Reklama

Wojna na Ukrainie

Onuce i przestarzałe czołgi. Rosjanie porzucają sprzęt, a ukraińskie natarcie na południu trwa [KOMENTARZ]

Autor. defenceofukraine/twitter

Jak informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony Moskwa ma ogromne problemy z utrzymaniem pozycji na zachodnim brzegu Dniepru. Sukces ukraińskiej ofensywy na południu sprawił, że rosyjskie dowództwo stanęło przed dylematem czy starać się utrzymywać cały obszar – w myśl rozkazu „ani kroku wstecz”, czy wycofać za Dniepr.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Publikowane przez Rosjan w Internecie materiały pokazują coraz drastyczniejszy obraz rozkładu frontowych jednostek. Onuce zamiast skarpetek, nieleczone rany, w które wdaje się robactwo, bunt całego oddziałów – to obraz nagrań, które pojawiają się w tzw. „runecie".

Czytaj też

Ze zdjęć publikowanych w wyzwalanych na południowym froncie miejscowości widać porzucony przez Rosjan sprzęt, który jest przestarzały. Siły Zbrojne Ukrainy przesunęły linię frontu na południu o dodatkowe 20 km i prą nadal.

Reklama

Sektor Nowej Kachówki jest słabym punktem w rosyjskiej linii frontu, ponieważ przez precyzyjny ostrzał rakietowy skierowany na szlaki transportowe, ze strony Ukraińców, bardzo trudno tam o zaopatrzenie (o przerzucaniu dodatkowych oddziałów nie mówiąc). Jak się okazuje broń pancerna, którą Rosjanie „trzymają" południowy front ma oblicze przestarzałych czołgów T-62M. Co prawda T-62 był modernizowany, ale porzucone pojazdy świadczą o brakach nowoczesnego sprzętu w rosyjskich jednostkach liniowych. Na publikowanych w Internecie licznych zdjęć widać także, że wiele z czołgów zostało po prostu porzuconych a nie utraconych w toku walk. Potwierdza to coraz liczniejsze relacje o niskim morale rosyjskich oddziałów.

Czytaj też

Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił oficjalne wyzwolenie kolejnych trzech miejscowości na południu. To Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka. A tymczasem ujawniane są kolejne kompromitujące informacje związane z putinowską mobilizacją w Rosji. Na Dalekim Wschodzie rodzinom zmobilizowanych Rosjan obiecano przydział ok. 6 kg ryb. Wojenkomaty mają też czerpać garściami z patologicznych środowisk alkoholików czy narkomanów byleby wypełnić nakładane na nich liczby. Brytyjski MON sugeruje, że z uwagi na wykrwawienie jednostek rosyjskich na południu to właśnie tam w pierwszej kolejności zostaną wysłani zmobilizowani rezerwiści.

Czytaj też

Materiał video zbuntowanego oddziału może mieć także drugie dno. Jest komentowany na Zachodzie jako możliwy przejaw konfliktu pomiędzy Jewgenijem Prigożynem, szefem tzw. wagnerowców a Sergiejem Szojgu. Wśród żołnierzy rosyjskich robiących tumult są widoczne emblematy związane właśnie z wagnerowcami. Szojgu - zdaniem ekspertów - ma być na Kremlu traktowany jako osoba, na którą uda się zrzucić odpowiedzialność za kompromitację rosyjską na froncie. Tego rodzaju materiał pojawił się niedługo po wysypie nagrań dotyczących poddawania się rosyjskich żołnierzy do ukraińskiej niewoli. Na nagraniu żołnierze skarżą się, że mają przestarzałą broń palną.

Reklama

Komentarze (9)

 1. DBA

  To że prawy brzeg Dniepru jest dla ruskich pułapką na myszy wiadomo było od stałego uszkadzania przepraw i odcięciu lub znacznym ograniczeniu logistyki . Potrzeba było tylko trochę czasu aby morale wojska spadło. Potwierdza się też teza o braku , czy fikcyjnosci rezerw sprzętowych Rosji. Bo jeżeli z przyczyn wizerunkowych, a po pseudoreferendum i politycznych, nie mozna się wycofać a teren utrzymać, to skierowane powinny tam być najlepsze rezerwy. I co widzimy - powszechnie T62 bez pancerza reaktywnego i BWP1.. Bardzo rozsądnie Ukraińcy zrobili, nie kontynuujac natarcia pod koniec sierpnia - wtedy ani wynik nie byłby pewny, a i straty ponieśliby duże. A jak tak dalej pójdzie to faktycznie Chersoń bedzie wspołczesnym Stalingradem jak niektórzy forumowicze twierdzili, ale w roli 6 armii Paulusa wystąpia Rosjanie i milicja Donbabwe

