Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy wysyłają Ukrainie więcej BWP

Bojowy wóz piechoty Marder
Bojowy wóz piechoty Marder
Autor. Bundeswehr/ Christoph Loose

Niemieckie ministerstwo obrony zobowiązało się do przekazania Ukrainie kolejnego pakietu wsparcia obejmującego m.in.20 bojowych wozów piechoty Marder 1A3 oraz pociski do systemu Patriot.

Informacja ta oznacza, że liczba bojowych wozów piechoty Marder 1A3, jakie zostaną przekazanie Ukrainie - oprócz już dostarczonych 90 wozów, zwiększa się z 30 do 50 egzemplarzy (łącznie dając 140 egzemplarzy). Dotychczas Ukraińcy mieli utracić bezpowrotnie przynajmniej cztery tego typu wozy (kolejne 6 zostało porzuconych i ich los nie jest wiadomy). Oprócz nich na liście uzbrojenia, jakie Niemcy zadeklarowali do przekazania Ukrainie, znalazły się pociski do systemu przeciwlotniczego Patriot (nieokreślonego typu), 70 kamer noktowizyjnych oraz jeden wóz dowodzenia i kontroli bazujący na wszędołazie Bronco/Warthog.

Wszędołaz Bronco.
Wszędołaz Bronco.
Autor. ST Engineering

Marder 1A3 to modernizacja niemieckiego bojowego wozu piechoty Marder 1. Wariant został opracowany przez firmę Rheinmetall na potrzeby Bundeswehry pod koniec lat 80. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna Rheinmetall MK 20 Rh-202 kalibru 20 mm. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Zapas amunicji do armaty wynosi 202 naboje, zaś do kaemu to 5 tys. sztuk amunicji. Do zwalczania celów ciężko opancerzonych wóz może zostać wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MILAN. Armata nie posiada stabilizacji, jednak wóz jest wyposażony w kamerę termowizyjną.

Reklama

Pancerz w tym wariancie został pogrubiony względem poprzednich wersji. Z przodu kadłuba zapewnia ochronę przed ostrzałem amunicją podkalibrową typu DM 43 kalibru 20 mm. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU MB 833 Ea-500 o mocy 591 KM, który umożliwia rozpędzenie pojazdu do 65 km/h. Obecnie tego typu bojowe wozy piechoty służą w siłach zbrojnych takich krajów jak Niemcy, Grecja, Chile, Indonezja i Jordania, a od niedawna także Ukraina

Czytaj też

Marder 1A3.
Marder 1A3.
Autor. Fot. Bundeswehr/Carsten Vennemann
Reklama

Komentarze (4)

 1. user_1050711

  re: łącznie 140 egzemplarzy dla Ukrainy. Otóż dokładnie 140 egzemplarzy (wyremontowanych i z nową elektroniką) otrzymać miała Grecja, gratis, o ile kupi także nowe Lynx'y. A jeśli ich nie kupi, miało to być 40 egzemplarzy Marderów. Łącznie Bundeswehra miała mieć (rok temu) 350 Marderów, ale z tego tylko 150 "na chodzie". Teoretycznie istnieje więc opcja, że maksymalne proponowane ilości dostałyby Grecja i Ukraina jednocześnie. Ale co dostałaby wtedy Bundeswehra, około 300 egzemplarzy i kiedy dostałaby to ?

 2. user_1050711

  Te greckie, wiem że rozbierane były "do rosołu", gruntownie remontowane, następnie wyposażane także w nowszą elektronikę, a greckie delegacje jeździły to sprawdzać w trakcie prac. Wszystko, łącznie z kosztem transportu, opłacone przez rząd Niemiec. Nieformalnie jako "przeprosiny" za okręty podwodne i kompromitującą postawę firmy wtedy, ze zwalaniem na "skrajnie niekompetentnego nabywcę". Potem okręty przeprojektowano i przebudowano w Grecji, na koszt producenta. Grecy nie kupowali już jednak długo nic w Niemczech, aż do teraz. Z takich "przeprosin" są teraz bardzo zadowoleni........ Po czym rozeszła się wieść, że na niektóre remontowane bwp Grecy zgadzają się dłużej poczekać, gdyż te gotowe, niektóre pojadą na Ukrainę. Czyli Ukraińcy dostają także te "odnowione".

 3. Agent Cesarstwa Japonii

  Te porzucone to nowa nazwa na sprzedane? Xdd

 4. szczebelek

  Muszą być lepsze od Bradley'i oraz CV90 jak również od Leopardów 2, bo nie wierzę, że nie używają ich na froncie 🤭

Reklama