Reklama

Wojna na Ukrainie

Nowy pakiet niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy

System IRIS-T SL.
System IRIS-T SL.
Autor. Boevaya mashina/Wikipedia

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius podczas wizyty w Kijowie zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego skład wejdą m.in. kolejne systemy obrony przeciwlotniczej IRIS-T oraz amunicja artyleryjska kalibru 155 mm.

Reklama

Wartość kolejnej transzy pomocy określono na 1,3 mld euro. Na liście znalazły się m.in. cztery baterie IRIS-T, 20 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm, miny przeciwpancerne nieokreślonego typu, 60 bezzałogowych aparatów latających oraz inny, niewymieniony z nazwy sprzęt wojskowy. Zapowiedź nowego pakietu oznacza, że Ukraina docelowo otrzyma od Niemiec 12 baterii systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu IRIS-T. Podobnie jak przekazane do Kijowa systemy NASAMS, Patriot czy SAMP/T także niemieckie zestawy wykazują się wysoką skutecznością w eliminacji różnego typu rosyjskich środków napadu powietrznego.

Reklama

System przeciwlotniczy krótkiego zasięgu IRIS-T ma możliwość zwalczania celów powietrznych takich jak pociski manewrujące, samoloty, śmigłowce i bezpilotowce w odległości do 40 km i pułapie do 20 km. Takie zdolności daje pocisk IRIS-T SLM, który jest naprowadzany na podczerwień i dysponuje łączem danych umożliwiającym przesyłanie informacji pomiędzy pociskiem a wyrzutnią. System jest przeznaczony do odpierania zmasowanych ataków powietrznych i cechuje się krótkim czasem reakcji. Dostarczane Ukrainie zestawy mają składać się ze stanowiska dowodzenia, radaru i czterech wyrzutni. Te posiadają po osiem kontenerów startowych, w każdym mieści się jeden pocisk IRIS-T SLM. Wszystkie elementy systemu są umieszczone na pojazdach ciężarowych wysokiej mobilności MAN.

Czytaj też

Wyrzutnia IRIS-T SLM podczas testów ogniowych.
Wyrzutnia IRIS-T SLM podczas testów ogniowych.
Autor. Diehl Defence
Reklama
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. Paweł69

    A wspomnial kiedy je wyprodukują?? Bo jak Niemcy coś daja to mowia ze dają ;)) Sprzęt pewno do odbioru zaraz po tym jak wrócą z Radomia :))

  2. Dr. Pavl Kopetzky

    Rehabilitacja Niemiec jako rekompensata Ukrainie!? Real War and Politik

  3. Rusmongol

    Bułgaria uderza w sojuszników Rosji. Podnosi skokowo opłaty za tranzyt gazu Skokowy wzrost opłat za tranzyt rosyjskiego gazu przez Bułgarię gazociągiem Turecki Potok znacznie podniesie cenę surowca dla największych lobbystów rosyjskich interesów w Europie - Węgier i Serbii. Straci też Gazprom.

  4. KrzysiekS

    Coś się zmieniło na lepsze w Niemieckim podejściu do wojny na (lub w Ukrainie jak kto woli) Ukrainie.

    1. Ein

      Nowy minister plus przygotowania na wypadek wygranej pomarańczowego w US. W sumie chłodna kalkulacja, ale to dobrze, bo te 2x więcej w 2024 jakie Niemcy będą na UA łożyć militarnie pozwoli Ukraińcom na prowadzenie skutecznych działań. Chłodne kalkulacje mają to do siebie że są trwałe i niezmienne.

    2. Grzesiek123

      Nic się nie zmieniło. Narazie obiecali. A jak wiadomo dwa razy obiecać to jak raz dać. A dać szybko to jak dać dwa razy.

    3. Prezes Polski

      Po okresie wyczekiwania, że może jakoś się to rozejdzie po kościach i będzie można wrócić do biznesu, nastąpiło otrzeźwienie. Niemcy wprost zdefiniowały Rosję jako przeciwnika i realne zagrożenie. Za mało to jeszcze, żeby zacząć się zbroić na poważnie, ale wystarczy, żeby wpierać Ukrainę i zdać sobie sprawę, że wojna z Rosją wydaje się nieunikniona.

  5. rosyjskaRuletkaTrwa

    Zachód już kiedyś głaskał adolfa żeby się ustatkował i zaczął współpracę i ..... wiadomo jak się to skończyło. Ukraina potrzebuje masowo broni dalekiego zasięgu żeby przeczesywać linie dostaw i to po sowieckiej stronie. Głaskanie kremla nic nie da tak jak faszystowskiego poprzednika on tylko uzna że może robić co chce.

Reklama