Reklama

Wojna na Ukrainie

Norwegia przekaże Ukrainie swoje CV90?

Norweski CV90 (zdjęcie poglądowe).
Norweski CV90 (zdjęcie poglądowe).
Autor. User Gjermis/Wikipedia

Norweskie media informują o możliwym przekazaniu przez Norwegię pewnej liczby pojazdów rodziny CV90 w dwóch wariantach - bojowego wozu piechoty oraz samobieżnego moździerza.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Obecnie Norwegia użytkuje 164 pojazdy bazujące na CV90, w tym bojowe wozy piechoty, wozy dowodzenia, pojazdy rozpoznawcze, wozy inżynieryjne oraz wariant tzw. wielozadaniowy. Ten ostatni może zostać w miarę potrzeb doposażony w różnego rodzaj wyposażenie misyjne jak moździerz kal. 81 mm. To właśnie wóz w wariancie samobieżnego moździerza ma być rozważany jako pomoc wojskowa dla Ukrainy. Poza nim również wersja bojowego wozu piechoty ma być brana pod uwagę. Przekazanie ich Ukrainie, oznacza zwiększenie liczby CV90, jakie będzie ona posiadać do około 60 pojazdów, w trzech wariantach (dwóch typów bojowych wozów piechoty i samobieżnego moździerza kal. 81 mm).

Czytaj też

„Rząd stale rozważa, czy Norwegia powinna wysłać więcej broni na Ukrainę. Nie komentujemy tych ocen ani żadnych bieżących ani przyszłych wkładów. Prowadzimy dobry dialog z Ukrainą i sojusznikami na temat potrzeb. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne" – powiedział norweski minister obrony Bjørn Arild Gram w rozmowie z TV 2.

Reklama

CV9030N to bojowy wóz piechoty używany przez norweską armię od 1994 roku. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna Mk44 Bushmaster kal. 30 mm, sprzężony z nią został karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Przedni pancerz zapewnia ochronę załodze przed amunicją APFSDS kal. 30 mm wystrzeloną np. z armat automatycznych 2A42/72, boki kadłuba wytrzymują ostrzał z broni maszynowej kal. 14,5 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik o 605 KM połączony z automatyczną przekładnią Perkins X300. Pozwala to na rozpędzenie wozu do 70 km/h przy zasięgu wynoszącym 320 km.

Czytaj też

CV9030N w kamuflażu afgańskim.
CV9030N w kamuflażu afgańskim.
Autor. PRT Meymaneh/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. easyrider

    Norwegia ma kasę i to grubą i jest w stanie uzupełnić przekazany sprzęt bez problemu. Wprawdzie graniczy z FR ale Moskwa wojną na Ukrainie spadła do drugiej ligi i silnie wątpliwym są jej możliwości czy chęć do ofensywy na tamtym kierunku.

    1. Chyżwar

      Oni tam mają zimno. Pory roku z bardzo długim dniem, albo bardzo długą nocą. Ale za to mają korzystne warunki do hydroenergetyki, która dostarcza im 98% energii elektrycznej. Dochodzą do tego zasoby węglowodorów, których potencjał może być znacznie większy od szacowanego jeśli uwzględnić hydraty metanu.

  2. Chyżwar

    Bardzo ładnie. Szkoda tylko, że w Skandynawii uznano iż PPK na BWP to fanaberia.