Reklama

Wojna na Ukrainie

Rakiety ATACMS mogą trafić na Ukrainę w przyszłym tygodniu

Autor. www.lockheedmartin.com

Amerykańskie dostawy rakiet dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, po zatwierdzeniu pakietu pomocy dla Kijowa przez prezydenta Joe Bidena – oznajmił w niedzielę szef komisji ds. wywiadu w Senacie USA Mark Warner.

Reklama

„Myślę, że jeśli to (tj. pakiet pomocy) dotrze do prezydenta w poniedziałek lub wtorek, te dostawy zostaną realnie uruchomione, z rakietami dalekiego zasięgu ATACMS” – oznajmił Warner na antenie telewizji CBSNews, wyrażając nadzieję, że pociski znajdą się w drodze na Ukrainę przed końcem przyszłego tygodnia.

Reklama

Jak zaznaczył, żołnierze ukraińscy mają wspaniałe morale, ale ich wysiłki w ostatnich tygodniach podkopywał fakt, że musieli racjonować pociski z powodu braku amunicji. „Jeśli nie dostaną tego sprzętu, nie będą mogli kontynuować walki z Rosjanami” – zaznaczył.

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w sobotę ustawę o pomocy Ukrainie, opiewającą na 60,8 mld dolarów. 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w amerykańskim arsenale w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, 13,8 mld - na zakup sprzętu dla Ukrainy, a 11,3 mld - na utrzymanie sił USA w regionie. Ponadto projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania uzbrojenia o wartości niemal 8 mld dolarów w dodatku do około 4 mld, które wciąż ma do dyspozycji.

Reklama

Czytaj też

W październiku 2023 roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził użycie przez Siły Zbrojne Ukrainy pierwszych amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS. Wcześniej dziennik „Wall Street Journal” podał, powołując się na źródła wtajemniczone w sprawę, że Stany Zjednoczone potajemnie wysłały Ukrainie niewielką liczbę tych pocisków o zasięgu 160 km.

Ukraina od dawna zabiegała o ATACMS, lecz przez długi czas Biały Dom odmawiał dostaw tych rakiet. Prezydent Biden i jego doradca Jake Sullivan uzasadniali to obawami o wywołanie III wojny światowej. Pentagon sugerował, że USA posiadają zbyt mało rakiet w swoich zasobach. Przełom nastąpił jednak w okolicach lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Według doniesień prasy decyzja zapadła podczas wizyty prezydenta Zełenskiego w Białym Domu we wrześniu ubiegłego roku.

Czytaj też

ATACMS to wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS i M270 MLRS rakiety balistyczne o zasięgu do 300 km. Ukraina otrzymała dotychczas starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km, zawierającą subamunicję kasetową.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. user_1064364

  to nie jest dobra wyadomość

  1. Anty 50 C-cali

   CO? NIE JEST DOBRA WYADOMOŚĆ? ! Że "stara" wersja nosi duużo więcej M74 APAM, a ta o dalszym zasięgu poleci sobie z takowymi "kulkami" -ale z sporo mniejszym ładunkiem ...."użytecznym"??? Były dowódca US w Niemczech, od 2022 apelował o przekazanie GL(- "lądowych")SDB(omb). To o nieco innej broni, dziarsko wytoczonej przez - Szwedów, ale podobna idea. Precyzyjnie bronie może zrzucać F-16, ale i nawet Su-24. Tego pierwszego już inny user_ proroczo widzi jako "spalony" na lotnisku. Ukraińscy blogg "przekaz" - start Su-szek, poderwanie w powietrze znaczy = alarm , zauważalny (!) Ruskich

  2. Davien3

   Dla Rosji na pewno nie, dla nas jak najbardziej dobra:)

 2. Buczacza

  Bardzo podoba mi się ten pomysł.

 3. radziomb

  starych rakiet ATCMS (połowa normalna, połowa kasetowa) ma USA ponad 1 tys,, tj ok 1200 Więc policzymy ile systemów S300, S400 i helikopterów można nim rozwalić,

Reklama