Reklama

Wojna na Ukrainie

Przekazane przez Polskę czołgi walczą w obwodzie kurskim

Eks-polski PT-91 w służbie ukraińskich pancerniaków ze 117. Brygady Zmechanizowanej doposażony w osłony prętowe.
Eks-polski PT-91 w służbie ukraińskich pancerniaków ze 117. Brygady Zmechanizowanej doposażony w osłony prętowe.
Autor. 117th Mechanized Brigade/Defense of Ukraine

W trwającej ukraińskiej ofensywie w obwodzie kurskim udział biorą czołgiści z 22. Brygady Zmechanizowanej, która to wyposażona jest w przekazane przez Polskę czołgi PT-91 Twardy. Pojazdy zostały już na miejscu doposażone w dodatkowy pancerz reaktywny oraz siatkowy.

W trwającej od kilku dni ukraińskiej ofensywie w obwodzie kurskim bierze udział duża liczba sprzętu pancernego, w tym przekazanego Ukrainie przez kraje sojusznicze. Jednym z nich są czołgi PT-91 Twardy, których dotychczas miano dostarczyć Kijowowi 60 sztuk (chociaż pojawiają się przesłanki, że liczba ta jest większa). Trafiły one na stan 22. Brygady Zmechanizowanej odpowiedzialnej za obronę frontu zaporoskiego oraz 117. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Ta pierwsza formacja została zaangażowana w walkach na terenie obwodu kurskiego, co zostało m.in. uwiecznione na nagraniu poniżej. Pokazany na nim czołg otrzymał, oprócz wcześniej widzianych modyfikacji, także siatkową/prętową osłonę na wieży.

Warto wspomnieć, że ukraińska 22. Brygada Zmechanizowana to formacja operująca m.in. na sprzęcie przekazanym przez Polskę (PT-91 oraz BMP-1), zaś sami żołnierze byli zapewne także szkoleni na terenie naszego kraju. Na powyższym filmie widzimy przy okazji sporą liczbę jeńców z pierwszych dni ukraińskiego rajdu. Wracając do samych Twardych przekazywanych Ukrainie, otrzymują one tam m.in. dodatkową osłonę w postaci kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1/Nóż na wysokości przedziału załogi. Znacząco zwiększa to poziom ochrony wozu w tym miejscu przeciwko pojedynczym głowicom kumulacyjnym, czego przykładem była sytuacja z wiosny tego roku. Oprócz tego w ostatnim czasie zaczęto montować na nich opancerzenie prętowe, zarówno na wieży jak i kadłubie. Nie jest to pierwszy rajd Twardych na terytorium Rosji, ponieważ w marcu były one używane w działaniach na terenie obwodu kurskiego lub biełgorodzkiego.

Reklama

PT-91 to polska modernizacja czołgów T-72M1, opracowana na początku lat 90. XX wieku, w celu podniesienia walorów bojowych tych już przestarzałych czołgów. Uzbrojenie główne w postaci armaty gładkolufowej 2A46 kal. 125 mm pozostało bez zmian z racji na zbyt duże koszty jego wymiany. Sprzężony z nią jest uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Czołg w ramach zwiększenia ochrony załogi otrzymał kostki pancerza reaktywnego ERAWA, które znacząco zwiększyły jego odporność na wszelkiego typu głowice kumulacyjne bez prekursora (i starszego typu tandemowe w wypadku pancerza ERAWA-2), a nawet niektóre pociski podkalibrowe.

Pojazd otrzymał system kierowania ogniem Drawa, co znacząco poprawiło celność prowadzonego ognia. Jednostkę napędową w postaci silnika W-46 o mocy 780 KM zastąpił S-12U o mocy 850 KM. Do Sił Zbrojnych RP trafiły 232 egzemplarze PT-91 Twardy (czołgi są używane np. przez kontyngent w grupie batalionowej NATO na Łotwie). Od 2014 roku w czołgach Twardy prowadzona jest wymiana kamer termowizyjnych I generacji na znacznie nowocześniejsze polskie systemy typu KLW-1 Asteria.

Ex-polski PT-91 na Ukrainie.
Ex-polski PT-91 na Ukrainie.
Autor. Defense of Ukraine/X
Reklama

Komentarze

    Reklama