Reklama

Wojna na Ukrainie

Na początku inwazji Rosja chciała prawie całkowitego rozbrojenia Ukrainy

Ukraina wojna Krab
Autor. 26. Brygada Artylerii

Na początku rosyjskiej napaści na Ukrainę, w 2022 r., Moskwa zażądała od Kijowa praktycznie całkowitego rozbrojenia kraju, zrzeczenia się Krymu i Donbasu oraz zniesienia sankcji - powiadomił w poniedziałek portal Radia Swoboda, który dotarł do pierwszych wysuniętych przez Rosję warunków zawieszenia broni.

Projekt Radia Swoboda „System” opisał dokumenty zawierające pierwsze propozycje pokojowe przekazane przez Rosję po napaści na Ukrainę w lutym 2022 r. Mówią one o tym, czego chciała Rosja w pierwszych tygodniach wojny i jakim krajem miałaby zostać Ukraina w przypadku kapitulacji - czytamy w poniedziałek na stronie internetowej Radia Swoboda.

Reklama

Opisywane przez serwis warunki zawieszenia broni i zawarcia pokoju Rosja przedstawiła przedstawicielom władz ukraińskich podczas trzeciej rundy rozmów na Białorusi, 7 marca 2022 r. Dokument przekazało dziennikarzom źródło ukraińskie, natomiast jego wiarygodność potwierdziło źródło ze strony rosyjskiej.

Rosja żądała m.in., by Ukraina zrzekła się Krymu i uznała niepodległość samozwańczych republik w obwodzie donieckim i ługańskim. Domagała się też prawie całkowitego rozbrojenia Ukrainy, w tym zmniejszenia liczebności armii do 50 tys., włączając w to 1,5 tys. oficerów (to pięć razy mniej niż przed 2022 r.). Ukrainie miałyby pozostać cztery okręty, 55 śmigłowców i 300 czołgów. To mniej niż zasoby sąsiedniej Białorusi w 2022 r. - zauważył portal.

Czytaj też

Kreml chciał też zniesienia sankcji - ukraińskich i międzynarodowych - oraz wycofania wszystkich międzynarodowych postępowań wszczętych wobec Rosji po 2014 roku.

Reklama

Dodatkowo Ukraina miałaby m.in. uznać język rosyjski za państwowy oraz znieść zakaz wykorzystywania symboliki sowieckiej i komunistycznej.

Rosja, ze swojej strony, zaproponowała Ukrainie tylko zawieszenie broni. Nie wspomniano o wycofaniu rosyjskich sił z ukraińskich terytoriów.

Na negocjacjach w Stambule w kwietniu 2022 r. żądania Moskwy były już „łagodniejsze”, a Ukrainie udało się włączyć do dokumentów niektóre ważne dla niej kwestie, np. dotyczące gwarancji bezpieczeństwa. Strony nie doszły jednak do porozumienia i od tamtej pory nie toczą się żadne negocjacje pokojowe między Ukrainą i Rosją. Według oficjalnych danych przedstawiciele władz kontaktowali się tylko w sprawie wymian jeńców, porwanych ukraińskich dzieci i tzw. umowy zbożowej.

Brytyjski „Financial Times” powiadomił pod koniec października, że skonfliktowane strony prowadzą obecnie rozmowy o tym, by zakończyć wzajemne ataki na obiekty energetyczne.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Przyszłość

    Ooo czyllioni chca napawde neutralnej Ukrainy? Wow...a wsztscy sie spodziwali ze Rosja chce zabic wsztskich ukraincow...a tu sie okazuje ze chca miec neutralnego sasiada Ale jaja A co do zabijania - 11 tys cywilow na Ukrainie, 44 tys w Gazie, 655 tys Irak - jak oceniacie krwawosc tych walk kontra inne z golabkami Pokoju?

  2. Buczacza

    Tak wygląda rzeczywistość al'a kreml. Inaczej mówiąc pokój po mosskiewsku. Dodam, że w tej kwestii onuce mają wiekowe doświadczenie. Brakuje tylko informacji, że media miały być pod kontrolą. Specjalistów z mosskowi.

    1. DBA

      Buczacza - nie wspomniałeś o ciagłosci historycznej - car biały ( imperator) - car czerwony ( zbrodniarze Lenin, Trocki i Stalin) - car z bezpieki. Bo warunki postawione Ukrainie za cara z bezpieki nie różnią sie od warunków stawianych Rzeczpospolitej po II zaborze przez Katerinę imperatorową czy w lipcu 1920 Polsce przez bolszewików. rosja czy biała, czerwona, czy brunatrna jest stałym zagrożeniem dla sąsiadów

  3. TIGER

    Rozpad RoZZji to najlepszy warunek

Reklama