Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja atakuje Ukrainę dziesiątkami rakiet. Odwet za uderzenie na bombowce? [Aktualizacja]

Fot. Минобороны России/Youtube
Fot. Минобороны России/Youtube

Z Rosji w kierunku Ukrainy odpalono dużą ilość pocisków rakietowych. Miały one zostać wystrzelone z bombowców strategicznych oraz okrętów na Morzu Czarnym. Uderzenie następuje tuż po tym, jak ukraińskie bezzałogowce zaatakowały rosyjskie bazy, uszkadzając według niepotwierdzonych informacji dwa bombowce.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Podsumowanie ataku Rosyjskiego na Ukrainę stan na 17:30

Szef sztabu generalnego ukraińskiej armii gen. Walerij Załużny poinformował, że zestrzelono ponad 60 z ponad 70 wystrzelonych przez Rosjan rakiet, typu Ch-101, Ch-59, Ch-555 (powietrze-ziemia) i Kalibr (woda-ziemia). Największe zniszczenia odnotowano m.in. w Odessie i Krzywym Rogu, jednak jak się wydaje obrona przeciwlotnicza Ukrainy wykazała się dużą skutecznością. Ponadto z regionu Morza Czarnego bombowce strategiczne Tu-22M3 wystrzeliły trzy rakiety manewrujące Ch-22, a myśliwce Su-35 – sześć rakiet lotniczych Ch-59 i jedną Ch-31P.

Reklama

Zełenski komentuje atak rosyjski

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, a energetycy już pracują nad przywróceniem dostaw prądu; nasz naród nigdy się nie poddaje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek po kolejnym zmasowanym ostrzale rakietowym Ukrainy przeprowadzonym przez wojska agresora.

„Chcę podziękować siłom obrony powietrznej, energetykom i naszemu narodowi. Obrona powietrzna zestrzeliła większość rakiet, energetycy już zaczęli przywracać dostawy prądu. Nasz naród nigdy się nie poddaje. Chwała Ukrainie" – powiedział Zełenski w krótkim nagraniu opublikowanym na Telegramie w poniedziałek po południu.

Potwierdzono dwie śmierci wyniku ostrzału

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę. Późnym popołudniem odwołano trwający około trzech godzin alarm przeciwlotniczy na terenie całego kraju. W niektórych regionach są problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania.

O dwóch ofiarach śmiertelnych rosyjskich bombardowań poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

„Obwód zaporoski, wieś Nowosofijiwka. Zrujnowano kilka prywatnych domów, są ranni" – napisał w serwisie Telegram. „Dwoje ludzie zginęło, dwoje zostało rannych" – dodał w kolejnym wpisie.

W trakcie alarmu sieci społecznościowe i media donosiły o wybuchach w Odessie oraz m.in. w obwodach: zaporoskim, kijowskim, winnickim i czerkaskim. Pisano również o strąceniu kilku rosyjskich pocisków przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Władze Odessy powiadomiły, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego w poniedziałek wyłączono prąd w stacjach wodociągowych; w całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim, na północy kraju, poinformowano o przerwie w dostawach prądu.

W wyniku ostrzału częściowo pozbawiony prądu został Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim – podały tamtejsze władze.

Po odwołaniu alarmu Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała, że siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły dziewięć z 10 pocisków, zbliżających się do stolicy. Nie ma informacji, by któryś z nich trafił w cele w Kijowie.

Szef wojskowej administracji obwodowej w obwodzie dniepropietrowskim Wałentyn Rezniczenko przekazał, że obrona przeciwlotnicza strąciła 15 rosyjskich rakiet.

„Dobre nowiny od obrońców naszego nieba. Obrońcy z dowództwa powietrznego +Wschód+ strącili 15 rosyjskich rakiet" – napisał w serwisie Telegram.

Sytuacja w ciągu dnia

Gubernator obwodu odeskiego nakazał mieszkańcom udać się do schronów i nie ignorować alarmów rakietowych. Alarm powietrzny występuje na całym terytorium Ukrainy.

Obrona przeciwlotnicza (OPL) w Charkowie działaby powstrzymać atak. W Charkowie OPL miała zestrzelić już 4 rakiety. Obrona przeciwlotnicza działa także w Zaporożu i w obwodzie czerkaskim.

