Reklama

Wojna na Ukrainie

Rakietowa Strzyga ostrzeliwuje rosyjskie pozycje

BM-21 MT.
BM-21 MT.
Autor. Excalibur Army

W mediach społecznościowych pojawiło się pierwsze nagranie przedstawiające użycie na Ukrainie czeskiej modernizacji wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet BM-21 MT „Strzyga”. Pojazd w tej wersji prezentowano wcześniej na targach Arms and Security 2018 w Kijowie.

Reklama

Pierwszy raz tę modernizację a BM-21 Grad wykonaną przez czeską firmę Excalibur Army zauważono wiosną tego roku - jak się okazuje, trafiła ona na wyposażenie artylerzystów z 61. Samodzielnej Zmechanizowanej Brygady Stepowej. Zważywszy na rosnące problemy z częściami zamiennymi do postradzieckich samochodów ciężarowych jak Ural-375D, taka modernizacja może znacząco ułatwić proces zabezpieczenia logistycznego tego pojazdu. Nie jest wiadome, ile wozów tego typu otrzymała Ukraina, zapewne są to pojedyncze egzemplarze przekazywane w ramach rządowej pomocy. Tym samym jest to kolejna wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych czeskiej produkcji , jaką Ukraińcy stosują w boju obok m.in. RM-70, Vampire 4D czy BM-27 Buriewij.

Reklama
Reklama

BM-21 MT to modernizacja radzieckiej samobieżnej wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet Grad opracowana przez czeską firmę Excalibur Army. Zmianie uległo podwozie systemu, dotychczasowy nośnik w postaci samochodu ciężarowego Ural-375D wymieniono na Tatrę 815-7 4x4. Donośność systemu nie uległa zmianie i nadal wynosi w zależności od użytej amunicji max. 20-40 km. Czas odpalenia całej jednostki ogniowej wynoszącej 40 pocisków wynosi 20 sekund. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik Tatra T3C-928-8T o mocy 362 KM, pozwalający na rozpędzenie go do 90 km/h. Kabina ma zapewniać załodze ochronę przed amunicją kal. 7,62 mm. Prowadnice również mogą otrzymać dodatkową osłonę, zwiększającą ochronę przed np. odłamkami z pocisków artyleryjskich wystrzelonych podczas ognia kontrbateryjnego.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

  1. AntyChe

    Powinniśmy przekaząć Ukrainie Langustę , a jeszcze lepiej wyprodukować Langustę 2 i pociski Feniks, i przekazać Ukrainie Z systemem dowodzenia Topaz Oczywiście mówie o wiekszej ilości. I poprosić o dokładne zwotne informacje co j i jak jest dobre, co złe co należy poprawic. A potem uruchomić produkcję poprawionej wersji jako Langusta 3.. Dla siebie i na kolejną pomoc dla Ukrainy.

  2. Dr. Pavl Kopetzky

    I bardzo dobrze. To jest wiadomość dnia. Byle do wyzerowania Czerwonych/KGB/ZSRR bis. Śmierć Rosji - Rosjan - tow. Putina z KGB. Już!? Niebawem!? Wolność czeka. Jak najszybciej! Truth of War

  3. Tani2

    Ja bym dał tytuł ,,Stary Grad na nowym wòzku,, Bo Grad to wyrzutnia a podwozie to co innego. Tak jak Msta B habeta czyli ciągniona Msta S na podwoziu czołgu Grad musi być na podwoziu bo to broń typu wystrzel i spie....aj.

Reklama