Wojna na Ukrainie
Niemcy wysyłają zmodernizowane BWP na Ukrainę
Niemiecki koncern Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zlecenia przez niemiecki rząd na remont i dostawę na Ukrainę kolejnych 20 bojowych wozów piechoty Marder 1A3.
Zamówienie na remonty i dostawę miało zostać udzielone w maju, zaś jego wartość to kilkanaście/kilkadziesiąt milionów euro. Wozy mają trafić na Ukrainę latem tego roku, co zwiększy liczbę przekazanych tam Marderów 1A3 do 60 egzemplarzy. Niemiecka firma przypomniała, że na własny koszt rozpoczęła remonty posiadanych w magazynach Marderów jeszcze długo przed ich oficjalnym przekazaniem na terenie zakładów w Kassel i Unterlüß. Miesięcznie z nich może wyjeżdżać do 10 pojazdów, zatem można spodziewać się dostawy na przełomie lipca i sierpnia. Rheinmetall deklaruje możliwość przekazania jeszcze 60 wozów poza tymi, które zadeklarowano. Tego lata również Grecja ma otrzymać pozostałe obiecane Mardery 1 otrzymywane w ramach programu „Ringtausch". W zamian Grecy przekazali Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty BMP-1 Ost.
Czytaj też
At the behest of the 🇩🇪 German government, #Rheinmetall is once again supplying #Ukraine 🇺🇦 with #Marder #infantry fighting vehicles. https://t.co/QXdpYxXms5 #Defence #Military #Army pic.twitter.com/DfTf9Az1Fj
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) June 23, 2023
Marder 1A3 to modernizacja niemieckiego bojowego wóz piechoty Marder 1 wdrożona pod koniec lat 80. XX wieku przez firmę Rheinmetall AG dla Bundeswehry. Uzbrojenie główne stanowi dalej armata automatyczna Rheinmetall MK 20 Rh-202 kal. 20 mm, sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Jednostka ogniowa w przypadku armaty wynosi 202 naboje, zaś do kaemu zapas amunicji wynosi 5000 pocisków. Do zwalczania celów ciężko opancerzonych wóz może zostać wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MILAN. Armata nie ma stabilizacji, jednak wóz jest wyposażony w kamerę termowizyjną.
Pancerz wozu w tym wariancie został pogrubiony względem poprzednich, zapewniając ochronę załodze przed ostrzałem amunicją podkalibrową APDS DM 43 kal. 20 mm od przodu kadłuba. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU MB 833 Ea-500 o mocy 591 KM, pozwalający na rozpędzenie pojazdu do 65 km/h. Obecnie tego typu wozy znajdują się na stanie armii takich krajów jak Niemcy, Grecja, Chile, Indonezja, Jordania i teraz Ukraina.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie