Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szwedzki bwp strzela nowym ppk

CV90 podczas strzelania z przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron.
CV90 podczas strzelania z przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron.
Autor. MBDA

Firma MBDA wraz z BAE Systems Hägglunds przeprowadziły strzelanie przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron z systemu wieżowego bojowego wozu piechoty CV90 na poligonie w północnej Szwecji. Test odbył się w obecności przedstawicieli szwedzkich sił zbrojnych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Integracja nowego przeciwpancernego pocisku kierowanego z bojowym wozem piechoty CV90 jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność tego pojazdu i ppk, co może przełożyć się na większe zainteresowanie tym połączeniem. W ostatnim czasie Czechy i Słowacja zdecydowały się na zakup wspomnianego wozu i nie wykluczone, że w najbliższych latach kolejne kraje zdecydują się na unowocześnienie swojej floty bojowych wozów piechoty wybierając konstrukcje zintegrowane z nowoczesnym ppk, takim jak Akeron MP. Na miejsce testów wybrano mroźne tereny Szwecji, aby zademonstrować skuteczność Akreona w trudnych warunkach klimatycznych.

"Połączenie Akeron MP/Lynkeus i systemu walki CV90 oferuje wyjątkową zdolność do zwalczania celu w złożonych środowiskach (leśnych, miejskich itp.) poprzez połączenie albo natychmiastowego namierzania celu przez Akeron w trybie namierzania przed startem (LOBL), lub namierzanie celu w locie w trybie namierzania po wystrzeleniu (LOAL), wszystko to było możliwe dzięki informacjom dostarczanym załodze przez system walki CV90. Ta zdolność Akeron do walki z czołgami na dystansie 4 km, z opcją walki zespołowej poprzez system walki CV90 ze zintegrowanym mikro-UAV Lynkeus do zwiadu jest wyjątkowa." - czytamy w komunikacie

Reklama

Czytaj też

Akeron to rodzina przeciwpancernych pocisków kierowanych 5. generacji produkowanych przez firmę MBDA w celu zastąpienia używanych przez francuskie wojska lądowe ppk Milan i FGM-148 Javelin. Posiada wiele trybów prowadzenia ognia w tym "wystrzel i zapomnij". Obecnie opracowano dwa typy efektorów :

  • Akeron MP, pocisk średniego zasięgu (4-5 km) o długości 1,3 m, średnicy 0,14 m i masie 15 kg;
  • Akeron LP., pocisk o zasięgu nawet 15 km przy odpaleniu z platform powietrznych (śmigłowców i dronów).

Według MBDA Akeron daje możliwość zwalczania obiektów w obszarach miejskich, otwartych terenach wiejskich, na pustyni i w górach, w dzień lub w nocy. Operatorzy wykorzystujący pociski z tej rodziny mogą atakować stałe lub ruchome cele lądowe (w tym najnowszej generacji czołgi i lekkie wozy bojowe) i morskie oraz neutralizować przeciwnika na umocnionych, stałych pozycjach obronnych

Czytaj też

Makieta rakiety AKERON MP
Makieta rakiety AKERON MP
Autor. M. Dura
Reklama

Komentarze (4)

  1. Powiślak

    #Rio. Pirat "sobie" nie radzi? Czyżbyś wierzył że skierowanie do produkcji na zamówienie MON to będzie skutek "radzenia sobie" a nie decyzja "polityczna" w kontekście "może kupimy coś od Amerykanów"? Jak pamiętam Javeliny dla WOT kupiono "na gwałt" gdy tylko ujawniono w mediach bardzo wysoką sprawność Pirata w testach. No i teraz można będzie pisać, że "Pirat jest gorszy niż Javelin"? Choć Javelin NIE JEST porównywalny z Piratem. Skąd rzekome "plotki" o Piracie? Wg publikacji nie tylko tu na Def24, Pirat spełnia wszystkie wymagania postawione przez MON. O czym więc plotkujesz??

  2. Rio

    Nasi czekają z umową tuż przed wyborami albo plotki są prawdziwe i Pirat sobie nie radzi...

  3. Allah|1435

    Musi być

  4. X

    To może ja napiszę: Moskit.

Reklama