Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy przekażą Ukrainie artylerię przyszłości

RCH 155 z multispektralnym pokryciem maskującym Saab Barracuda.
RCH 155 z multispektralnym pokryciem maskującym Saab Barracuda.
Autor. KNDS

Niemcy potwierdzili, że planują dostawę na Ukrainę jeszcze w tym roku pierwszych haubic samobieżnych RCH 155, na podwoziu transportera Boxer. Jest to o tyle ciekawe, że system ten nie jest jeszcze używany operacyjnie w żadnym państwie na świecie.

Niemcy deklarowali, że dostarczą Kijowowi łącznie 36 haubic RCH 155 już wcześniej, ale teraz potwierdzono, że zostaną one dostarczone w tym roku. Obok nowych dział RCH 155 w bieżącym roku ma być przekazanych także 12 gąsienicowych haubic Panzerhaubitze 2000 (co powinno pomóc uzupełnić straty ukraińskich jednostek wykorzystujących ten system, a może nawet częściowo zwiększyc potencjał) oraz cztery działa Zuzana 2.

Reklama
Autor. Bundeswehr/Youtube

Deklaracja dostawy RCH 155 jest jednak o tyle szczególna, że system ten należy do zupełnie nowej generacji. System wykorzystuje bowiem zautomatyzowany moduł wieżowy, naturalnie z automatem ładowania pocisków i ładunków miotających, a załogę stanowią tylko dwie osoby, pozostające w kadłubie transportera. Strzelając standardową amunicją z gazogeneratorem dennym trafi w cel oddalony o ponad 40 km. Korzystając z amunicji specjalnej, np. pocisków M982 Excalibur lub M2005 V-LAP, wartość ta może wynieść nawet ponad 50 km. Szybkostrzelność teoretyczna wynosi 9 strzałów na minutę. Zapas amunicji to 30 pocisków i 144 modułowe ładunki miotające.

Czytaj też

Jednostkę napędową stanowi silnik MTU V8 199 TE21 o mocy 815 KM, który umożliwia Boxerowi osiągnięcie 100 km/h. Z pełnym zapasem paliwa wóz przejedzie około 700 km. Moduł wieżowy RCH 155 również zostać osadzony na innym podwoziu. Ukraińskie haubice będą dodatkowo wyposażone w system obserwacji dookólnej produkcji Hensoldta typu SETAS, pozwalający na wyświetlanie informacji na wyświetlaczach nahełmowych („widzenie przez pancerz”).

Reklama

Nie ma wątpliwości, że chrzest bojowy produkowanych w Niemczech wysoce zautomatyzowanych haubic będzie bacznie obserwowany. System RCH 155 jest planowany do zakupu przez Bundeswehrę i British Army, oferowany także innym uczestnikom. Pytanie jednak, czy tak zautomatyzowany zestaw będzie w stanie wytrzymać dłuższą eksploatację w warunkach polowych. O eksploatacji haubic PzH 2000, z których wywodzi się RCH 155, w ukraińskich źródłach pojawiało się wiele różnych, często skrajnych opinii właśnie w zakresie ich podatności eksploatacyjnej. Nie brak było bowiem głosów, że systemy te zbyt często ulegały awariom, a nadmierna automatyzacja wiązała się z delikatnością PzH 2000, choć z drugiej strony chwalono precyzję rażenia i odporność Panzerhaubitze na oddziaływanie przeciwnika.

Czytaj też

Obok systemów artyleryjskich, w najbliższych miesiącach Niemcy planują dostarczyć Ukrainie także dalszych 30 czołgów Leopard 1A5, 400 pojazdów klasy MRAP, bezzałogowce i systemy do ich zwalczania, zestawy przeciwlotnicze IRIS-T SLS i SLM (wraz z pociskami rakietowymi) oraz artyleryjskie Gepard, szpital polowy oraz wyposażenie medyczne i broń strzelecką. Planowane są też dostawy różnego typu pojazdów logistycznych.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama