Reklama

Wojna na Ukrainie

Pomoc USA dla Ukrainy. Kiedy wejdzie w życie?

US House of Representatives
US House of Representatives
Autor. Nexta/Twitter

Sobota 20 kwietnia była przełomowa dla losów amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy. Izba Reprezentantów przegłosowała projekt ustawy o udzieleniu pomocy finansowej i wojskowej naszemu sąsiadowi. Jednak należy pamiętać, że nie stanowi to ostatecznego zatwierdzenia pakietu dla Kijowa. Co musi się wydarzyć, aby amerykańska pomoc dotarła nad Dniepr?

Po wielu miesiącach blokowania pomocy dla Ukrainy Izba Reprezentantów ostatecznie poddała pod głosowanie pakiet wsparcia dla Kijowa. W sobotę 20 kwietnia 311 kongresmanów (wszyscy Demokraci oraz około połowa Republikanów) głosowało „za” ustawą, a 112 „przeciwko”. W oddzielnych głosowaniach Izba przegłosowała też wsparcie dla Izraela (26 miliardów) oraz Tajwanu i innych amerykańskich sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku (8 miliardów). Teraz ustawa trafi do Senatu.

Reklama

Wiele wskazuje na to, że już we wtorek 23 kwietnia izba wyższa Kongresu będzie decydować o losach pakietu – tak zapowiedział przywódca senackiej większości Partii Demokratycznej Chuck Schumer. Biorąc pod uwagę fakt, że już w lutym senatorowie zagłosowali za poprzednim projektem wsparcia Ukrainy (70 senatorów „za”, w tym 22 Republikanów, a jedynie 29 senatorów „przeciwko” – przyp. red.) nie ma większych obaw, że obecny projekt mógłby napotkać na jakiekolwiek trudności.

Czytaj też

Dosłownie chwilę po tym, gdy Senat przegłosuje projekt ustawy, trafi ona do Białego Domu, wprost na biurko amerykańskiego prezydenta. Po podpisaniu dokumentu przez Joe Bidena nowe przepisy wejdą w życie. Jak poinformował „Washington Post”, pierwsze dostawy sprzętu wojskowego i środków bojowych mogą trafić na Ukrainę nawet w ciągu tygodnia od zatwierdzenia aktu prawnego.

Reklama

Co zawiera się w 60 miliardach pomocy?

Całkowita wartość pakietu pomocy dla Ukrainy ma wynieść 60,84 miliarda dolarów. Według oficjalnych dokumentów ponad 23 mld mają zostać przeznaczone na uzupełnienie amerykańskich ubytków w zapasach magazynowych związanych z wcześniejszą pomocą wojskową dla Kijowa. Przeszło 11 mld ma trafić na bieżące utrzymanie sił amerykańskich w regionie, a prawie 14 mld na zakup zaawansowanego uzbrojenia.

Czytaj też

Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. Buczacza

    Gdzieś uciekł a szkoda. Wątek o przyjmowaniu zasobów finansowych onuc. Przez Jankesów i kierowania ich do Ukraińców. Pięknie... Ps ciekawe co NA TO EU..

    1. Robs

      Uciekł bo nie ma woli politycznej. Ruskie będą w zamian przejmować majątek zagraniczny.

  2. radziomb

    Gdzie są teraz Ci twiterowicze którzy obgadywali Trumpa i Republikanów ze nie pomagaja Ukrainie. Ludzie zrozumcie.. Żaden Kraj nie da rady zawozić non stop przez rok full broni i sprzętu. Trzeba je też wyprodukować, uzupełnić magazyny. USA przez Pół roku odnawialo duże ilości sprzetu. Nawet Polscy Generalowie mowią, że Polska już nie daje dużo sprzętu bo.. daliśmy dużo na poczatku i teraz trzeba go uzupełnic.

  3. Monkey

    Albo się mylę, albo 70-22=48 i 29+22=51. Czyli jeśli tych 22 senatorów teraz „cudownie” zmieni zdanie i będzie przeciwko, to mogą być kłopoty. Zależy też, ilu będzie głosowało… Dopóki nie jest przyklepane przez Senat i podpisane przez prezydenta USA, ten dokument jest nadal tylko projektem pomocy.

Reklama