Rakiety Ch-101 widziano także w okolicach miasta Sumy.

Eksplozje w Kramatorsku.

Zaobserwowano także eksplozję w obwodzie dniepropietrowskim.

Nastąpiły eksplozję w obwodzie kijowskim w samym Kojowie, Odessie (Problemy z energią elektryczną w Odessie, infrastruktura krytyczna w Odessie została trafiona. Wszystkie przepompownie i linie rezerwowe w Odessie są pozbawione napięcia. W całym mieście nie ma wody — Infoksvodokanal), Mikołajowie (także problemy z energią elektryczną w Mikołajowie i Żytomierzu). Występuje także brak prądu w całej Mołdawii. Niektóre dzielnice Krzywego Rogu bez prądu. Obwód sumski bez prądu. Eksplozje w obwodzie lwowskim, pracuje OPL. Cała Ukraina pod ostrzałem.

Dwie osoby zginęły, kolejne dwie są ranne po ataku rakietowym w obwodzie zaporoskim.

Nieoficjalnie: Fragment rakiety spadł w okolicy mołdawskiego miasta Bryczany

Komentarz

Na razie jest za wcześnie by jednoznacznie oceniać okoliczności rosyjskiego ataku, choć mówi się o 50 do ponad 100 pocisków manewrujących, w tym zarówno powietrze-ziemia (z bombowców strategicznych) jak i woda-ziemia (typu Kalibr z okrętów). Wiele wskazuje więc na to, że Moskwa zdecydowała się na zmasowane uderzenie, by uzyskać skutki w postaci przełamania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej oraz poważnego uszkodzenia ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Ostatni duży atak na miasta w głębi Ukrainy miał miejsce jeszcze w listopadzie.

Moskwa celowo prowadzi działania w ten sposób, bo są dużo efektywniejsze niż gdyby niemal każdego dnia wystrzeliwać mniejszą liczbę (kilka-kilkanaście rakiet), bo taki atak zostałby w większości powstrzymany przez OPL, a wyrządzone szkody byłyby łatwiejsze do naprawienia. Co do okoliczności ataku jest kilka możliwości:

  1. Mogło to być planowe uderzenie w ramach prowadzonej operacji niszczenia infrastruktury krytycznej Ukrainy, na co wskazuje zmasowany charakter oraz odstęp czasowy od poprzednich uderzeń
  2. Rosja mogła podjąć decyzję o odwetowym uderzeniu po tym, jak Ukraińcom udało się uszkodzić 2 rosyjskie bombowce strategiczne.
  3. Mogło to też być uderzenie skorelowane czasowo z wejściem w życie unijnego embarga na rosyjską ropę. Jak twierdzi Jakub Wiech zastępca redaktora naczelnego Energetyka24.com: "Unijne embargo na morskie dostawy ropy naftowej z Rosji to - jak dotąd - najpoważniejsze uderzenie UE w rosyjską energetykę. Stawia ono Rosjan w szalenie niekomfortowej sytuacji: mają do wyboru albo spalać lub wylewać wydobytą ropę, albo wstrzymywać wydobycie. Pierwsza opcja jest trudno wykonalna ze względu na wolumen; druga oznacza utratę dostępu do złóż wskutek prawdopodobnego uszkodzenia instalacji, w których wstrzymano pracę i braku możliwości technologicznych w zakresie naprawy. Dlatego też istnieje szansa, że Rosja będzie chciała sobie powetować tę stratę np. uderzając w ukraińską energetykę. Jest to tym prawdopodobniejsze, że Rosjanie wiedzieli o dacie wprowadzenia embarga od dawna - mogli się zatem przygotować, stosując charakterystyczną dla siebie ponurą "symbolikę", czyli wysyłając - przy okazji uderzenia - sygnał polityczny na Zachód".

Całkiem prawdopodobna jest też opcja, w której połączono wszystkie lub część z tych elementów (teoretycznie ukraiński atak mógł być próbą przeszkodzenia w uderzeniu planowanynm przez Rosjan). O skutkach i następstwach ataku Defence24.pl będzie informował na bieżąco.

