Reklama

Wojna na Ukrainie

Patriot w obronie Ukrainy. Jakie pociski wykorzystuje? [ANALIZA]

Ukraińscy żołnierze przygotowują do działań wyrzutnię systemu Patriot uzbrojoną w pociski PAC-2.
Ukraińscy żołnierze przygotowują do działań wyrzutnię systemu Patriot uzbrojoną w pociski PAC-2.
Autor. Ukraińskie Siły Powietrzne

Amerykańskie siły zbrojne ujawniły, że rozwinięte na Ukrainie baterie Patriot wykorzystują aż pięć typów pocisków przeciwlotniczych, w tym przeciwrakietowe PAC-3 MSE (zakupione również przez Polskę do systemu Wisła). Pomimo tej różnorodności Ukraińcy nie tylko nauczyli się je wykorzystywać, ale robią to bardzo skutecznie.

Reklama

Wojna na Ukrainie – raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szczegóły na temat typów pocisków rakietowych używanych bojowo przez Zbrojne Siły Ukrainy jako pierwszy opublikował portal The War Zone. Autorom udało się potwierdzić w U.S. Army, że Ukraina wykorzystuje aż pięć typów efektorów systemu Patriot:

  • PAC-2 w wersji GEM (Guidance Enhanced Missile);
  • PAC-2 w wersji GEM-Cruise (GEM-C);
  • PAC-2 w wersji GEM-Tactical (GEM-T);
  • PAC-3 w wersji "ekonomicznej" Cost Reduction Initiative (CRI);
  • PAC-3 w wersji Missile Segment Enhancement (MSE).

Sposób, w jaki Ukraińcy wykorzystali przekazane im uzbrojenie, może imponować. Rakiety Patriot okazały się bowiem skuteczne nie tylko w odniesieniu do klasycznych celów powietrznych, takich jak np. samoloty, śmigłowce czy rakiety manewrujące, ale również w zwalczaniu rakiet hipersonicznych i taktycznych pocisków balistycznych, a więc obiektów lecących z prędkością większą niż 5 Mach. Ukraińcy dokonali tego, dostosowując oprogramowanie, by można było śledzić i niszczyć cele dwukrotnie szybsze, niż wcześniej zakładano.

Reklama

Ocenia się, że Patriot że wraz z innymi systemami obrony powietrznej pozwala na przechwytywanie nawet 90% zagrożeń powietrznych nadlatujących nad Ukrainę. Sami Ukraińcy określają amerykański system przeciwlotniczy jako jeden z najskuteczniejszych, jakie otrzymali do tej pory w ramach pomocy zagranicznej.

Jak na razie pomoc ta objęła dostarczenie co najmniej dwóch kompletnych baterii Patriot, z których jedna została przekazana przez Stany Zjednoczone, a druga wspólnie przez Niemcy i Niderlandy. Zresztą liczba ta będzie się zwiększać. Niemcy już przekazali Ukraińcom dwie dodatkowe wyrzutnie, natomiast Amerykanie zamierzają do końca 2024 r. wysłać na Ukrainę pięć kolejnych baterii bezpośrednio od amerykańskiego koncernu Raytheon.

Grafika pokazująca sposób działania baterii Patriot w odniesieniu do różnych celów z wykorzystaniem odpowiednio dobranych rakiet
Grafika pokazująca sposób działania baterii Patriot w odniesieniu do różnych celów z wykorzystaniem odpowiednio dobranych rakiet
Autor. Lockeed Martin.

System Patriot powstał na początku lat 80., ale w międzyczasie wielokrotnie przechodził gruntowną metamorfozę. Przede wszystkim jest to widoczne w typach pocisków, jakie wprowadzano, zwiększając ich możliwości bojowe i kategorie celów, jakie mogą być nimi zwalczane.

