Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie przejęli "kołowy czołg" z Francji

AMX-10RC
AMX-10RC
Autor. MOD France

Rosjanie zdecydowali się odzyskać z pola bitwy porzucony w zeszłym miesiącu przez Zbrojne Siły Ukrainy bojowy wóz rozpoznawczy AMX-10 RC. Najprawdopodobniej francuski pojazd zostanie wysłany na testy do Federacji Rosyjskiej, po czym trafi do muzeum.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Opisywany AMX-10 RC, przekazany w ostatnich miesiącach przez Francję, został porzucony przez ukraińską załogę w obwodzie Nowodonieckim na początku czerwca. Wóz wydaje się w pełni sprawny, nie nosi też żadnych śladów uszkodzeń. Teraz został on wyciągnięty przez Rosjan i umieszczony na zestawie niskopodwoziowym. Najpewniej trafi on w ręce rosyjskich inżynierów i wojskowych, którzy rozpoczną testy zdobycznego sprzętu, a po ich zakończeniu umieszczą go w muzeum. Jak dotąd Ukraińcy mieli otrzymać 40 bojowych wozów rozpoznawczych AMX-10 RC. Mamy podstawy przypuszczać, że dostawy tych pojazdów przyspieszą, a to dlatego, że sprzęt ten jest wycofywany z francuskich sił zbrojnych.

Czytaj też

AMX-10 RC to kołowy bojowy wóz rozpoznawczy, który wdrożono do francuskiej armii w 1981 r. jako następcę Panhardów EBR. Uzbrojenie główne stanowi armata F2 BK MECA L/47 kal. 105 mm, której uzupełnieniem jest uniwersalny karabin maszynowy NF-1 kal. 7,62 mm. Opcjonalnie pojazd może posiadać wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm. Zapas amunicji uzbrojenia głównego to 38 nabojów, zaś do uzbrojenia dodatkowego wynosi on 4000 pocisków. Stosując odpowiednią amunicję przeciwpancerną (która nie jest wymienna ze standardową amunicją 105 mm NATO), pocisk wystrzelony z armaty może przebić do 350 mm jednorodnej stali pancernej.

Reklama

Czytaj też

Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny Baudouin 6F11 SRX o mocy 250 KM, który umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej do 85 km/h na drodze utwardzonej lub 45 km/h w terenie. W zależności od konfiguracji masa wozu może wynosić od 16 do 22 ton. Pancerz AMX-10 RC chroni dookólnie przed amunicją 14,5 mm, a przód kadłuba stanowi skuteczną osłonę przed amunicją kalibru 23 mm. Obecnie wozy tego typu są wycofywane z Sił Zbrojnych Francji, gdzie zastępują je z bojowe wozy rozpoznawcze EBRC Jaguar.

Czytaj też

Autor. MC2 Tom Gagnier/U.S. Navy
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Ma_XX

    paliwo się skończyło to zostawili

    1. HataKumba

      Wiesz o sobie tyle na ile cię sprawdzono, więc nie oceniaj by sam nie być ocenianym. Na 99,999 procent nigdy nie zostaniesz przez życie postawionym w sytuacji w jakiej znalazła się ukraińska załoga tego wozu.

    2. Davien3

      @hatakumba załoga raczej nie powinna ot tak sobie porzucac w pełni sprawnego wozu wiec ciekawe co sie stało ze jednak to zrobili. Podobnie robili Irakijczycy z Abramsami a;le to z tchórzostwa i niecheci walki z ISIS

    3. Adamus13

      Może zobaczyli i usłyszeli coś co wywołało panikę. Wtedy uruchomił się mechanizm ucieczki. Może bardziej prozaicznie zabrakło im paliwa, picia, jedzenia. Chociaż..., źycie potrafi czasem pisać scenariusze lepsze od filmowych.

  2. OS-INT

    W sieci internetowej pojawiły się materiały filmowe i fotograficzne przedstawiające ukraiński bojowy wóz piechoty CV90, który miał być uszkodzony i następnie zdobyty przez wojska rosyjskie. W opisie podano, że do zdarzenia doszło w rejonie kramatorskim w obwodzie donieckim. Na nagraniu filmowym widoczny jest moment trafienia tego pojazdu - prawdopodobnie z ręcznego granatnika przeciwpancernego. Na jednym zdjęciu pokazano CV9040C, czyli najnowocześniejszy wariant, wyposażony m.in. w dodatkowy pancerz MEXAS (Modular Expandable Armor System). W styczniu br. Szwecja przekazała Ukrainie około 50 bojowych wozów piechoty Stridsfordon 90 (Combat Vehicle CV90)...

  3. Odyseus

    Wszyscy zbierają pamiątki z tej wojny do muzeów , tyle na niej różnej maści eksponatów jeździ że nie jedno się by nimi całe wypełniło :)

  4. CzarnyRycerz

    Niewielka to starta. Gorzej, że część Leopardów 2 a6 została potracona.

Reklama