Reklama

Komentarze (16)

  1. opozycja

    Wedlog gen Skrzypczaka - Rosja nie ma rakiet juz od 6 miesiecy. Swoja droga teraz znajma byla we Lwowie to wowila ze alarmy sa lekcewarzone i zwykli ludzie raczej zyaja normalnie (poza tym ze taksowki drogie i ze wlascieciel hotelu zarzadal ceny 2 razy wiekszej gdy dowidzial sie ze z Polski ) Ale pozatym wiekszosc ludzi przyjazna.

    1. Anty 50 C-cali

      opozycja- "Z"litój się, nad sobą - Rosja "juz"? od ponad 6 "miesiecy"?? nie ma DEFILADOWEGO przyjęcia przez ...."wiekszosc ludzi przyjazna.

    2. papa lebel

      Przestań sączyć kacapską propagandę. Byłem we Lwowie niedawno i hotel kosztował połowę tego co przed wojną z powodu braku turystów zagranicznych.

    3. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

      1. WedłUg. 2. LekcewaŻone. - waRZyć to można piwo. 3. ZaŻądał. 4. Nie umiesz pisać, więc czynienie komuś uwag, że się mylił w czymkolwiek, gdy ty mylisz większość słów, jest karykaturalne i bezczelne.

  2. Zbyszek

    Spalanie ropy daje im jeszcze jedna możliwość szantażowania świata.. Niedługo będą próbowali wykorzystać ruchy klimatyczne dla swoich celow

    1. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

      Bo przecież wszyscy inni kupioną ropę PIJĄ, a nie przerabiają i spalają... Tak?

  3. GB

    Mówi się już o 150 rakietach. Jeśli się potwierdzi będzie to najsilniejszy atak do tej pory. Jakiś obiekt infrastruktury krytycznej porażony w Odessie. Mimo wszystko z tego co informują przynajmniej do tej pory atak mało skuteczny. Być może informacje zostaną przekazane później no i zobaczymy do kiedy nie będzie elektryczności w poszczególnych obwodach. Póki co mówią tylko że Obwód Sumski nie ma elektryczności (być może na skutek celowego wyłączenia).

    1. DBA

      GB@ co do prądu i tzw infrastruktury krytycznej: ruscy naparzają w stacje przekaźnikowe ( transformatorowe) bo sa najłatwiejsze do uszkodzenia przy legendarnej celnosci ich rakiet. Na poczatku ataków w październiku Ukraińcy nie wyłaczali zasilania i dlatego dochodziło do uszkodzeń wtórnych sieci wynikajacych z przepięć i zwarć w trafionej infrastrukturze energetycznej. Teraz chyba Ukraińcy pewnie wyłączaja część zasilania przy zagrożeniu atakiem i dlatego przerwy w zasilaniu są mniej dotkliwe, a uszkodzenia łatwiejsze do usunięcia. I pewnie tak będzie, aż ruskim skończą się rakiety (stare, nowe) o zasięgu ponad 1000 km.

  4. Starszy Pan 2

    Ładny filmik jest na sieci jak niemiecki ..o zgrozo gepard zestrzeliwuje prawdopodobnie kalibra lub ch 101. Skąd inad to ciekawe jak dobre rozpoznanie i przekazywanie w czasie rzeczywistym parametrów celów może skokowo zwiększać skutecznosc wydawać by się mogło nieperspektyeicznych systemow uzbrojenia, do rozważenia dla naszych decydentów. Może zamiast inwestować mld wystarczyło by mln w polskiego mini awacsa np szwedzkiego i ładnie to spiąć w system przy pomocy naszego WB, które jest w tym całkiem niezły.

    1. bc

      Starszy pan poczyta o Łowcza-Rega. Ale nie nie wystarczyło by.

  5. GB

    Pojawiło się zdjęcie polskiej Newy w służbie ukraińskiej. Coraz więcej polskiego różnego sprzętu wychodzi na Ukrainie. Czekam na zestawy KUB.

    1. bc

      Jakby zachód pomagał tak jak Polska to już dawno by się ta wojna skończyła.

