Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosną straty Su-34

Su-34
Su-34
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Rosyjski bombowiec frontowy Su-34 rozbił się w obwodzie woroneskim w Rosji – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Maszyna miała wykonywać lot treningowy.

Reklama

Samolot rozbił się 20 września o godzinie 10 rano czasu lokalnego. Do zdarzenia doszło w terenie niezamieszkałym, a załoga zdołała się katapultować, a jej zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Samolot należał prawdopodobnie do 47. gwardyjskiego pułku lotnictwa, który zgodnie z etatem powinien mieć dwie eskadry Su-34, czyli łącznie 24 samoloty (dwa razy po 12).

Reklama
Reklama

Zgodnie z komunikatem rosyjskiego MON maszyna wykonywała lot treningowy bez amunicji na pokładzie, co oznaczałoby, że do rozbicia doszło w wyniku usterki technicznej. Wpisuje się to w obecne teorie o stanie technicznym rosyjskiego lotnictwa bojowego, które jest wprawdzie oszczędzane w trwającej wojnie przeciwko Ukrainie, ale mimo to jest eksploatowane przez ostatnie 18 miesięcy znacznie intensywniej niż w czasach pokoju. Obwód woroneski znajduje się też niedaleko terytorium Ukrainy. Nie da się więc całkowicie wykluczyć, że samolot wykonywał jakieś zadanie bojowe w jej pobliżu, został uszkodzony, w efekcie czego rozbił się w czasie powrotu do bazy.

Tak czy inaczej mamy do czynienia z co najmniej 22. zniszczonym Su-34 w trakcie tej wojny, z floty około 140 wyprodukowanych.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Prezes Polski

  Co było przyczyną to tylko spekulacje. Równie dobrze mogła zawinić załoga albo obsługa naziemna. W ruskim lotnictwie tradycyjnie nalot roczny załóg jest za niski a na ziemi często nie przestrzega się procedur obsługowych.

  1. rED

   Jak piloci załoga zginęła to oni by byli winni a tak to usterka techniczna.

 2. nato<down

  W dniu wczorajszym pojawiła się informacja o zestrzeleniu ukraińskiego samolotu szturmowego Su-25 na północny zachód od Rabotino na Zaporożu. Może ktoś by to skomentował?

  1. GB

   Tak, nie ma dowodów, nikt nie potwierdza że strony ukraińskiej, a ruscy nie przedstawili żadnych dowodów. Wedle ruskich to zniszczyli oni już kilkakrotnie lotnictwo ukraińskie, tyle tylko że ono cały czas walczy i co więcej zadaje ruskim spore straty.

  2. Davien3

   A sa na to jakies dowody poza twoimi bajkami czy jednak znowu fantazjujesz:)) Bo na tego Su-34 jak widac są:)

  3. rED

   Zadowolony ze skomentowania?

 3. Bunio

  Taka jesienna orka ;-)

 4. HataKumba

  Pięknie. Oby częściej 😁

 5. Ma_XX

  doświadczeni piloci się skończyli a emeryci potrzebują trochę czasu i szczęścia :D

 6. Krzysztof33

  jeszcze jeden, jeszcze jeden! ;)

 7. GB

  Fighterbomber twierdzi że to była awaria podwozia głównego (z jednej strony się nie wysunęło). Załoga mimo prób nie mogła usunąć awarii i pozostało jej tylko katapultować się.

Reklama