  1. Anty 50 C-cali

   Donbabwe....hehe dobre! Ale tak serio, ten pan T.SZ to nie ten sam, Z dawna Zachwycony...."automatem do amunicji" - zamiast Gustlika, w T-ciakach od T-72 i daleej? To bardzo "trumienne" ustrojstwo, z punktu widzenia tankowej braci. Nie dziwne, bardziej "oblatany" (jak Moskwicze np) wieje, jak jest okazja ratowania dupska. A od Gruzji w 2008 roku wiadomo jaka to "lipa" pancerz reaktywny, jak na tej kultowej fotce T-72B----rozsypany jak domek z kart!! A w prasie naszej, onegdaj niejaki T.Sz zachwycony pogrubionym pancerzem T-eciaka B. "Bo na poligonach Bundeswehry testowany, a mocny". No to russcy zmajstrowali...Relikt. nomen omen.

  2. DBA

   Anty 50 C-cali@. Nie wiem tak do końca o co ci chodzi, ale pancerz reaktywny raczej jest obecnie potrzebny bo chroni czołg przed starszymi środkami ppanc, których jest pełno i są relatywnie tanie. Może nawet tu nie chodzi o sam wóz, ale załogę, którą trzeba szkolić minimum 2 lata. To, że nie chroni przed bardziej wyrafinowanym ppanc jest normalne - nigdy nikt nie wymyślił w 100% skutecznej broni jak i osłony. Otwartym jest na ile skuteczny jest ruski Relikt i czy w zniszczonych czołgach był skuteczny - podobnież ruski kradną z kostek materiał wybuchowy bo fajnie nim połapać ryby. I jeszcze jedno - w jakim stopniu te T62 sa zmodernizowane, bo patrząc na kurniki na wieżach ogarnia mnie śmiech

 2. Prezes Polski

  Ja bym się za bardzo nie cieszył. Od dawna powtarzam, że Ukraińcy muszą dokonać przełomu w tej wojnie. Byłoby nim osiągnięcie jakiegoś trategicznego celu, bo jak dotąd niestety to sowieci nic nie oddali. Pola i wioski wokół Charkowa to nie jest taki cel. Jest nim npm Chersoń, nie mówiąc o Doniecku. Jak się nie pospieszą i nie załatwia sprawy do zimy, to może być naprawdę różnie. Sowieci przyślą dużo mięsa na ten front. Cześć ucieknie, cześć się podda, ale część będzie walczyła do śmierci. I ta część może ruskim zapewnić przewagę liczebną, bo do tej pory mają ja Ukraińcy. A pokazywanie takich filmików jest bez sensu. Na 200 tys. Sołdatów z obecnej branki pewna część to kompletne niedorajda, dla części nie ma wyposażenia, niektórzy od razu zostają wysłani na front. To są tylko przykłady, z których nic nie wynika. A już na pewno nie da się na ich podstawie powiedzieć że rezerwiści nie stworzą wartościowej siły bojowej.

  1. Jaszczur

   Powtarzam to samo to mnie tu mają za świra albo ruskiego trola .... Ruskie przegrywały i dalej przegrywają wojnę bo zaatakowały chyba pierwszy raz w historii inny kraj mniejszymi siłami niż ten kraj wystawił do obrony , śmieszne 140-160 tyś to jest dobre do szturmu na pojedyncze miasto obwodowe a nie na tak wielkie państwo jak UA do tego liczące ponad 30mln ludzi ... Twierdzę że Rosja za niedługo zacznie wygrywać bo ja bardzo mocno śledzę dzień po dniu tą wojnę ... Widziałem co się działo i co potrafili robić ta śmieszna , zdemoralizowaną, bez morale ,chwiejną expedycja.... I obawiam się że z takimi samymi "cechami" ale już kilkuset tysięczną bądź ponad milionową horda będą mieli sukcesy . Nie otwierał bym jeszcze szampana

 3. GB

  Jest raport brytyjskiego wywiadu na temat ilości przechwyconego rosyjskiego sprzętu przez Ukraińców (m.in 440 czołgów 650 bwp i to). Analitycy wskazują, że taka ilość porzuconego w dobrym stanie sprzętu wskazuje na niskie morale i słabe wyszkolenie, z czym się zgadzam. Ale jest też inny powód. Otóż żołnierz rosyjski nie może zniszczyć czy uszkodzić własnej broni bo grozi mu surowa kara. Ale nic mu nie grozi jak porzuci sprzęt.... Więc porzucają w dobrym stanie broń.... Ehhhh ruski pomyślunek.....

