Reklama

Wojna na Ukrainie

Ogromne zainteresowanie infolinią dla rosyjskich żołnierzy, którzy chcą się poddać

Autor. twitter/GeneralStaffUA

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow poinformował we wtorek o masowych zapytaniach ze strony żołnierzy rosyjskich na temat trafienia do niewoli ukraińskiej. Pytają zarówno żołnierze będący na froncie, jak i dopiero zmobilizowani.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jusow, którego cytuje portal Ukraińska Prawda, mówił o Rosjanach dzwoniących na specjalną infolinię uruchomioną przez stronę ukraińską na temat sposobów kapitulacji.

Czytaj też

"Zaczęli dzwonić nie tylko żołnierze, którzy przebywają na terytorium Ukrainy w ramach armii okupacyjnej, ale też ci, których dopiero co zmobilizowano i jeszcze przebywają na terytorium Federacji Rosyjskiej, albo ich krewni" - powiedział Jusow. Jak dodał, zwracają się też "ludzie, którzy podejrzewają, iż mogą zostać zmobilizowani i na wszelki wypadek zasięgają informacji".

Reklama

W ciągu kilku tygodni odnotowano ponad 2 tys. takich zgłoszeń - powiedział przedstawiciel HUR. Wyjaśnił, że chodzi o okres po udanej kontrofensywie armii ukraińskiej w obwodzie charkowskim i po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Mobilizację ogłoszono w Rosji 21 września.

Czytaj też

Infolinia, którą uruchomiły władze ukraińskie, służy do udzielania porad, jak prawidłowo skapitulować i dostać się do niewoli. Strona ukraińska zapewnia Rosjan, że jako jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z konwencjami genewskimi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Lucas

  Tez jestem zdania ze za łatwo idzie … to tylko kwestia czasu hurra optymizm niebawem przerodzi się w paniczny strach obym się mylił ale jeśli media coś za bardzo podkręcają to z reguły późnej okazuje się ze jest kompletnie inaczej

 2. Jaszczur

  Ruskie cofają się do czasu , daje dwa tygodnie i Ukraina stanie . Chersoń będzie nowym Stalingradem . Wcielono 200 tyś ludzi do wojska mają wcielić jeszcze 6x tyle . Półtorej miesiąca będzie ruska kontrofensywa masą. Międzyczasie Ruskie rozwala system energetyczny Ukrainy. Ruskie nie mają wyjścia muszą wygrać tą wojnę raz to że za dużo już stracili , dwa że będą jak coś musieli oddawać setki miliardów $ odszkodowania, trzy to że Chiny nie dadzą im by jakiś demokrata pchnął Rosję w stronę zachodu bo Chiny bez Rosji nie będą miały szans stać się globalnym Hegemonem. I tu rola zachodu i UA by Ukraina pod broń dawała też miliony a zachód by obstawił każda elektrownie na Ukrainie systemem antyrakietowym tak by się gołąb nawet nie przecisnął

  1. Zenio

   Nie stanie. Jakikolwiek efekt mobilizacja da za 3 miesiące. Rzucanie zmobilizowanych bez przeszkolenia czy zgrania jednostek skończy się masakrą. Ukraińców zatrzyma nie ruskie wojsko tylko pogoda.. Na rosyjską kontrofensywę w listopadzie nie ma szans, A szkoda bo gdyby wpadli na tak debilny pomysł to ugrzęzli by w błocie i zostali zmasakrowani artylerią.. Chersoń nie będzie żadnym Stalingradem. Ukraińcy nie będą go szturmować. Ruscy sami z miasta uciekną/wycofają sie, tak jak uciekli z Łymana czy Izium..

  2. KAB_CANADA

   Zejdź na ziemie kolego :D 700tys uciekło z Rosji so far. :D Czym ich maja zasypać ? Onucami ? A co do Chin to jedynie czekają kiedy będą mogli zająć pole Syberii.

  3. Góral70

   Wygrać muszą, tylko nasuwa się pytanie, czy są w stanie? Kolego cały świat żył latami mitami, które propagowali przez dekady. Ich problem polega na tym, że tam nic nie ma, żadnej głębi, zaplecza, czy myśli. To mafijna struktura przyzwyczajona do gry w pokera i mają pecha, bo amerykańska generalicja powiedziała: SPRAWDZAM.

Reklama