Przeładunek kontenerów z rakietami PAC-2 na wyrzutnie systemu Patriot uzbrojonej
Przeładunek kontenerów z rakietami PAC-2 na wyrzutnie systemu Patriot uzbrojonej
Autor. Ukraińskie siły powietrzne

PAC-2 – stary, ale jary

Od 1984 r. była to naprowadzana półaktywnie rakieta MIM-104A o zasięgu 105 km i pułapie 18 300 m. Pod koniec lat 80. powstała jej nowa wersja – MIM-104B, znana również jako PAC-1 lub SOJC (z ang. "Standoff Jammer Countermeasures"). Jak wskazuje skrót, był to pocisk z ulepszonym systemem naprowadzania, co zwiększyło odporność na elektroniczne przeciwdziałanie przeciwnika.

Pod koniec lat 80. pojawiła się również inna rakieta – typu PAC-2, którą specjalnie przystosowano do zwalczania taktycznych rakiet balistycznych. Jednak pomimo nowej głowicy bojowej oraz zmodernizowanego układu naprowadzania system Patriot nie wykazał się stuprocentową skutecznością w zwalczaniu irackich pocisków ziemia-ziemia krótkiego zasięgu Scud podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r. Żadna z wyżej wymienionych rakiet nie została przekazana Ukrainie.

Najstarszym konstrukcyjnie pociskiem wykorzystywanym przez Zbrojne Siły Ukrainy jest MIM-104D, oznaczany częściej jako PAC-2 GEM, o zasięgu 160 km i pułapie 3 2000 m. Efektor wszedł do służby w połowie lat 90. z założeniem, że ma się lepiej sprawdzić w zwalczaniu bardzo szybkich celów balistycznych. W tym celu m.in. mocno zmodernizowano głowicę naprowadzającą rakiety, przystosowując ją do atakowania niewielkich celów o bardzo małej skutecznej powierzchni odbicia radarowego.

Ukraińcom przekazano również dwie wersje rakiety PAC-2 GEM, które powstały jako efekt uboczny modernizacji rakiet typu MIM-104D do wariantu MIM-104E. Jak się okazało, stworzono w ten sposób pociski rakietowe zoptymalizowane do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych (GEM-T) i rakiet manewrujących (GEM-C). Okazały się one na tyle udane, że podwariant GEM-T jest nadal ulepszany i produkowany.

PAC-3 – nowy, ale drogi

Najnowszymi rakietami wykorzystywanymi przez Ukraińców są wprowadzone w 2001 r. pociski serii PAC-3. Określa się je zbiorczo jako typ MIM-104F. Stanowią one już radykalną zmianę w porównaniu do PAC-2, i to zarówno pod względem rozmiarów, jak i możliwości. Wynika to między innymi z tego, że w odróżnieniu od poprzedników, dostarczanych głównie przez koncern Raytheon, PAC-3 produkuje koncern Lockheed Martin.

Dodatkowo są to pociski niszczące cele nie siłą wybuchu, lecz energią kinetyczną, bezpośrednio w nie uderzając (ang. "hit-to-kill"). Nie muszą więc przenosić dużych głowic odłamkowo-burzących, które posiadają pociski rodziny PAC-2. Według The War Zone wszystkie trzy typy rakiet PAC-3 (PAC-3, PAC-3 CRI i PAC-3 MSE) zawierają dodatkowy, nieduży ładunek wybuchowy, w wolnym tłumaczeniu "wzmacniacz destrukcji" (ang. "Lethality Enhancer"). Jest on szczególnie przydatny w zwalczaniu rakiet manewrujących, wytwarzając chmurę odłamków uszkadzających wrażliwe elementy systemu napędowego.

YouTube cover video

Ukraińskie siły zbrojne miały otrzymać dwie wersje rozwojowe bazowych pocisków PAC-3. Pierwszą z nich jest PAC-3 CRI (z ang. "Cost Reduction Initiative"). Jak sama nazwa wskazuje, jest to rakieta, w której dobrano mniej kosztowne elementy, tym samym obniżając jej cenę. Przekazana również Ukrainie wersja MSE jest droższa, ale za to posiada o wiele większe możliwości od pocisku bazowego oraz wariantu CRI. Ma ona również wydłużony zasięg (dzięki większemu silnikowi rakietowemu na paliwo stałe) oraz większą manewrowość (dzięki zwiększonym sterom i zmodernizowanym siłownikom), co przełożyło się m.in. na większe rozmiary.

