Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemiecka koalicja dostarczy Ukrainie więcej systemów OPL

Autor. Bundeswehr/Tom Twardy

Niemiecki rząd rozpoczyna nową inicjatywę mającą na celu dostarczenie Ukrainie dodatkowego sprzętu obrony powietrznej - ogłoszono w środę. W tym celu minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister obrony Boris Pistorius zwrócili się do partnerów z NATO i Unii Europejskiej oraz państw trzecich.

Inicjatywa „Immediate Action on Air Defense” ma na celu zapewnienie Ukrainie jeszcze większego wsparcia w zakresie obrony powietrznej tak szybko, jak to możliwe. Konieczne jest „ponowne poważne przyjrzenie się, czy dostępne są dalsze systemy, które można szybko udostępnić Ukrainie” - powiedział rzecznik federalnego ministerstwa spraw zagranicznych, cytowany przez portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.

Reklama

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w środę, że Holandia, Dania i Czechy rozważą, co mogą zrobić, aby wesprzeć niemiecką inicjatywę obrony powietrznej dla Ukrainy - informuje agencja Reutera. Rutte, faworyzowany przez główne państwa członkowskie NATO na następcę Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego Sojuszu, wypowiadał się na ten temat po spotkaniu ze Stoltenbergiem oraz swoimi odpowiednikami z Danii i Czech, Mette Frederiksen i Petrem Fialą.

W sobotę ministerstwo obrony RFN ogłosiło, że rząd Niemiec dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot, aby wzmocnić ten kraj w jego wojnie obronnej z Rosją. System pochodzi z zapasów Bundeswehry i ma zostać przekazany niezwłocznie. Do tej pory Niemcy dostarczyły Ukrainie dwa systemy Patriot. Wiele krajów posiada duże zasoby wyrzutni rakietowych Patriot, ale nie chcą dostarczyć ich Ukrainie bezpośrednio. Możemy zakupić od nich tę broń i przekazać ją Kijowowi; mamy na to pieniądze - powiedział w środę wieczorem Rutte.

Czytaj też

W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla dziennika „Bild”: „Przede wszystkim potrzebujemy systemów obrony powietrznej. Przede wszystkim musimy być w stanie się bronić”.

Wyrzutnia systemu NASAMS.
Wyrzutnia systemu NASAMS.
Autor. Konsgberg
Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Sorien

    Gdzie ci wszyscy obrońcy byli przez ostatnie 6 miesięcy,? Energetyka UA jest w katastrofalnym stanie . 80 % cieplnych zniszczonych bądź bardzo poważnie uszkodzonych. Elektrociepłownia Kijowska dajaca 57% prądy Kijowowi i okolicy spłonęła doszczętnie, elektrownia Charkowska zniszczona doszczętnie, największą ogulnie Zaporoska atomowa w rękach Ruskich. Ruscy pisano 2-3 tygodnie temu ze mają 900-950 rakiet . Nim dotrze pomoc będą próbować dobić resztki energetyki. Cele będą wiadome - zapora najwyżej położona na dnieprze (idą duże deszcze ) rozwalenie ewentualne spowoduje przerwanie reszty tam i zniszczenie reszty wodnych elektrowni . Bombardowanie największej która UA została w krzywym rogu cieplna oraz południowo Ukrainskiej atomowej (da się uszkodzić bez scenariusza czarnobyla ) a także elektrowni w Lwowie . Ruscy wiedza ze USA da pomoc i będą chcieli tera dobić Ukrainska energetykę i gospodarkę nim nadjada patrioty itp.

    1. Buczacza

      Piszesz te swoje scenariusze od lat. Póki co nic się nie sprawdziło. A mimo to dalej brniesz w to... Może trochę dystansu i zdrowego rozsądku.

    2. Sorien

      Rozumiem że dla ciebie 80% zniszczeń elektrowni cieplnych to "nic się nie sprzedzilo" tak samo te zniszczone doszczętnie w ostatnich tygodniach elektrownie to też jest "niesprawdzenie " ? Może warto otworzyć oczy

    3. thorshammer

      KE ma przeznaczyć łącznie 513 mil. euro w ramach projektu ASAP na wsparcie produkcji amunicji, w tym pocisków rakietowych. Poza kilkoma wyjątkami, dofinansowanie otrzymały firmy produkujące pociski artyleryjskie i korpusy rakiet. Na przykład Zakłady Metalowe Dezamet. Jednak tylko kilku producentów nitrocelulozy, prochu strzelniczego i silników rakietowych otrzymało wsparcie. Kilka firm produkujących nitrocelulozę i proch strzelniczy otrzymało wsparcie finansowe, ale rozpoczną one produkcję w ciągu dwóch lat lub znajdują się na Węgrzech, które nigdy nie zgodzą się na dostawy broni na UA, a HU również zablokowały rekompensatę finansową za wsparcie wojskowe PL dla UA. Tak więc w ciągu kilku lat będziemy mieli dużo amunicji bez nabojów i bez silników. Problem w tym, że decyzje podjęto na podstawie poprawnie wypełnionego arkusza kalkulacyjnego Excel. To jest minus demokracji, z drugiej strony nie zgadzam się z Twoją tezą, na początku wojny zakładano, że Ukraina wytrzyma najwyżej tydzień.

  2. Golf

    AA tymczasem Amerykanie od 4 m-cy spokojnie przyglądają się jak "dorzynana i wykańczana" jest Ukraina ! A nie...przepraszam. W sobotę maja łaskawie zagłosować czy jednak nie pomóc... USA jako sojusznik ?? Broń Panie Boże !!

    1. thorshammer

      Stany Zjednoczone muszą radzić sobie z kryzysem na Tajwanie, w Izraelu i na Ukrainie, a także z poważnym wewnętrznym konfliktem politycznym. Ukraina słusznie powinna być chroniona przez Europę, która wciąż nie ma wystarczających możliwości. Na szczęście coś się zmieniło po wizycie szefów trzech czeskich służb specjalnych w Kongresie i CIA oraz po wizycie Dudy u Trumpa i być może w sobotę zobaczymy zwrot.

  3. Muren

    Rosja nie lubi tego. Bardzo dobra informacja.

  4. szczebelek

    Już lecim dawać 🤣