  1. bwn99

   Zmieniono ostatnio przepisy. Za porzucenie sprzętu również kara.

 4. Anty 50 C-cali

  Dlaczego od wojny w Czeczenii---T-ciak-62 tak widocznie "utylizowany"? A dla tego(?) bo na "poligonie" (makabryczne - jak na"z"isty w wojnie domowej w 30 tych latach ub wieku...) w Syrii---- widziano jak ko"z"aczki powyskakiwali bystro z trafionego jednego. Tak "od spodu". ( gdzie proroczo - nasi- na Twarde podwiesili fartuch). Brak ucieczki kierowcy....Wbrew stolarzowi "Muzgu) - i innym , nie tylko obecnym dzisiaj o 12:32- mnie nie przeszkadza "utylizowanie" naszej techniki. Bez przelewania naszej krwi. I w lesie izjumskim np. Nie dajmy nato puszczy Kurpiowskiej.

 5. Ma_XX

  Onuce taktyczna po małym przebiegu ma moc

 6. GB

  Jest też fajny filmik na którym widać że żołnierze rosyjscy poddają się i oddają w dobrym stanie BMP-2. Zdaje się że go po prostu sprzedali. W nocy zaś wyszło zdjęcie na którym widać kilku żołnierzy ukraińskich na tle polskiego kbwp Rosomak. Nie było informacji że przekazaliśmy Rosomaki.

  1. Zenio

   Za to były informacje ze na Ukrainie walczą tysiące polskich żołnierzy., ;-) może wzięli ze sobą Rosomaki ;-)

  2. QVX

   To zdjęcie pochodzić ma z jakichś ćwiczeń kilka lat temu w Polsce.

  3. MMir

   To zdjęcie może pochodzić nawet z aktualnych ćwiczeń - w końcu gdzieś ci Ukraińcy są teraz szkoleni, i zapewne część w Polsce.

 7. Jaszczur

  Wszystko wygląda na to że Rosja przegrywa i przegra . Ale ja jestem pewny że za dwa miesiące to Ruskie będą rozdawać karty na froncie . Oni są jak robactwo, ponarzekaja, głodem przymrą ale i tak pójdą na rzeź oddać swoje życie zginie 5 ruskich 1 Ukrainiec - co z tego będą szli dalej . Jeżeli UA stanie nie będzie w stanie więcej zdobyć i zatrzyma impet to już po UA. Ruskie napchaja ludźmi front i rusza na zachód, po sporych zdobyczach terytorium morale UA się załamie

  1. QVX

   Wojna krymska i I WŚ przeczą tej tezie.

  2. yogin

   No to pogadamy za dwa miesiące. Choć mam mocne przeczucie, że wtedy przestaniesz się tutaj pokazywać.

  3. Artem

   Dziwnym trafem jedyna wojna jaką ruscy wygrali i to sprzymierzeni niemal z całym światem to było w II WW oraz jeszcze w kampani moskiewskiej z Francuzami, ale tam poprostu brak zaopatrzenia, mróz i choroby Francuzów wykończyły. Poza tym same przegrane wojny: przegrana z Japonią, przegrana w I WW, przegrana z Polską w 1920, przegrana nawet w Afganistanie. Żołnierzami i strategami są do niczego i nie wróżę im sukcesów.

 8. OptySceptyk

  Oddział się zdenerwował, ale jego dowódcy to mądrzy ludzie - amunicji nie rozdali :)) A żarty na bok, co to za problem, jeśli broń strzelecka jest z lat 70tych? Może jest cięższa, może nie tak celna, jak najnowsze mutacje kałasza, ale jeśli jest dobrze utrzymana to nie ma kłopotu, strzela i zabija. W ogólnym ujęciu, to nie broń strzelecka jest najważniejszym źródłem zabitych i rannych.

  1. Zenio

   No włąsnie. Sam sobie odpowiedziałeś. Broń strzelecka nie jest źródłem zabitych i rannych. 'Służy" głownie do noszenie przez żołnierza ;-) dlatego jak jest cięższa to jest znacznie gorsza. ;-)

 9. szczebelek

  Zostawiają te czołgi, a Ukraińcy je zbierają jak grzyby po deszczu...

Reklama