tym jest tani jak barszcz.

  9. Observer22

    A co z amunicją do Borsuka? Czy jest już produkowana w znacznych ilościach? Np 100 lub 500 tys rocznie ? Albo kiedy będzie taka produkcja? Czy to dopiero jakieś plany na przyszłość? Jaki pożytek z takiego wozu beż amunicji?

  10. user_1077316

    Ciekawy artykuł ale, wynik nie jest zaskoczeniem...BWP-3 przez dziesięciolecia powstawał w ogromnych bulach upadającego ZSRR a kiedy w końcu powstał już był moralnie przestarzały... Amerykański wóz powstał jako wsparcie a BWP miał być bardziej uniwersalny trochę wsparcia, z naciskiem na szybkość działania, przede wszystkim pływalność i desantowanie. Dlatego musi być konstrukcją znacznie lżejszą a przez to mniej opancerzoną...

  11. gnagon

    "Można także założyć że ze względu na większy kaliber głowicy kumulacyjnej, stosowane w bojowym wozie piechoty M2A2ODS-SA, przeciwpancerne pociski kierowane BGM-71E TOW-2A które przebijają co najmniej 900 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego, ekranowanego wybuchowym pancerzem reaktywnym, oferują większą siłę ognia, niż stosowane w BMP-3 przeciwpancerne pociski kierowane 9M117M1 Arkan kalibru 100 mm, przebijające około 750 mm jednorodnego walcowanego pancerza stalowego ekranowanego wybuchowym pancerzem reaktywnym." Obiektywizmu niewiele czy na pewno Ruscy pomijali klasyczną amunicję do działa 100 mm Bo mowa tylko o działku 30 mm i rakiet z niej odpalanych których przemijalność jest ograniczona kalibrem

  12. TIGER

    To było wiadome od dawna, że rosyjskie maszyny mają dwa zastosowania: 1. Przewóz i wsparcie żołnierzy 2. Mobilna trumna

Reklama