Główne elementy rakiety PAC-3MSE
Główne elementy rakiety PAC-3MSE
Autor. Lockheed Martin

Te wymiary wpłynęły na liczbę rakiet, które w specjalnych kontenerach transportowo-startowych mieszczą się na jednej wyrzutni. Jest to zresztą najprostszy sposób, by określić wizualnie, który efektor wykorzystuje dana bateria Patriot. Przykładowo, najnowsza wyrzutnia M903 może pomieścić do 16 pocisków PAC-3 lub PAC-3 CRI, 12 sztuk PAC-3 MSE lub cztery PAC-2 dowolnej wersji. Na jednej wyrzutni można też "mieszać" PAC-2 i PAC-3, dając dowódcy baterii większą elastyczność w wyborze odpowiedniego pocisku do zwalczenia konkretnego typu środka napadu powietrznego.

Przykładowy sposób ładowania rakiet przeciwlotniczych na wyrzutnie wykorzystywane w bateriach Patriot
Przykładowy sposób ładowania rakiet przeciwlotniczych na wyrzutnie wykorzystywane w bateriach Patriot
Autor. Lockheed Martin

Ułatwia to oszczędne gospodarowanie dostępnym zapasem najdroższych pocisków PAC-3 MSE, które wykorzystuje się tylko w ostateczności. Jest to szczególnie ważne w obronie przed pociskami balistycznymi systemu Iskander i hipersonicznymi Kindżał, które są bardzo niebezpieczne, ale jak się okazuje, nie w konfrontacji z najnowszymi pociskami koncernu Lockheed Martin.

Z kolei pozostałe pociski z typoszeregów PAC-2 i PAC-3 są przydatne w zwalczaniu rakiet manewrujących oraz załogowych statków powietrznych. Co najmniej dwie ukraińskie wyrzutnie odnotowały zestrzelenie rosyjskich samolotów i śmigłowców, o czym świadczą oznaczenia widoczne na pojazdach i pokazane na filmie opublikowanym przez Zbrojne Siły Ukrainy z okazji Święta Przeciwlotników.

Malowanie na burcie wyrzutni Patriot wskazuje na zestrzelenie z jej pomocą trzech śmigłowców i trzech samolotów bojowych. Pięć z tych statków powietrznych zestrzelono 13 maja 2023 roku
Malowanie na burcie wyrzutni Patriot wskazuje na zestrzelenie z jej pomocą trzech śmigłowców i trzech samolotów bojowych. Pięć z tych statków powietrznych zestrzelono 13 maja 2023 roku
Autor. Ukraińskie siły powietrzne

Byłby to więc pierwszy przypadek użycia baterii Patriot przeciwko lotnictwu bojowemu Federacji Rosyjskiej. Sprawdzian ten wypadł na korzyść amerykańskiego systemu przeciwlotniczego. Jednak trzeba dodać, że w odniesieniu do liczby nadlatujących celów wymaga to ciągłych dostaw amunicji. Ukraińcy ujawnili, że tylko w czasie jednego miesiąca musieli zużyć ponad 160 efektorów systemu Patriot.

Reklama

Komentarze (6)

  1. wojghan

    System Patriot nie wykorzystuje ŻADNYCH pocisków. Wykorzystuje rakiety. Jest subtelna różnica pomiędzy pociskiem a rakietą. Również semantyczna o ile wiecie co to takiego semantyka.

    1. USdown

      @wojghan / różnica pomiędzy pociskiem a rakietą < Rakieta – pojazd latający lub POCISK, napędzany silnikiem rakietowym!