  6. bc

    O Ukraińskiej OPL to po tej wojnie będą filmy robić i pomniki im stawiać. Kolejny poniedziałek kałmuki strzelają do cywilnej infrastruktury, w ros też jest taka a różne awarie się mogą przecież zdarzyć. Zmobilizować zachodnie przemysły do produkcji NASAMS bo jak na razie to miernota albo sprzedać Ukrainie Gripeny.

  7. Zagłoba

    A Niemcy Francja potwierdzają właśnie swoje stanowisko,

  8. Keras

    Czyli na 7 wystrzelonych trafiła 1.. Biorąc średni koszt jednej rakiety na poziomie 1 mln $ to 1 trafienie kosztuje ruskich 7 mln dolarów czyli jakieś 30 mln zł.. Dużo. Pytanie jeszcze jaki jest koszt zniszczonej infrastruktury. Czy koszt jednego zniszczenia to 30mln czy więcej, a może mniej?

    1. Z

      Akurat wystrzelenie nie kosztuje nic lub prawie nic jeśli rakietę wystrzelono z pokładu samolotu (koszt paliwa). Kosztowało by wyprodukowanie nowych rakiet, tyle że nie mają z czego ich wyprodukować.

  9. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Rosjanie mają nowoczesnych rakiet na dwa takie ataki i to co na bieżąco wyprodukują. Potem zostaną im strategiczne, stare rakiety i 12 000 Toczek-U, w wieku 40-50 lat ( o zasięgu 120 km ). Dlatego USA powinno dostarczyć GLSDB Ukrainie ( o zasięgu 150-200 km ), by z chwilą przejścia na Toczki zlikwidować ich wyrzutnie.

  10. GB

    Póki co atak mało skuteczny, mimo jak mówią wystrzelenia 70 rakiet. W zasadzie tylko w Odessie i Krzywym Rogu rakiety trafiły w infrastrukturę krytyczną.

  11. GB

    Mówi się już o 150 rakietach. Jeśli się potwierdzi będzie to najsilniejszy atak do tej pory. Jakiś obiekt infrastruktury krytycznej porażony w Odessie. Mimo wszystko z tego co informują przynajmniej do tej pory atak mało skuteczny. Być może informacje zostaną przekazane później no i zobaczymy do kiedy nie będzie elektryczności w poszczególnych obwodach. Póki co mówią tylko że Obwód Sumski nie ma elektryczności (być może na skutek celowego wyłączenia).

    1. Macorr

      Nie wierze w odwety, nawet na def24 był artykuł mówiący ile czasu ruskim zajmuje przygotowanie takiego ataku - a to sa din - nie godziny...

    2. piter4440

      Być może UA wiedziała o planowanym ataku i stwierdziła że spróbuje wcześniej szczęścia

  12. Gandharwa

    No ale to "powetowanie" sobie nie zmieni faktu, że dostęp do złóż może być trwale uszkodzony.

    1. Jerzy

      Żeby tylko ruscy nie wpadli na pomysł w rodzaju żeby spuszczać tą ropę do morza. Znając ruskich gotowi byliby załadować kilka tankowców i spuścić ropę na otwartym morzu przy granicy wód terytorialnych co bardziej nielubianych przez siebie państw.

  13. GB

    Mówią że rakieta która spadła na Mołdawię jest ukraińska od S-300.

  14. GB

    Jedna z rakiet spadła na Mołdawię, jest fotka. Rakieta, przynajmniej część ogonowa w dobrym stanie spadła.

  15. GB

    Mówią że leci juz 150 rakiet. Ale ciekawostka, są też wybuchy na Krymie w miejscowości Dżonskoje (o ile pamiętam tam jest lotnisko).

  16. GB

    Mówi się już o 150 rakietach. Jeśli się potwierdzi będzie to najsilniejszy atak do tej pory. Jakiś obiekt infrastruktury krytycznej porażony w Odessie. Mimo wszystko z tego co informują przynajmniej do tej pory atak mało skuteczny. Być może informacje zostaną przekazane później no i zobaczymy do kiedy nie będzie elektryczności w poszczególnych obwodach. Póki co mówią tylko że Obwód Sumski nie ma elektryczności (być może na skutek celowego wyłączenia).

Reklama