Reklama

Wojna na Ukrainie

Twarde wjechały do Rosji?

Ex-polski PT-91 na Ukrainie.
Ex-polski PT-91 na Ukrainie.
Autor. Defense of Ukraine/X

Żołnierze z Legionu Wolności Rosji, Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego oraz Batalionu Syberyjskiego wczesnym rankiem wkroczyli do obwodów kurskiego i biełgorodzkiego. Na jednym z nagrań widzimy, że wykorzystany do ataku został przynajmniej jeden ex-polski czołg PT-91 Twardy.

Reklama

Dotychczas Polska miała przekazać Ukrainie 30/60 egzemplarzy czołgów PT-91, które trafiły na wyposażenie ukraińskiej 22. Brygady Zmechanizowanej odpowiedzialnej za obronę frontu zaporoskiego. Czołgi już na Ukrainie otrzymały m.in. dodatkową osłonę w postaci kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1/Nóż na wysokości przedziału załogi, co znacząco zwiększy poziom ochrony wozu w tym miejscu przeciwko pojedynczym głowicom kumulacyjnym. Dotychczas ex-polskie Twarde były widoczne w rejonie frontu zaproskiego, zatem oznacza to wydelegowanie przynajmniej części z nich (lub przekazanie kolejnej ich partii przez Polskę) do działań na innych odcinkach. Na poniższym nagraniu widoczny jest tylko jeden PT-91 Twardy, jednak można spodziewać się, że w działaniach na terenie wspomnianych rosyjskich obwodów udział bierze ich więcej.

Reklama
Reklama

PT-91 to polska modernizacja czołgów T-72M1, opracowana na początku lat 90. XX wieku, w celu podniesienia walorów bojowych tych już przestarzałych czołgów. Uzbrojenie główne w postaci armaty gładkolufowej 2A46 kal. 125 mm pozostało bez zmian z racji na zbyt duże koszty jego wymiany. Sprzężony z nią jest uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Czołg w ramach zwiększenia ochrony załogi otrzymał kostki pancerza reaktywnego ERAWA, które znacząco zwiększyły jego odporność na wszelkiego typu głowice kumulacyjne bez prekursora (i starszego typu tandemowe w wypadku pancerza ERAWA-2), a nawet niektóre pociski podkalibrowe.

Pojazd otrzymał system kierowania ogniem Drawa, co znacząco poprawiło celność prowadzonego ognia. Jednostkę napędową w postaci silnika W-46 o mocy 780 KM zastąpił S-12U o mocy 850 KM. Do Sił Zbrojnych RP trafiły 232 egzemplarze PT-91 Twardy (czołgi są używane np. przez kontyngent w grupie batalionowej NATO na Łotwie). Od 2014 roku w czołgach Twardy prowadzona jest wymiana kamer termowizyjnych I generacji na znacznie nowocześniejsze polskie systemy typu KLW-1 Asteria.

Czytaj też

Ex-polski PT-91 na Ukrainie
Ex-polski PT-91 na Ukrainie
Autor. Defense of Ukraine/X
Reklama

Komentarze (5)

  1. Zygazyg

    Nie rozumiem: przekazaliśmy czołgi Ukrainie, jakim prawem przekazują je dalej do Rosjan? Nawet jeśli ci Rosjanie są przeciw Putinowi to nie zmienia faktu że pomagamy Ukrainie a nie Rosyskiemu legionowi który ma inne cele niż Ukraina która się broni. A moja refleksja jest taka że nawet w czasie walk w 1917-2021 Biali , czyli domyślnie poprzednicy Rosyjskiego legionu byli przeciwni niepodległości Polski.aż do gorzkiego końca )

    1. melog165

      Tzw. rosyjski legion to de facto ukraińska jednostka dywersyjna

    2. Franek Dolas

      Zygzak Nie dzieł włosa na cztery. To że są Rosjanie gotowi w tej chwili walczyć przeciwko Putinowi jest warte tego żeby ich dozbrajać.

    3. madness

      ruscy biją ruskich, gdzie wady?

  2. Tani2

    To nie Twardy tylko 64BW i do Rosji nie dojechali. Z tego co piszą Twarde są lubiane przez załogi i wszystkie są w etatowych jednostkach bojowych.

  3. pomz

    Niby, takie nic, a jednak cieszy :)))

  4. młodygrzyb

    Z filmów jak i opisów świadków, widać że tenże "legion" posługuje się strasznie zróżnicowanym uzbrojeniem. Wygląda że ukraińcy dostosowali sprzęt do ludzi jacy zdecydowali się "wstąpić" do tego "korpusu ekspedycyjnego" .Znaleźli załogę do jakiegoś typu czołgu to taki czołg dali

  5. Kalrin

    według sipri dostali 50 sztuk

Reklama