  2. radek

    rakiety z stanow nie sa za darmo.. nic w zyciu nie jest. jesli nawet 80% reportowanych zestrzelen jest potwierdzona to... ukrainscy przeciwlotnicy sa juz teraz najskuteczniejszymi ( i najbardziej doswiadczonymi) uzytkownikami tego systemu,

    1. Davien3

      @radek Patrioty w Iraku miały 70% skutecznosci w Pustynnej Burzy a w 2003r juz 100% skutecznosci wiec Ukraińcy sa na drugim miejscu po USA

    2. USdown

      @Davien3 / Ukraińcy sa na drugim miejscu po USA < Czyżbyś sugerował, że pod względem zużycia pocisków rakietowych z system Patriot - to wyprzedzili Arabię Saudyjską? Biorąc pod uwagę koszty - to albo są bardzo rozrzutni albo dostają wszystko za darmo. Tyle tylko, że jest postępownie, które wiedzie prosto do klęski militarnej - co się zapewne niebawem stanie!

  3. Bellcross

    Zużywają pociski pac2/3 bez opamiętania - a co tam USA dostarczy nowe. Nie ma co ich chwalić za wszechstronne używanie kilku rodzajów pocisków do patriotów skoro strzelają nimi do wszystkiego co leci, tak jak uav.

    1. Karaczanus

      Czy az tak do wszystkiego nawet na upartego na burcie ile masz wymalowanych Dronów ? a czy w ostatecznosci jak będzie zagrażał to oczywiscie ze lepiej stracić niz pozniej być zaskoczonym. Rosja S 300 400 uzywa tylko przeciwko rakieta lub wiekszym cela ? :)

    2. USdown

      Dla kijowskiego układu władzy - to jednak zdecydowanie ważniejsza jest sfera propagandowa i dlatego za każdym razem triumfalnie obwieszczają, że zostały odparty rosyjskie ataki powietrzne. Natomiast koszty - to się dla nich nie liczą, gdyż i tak praktycznie wszystko dostają za darmo!

    3. Davien3

      @USdown za to Rosjanie niszcza ukraińskie drony i rakiety rozbijaja o nie ich cele a potem sie chwala jak w Syrii ze 44 rakietami zniszczono 75% ze 110 pocisków:))

  4. Buczacza

    Nie mający analoga kindżał versus Patriot 0-1... Tak tutaj wyśmiewany Patriot pokazał klasę. Przyczym nie wiem czy czasem . Nie większe słowa uznania należą się Ukraińcom. W końcu opanowali system w rekordowym czasie. Respekt

  5. OS-INT

    W dniu 8 sierpnia br. podczas Space and Integrated Air, Missile Defense (SMD) Symposium w Huntsville w Alabamie, przedstawiciel US Army po raz pierwszy publicznie ujawnił, że USA przekazały Ukrainie cztery typy pocisków przechwytujących do zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot,. Z dotychczasowych informacji było wiadomo, że sojusznicy przekazują Ukrainie pociski rakietowe PAC-3 CRI (Patriot Advanced Capability-3 Cost Reduction Initiative). Wskazywały również na to szczątki tych rakiet, spadające na Kijów podczas rosyjskich ataków powietrznych. Natomiast w kolejnych pakietach pomocy wojskowej, ogłaszanych przez Departament Obrony USA w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu br. informowano ogólnie o dodatkowych pociskach do systemu obrony powietrznej MIM-104 Patriot...

  6. OS-INT

    W dniu 11 czerwca br. dziennik The Wall Street Journal opublikował artykuł o wykorzystaniu przez Siły Zbrojne Ukrainy dostarczonego przez USA, Niemcy i Holandię systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. Główny integrator systemu Raytheon Technologie ujawnił, że Ukraina otrzyma 5 kolejnych zestawów tego systemu obrony powietrznej do końca 2024 roku. Zapowiedziano również, że do MIM-104 Patriot, po doświadczeniach ukraińskich, mają zostać wprowadzone bliżej nieokreślone modyfikacje. W kwietniu br. Niemcy dostarczyły jedną baterię z pociskami PAC-3 CRI, do której dwie wyrzutnie pochodziły z Holandii, natomiast drugą baterię przekazały USA. Ponadto Waszyngton w ramach kolejnych pakietów pomocy wojskowej: uzupełniał stan pocisków przechwytujących PAC-3 CRI, znajdujących się w dyspozycji ukraińskich sił zbrojnych...

Reklama