Reklama

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: W Przewodowie wybuch nastąpił na skutek zestrzelenia i zniszczenia rosyjskiej rakiety

Autor. Kancelaria Premiera/Twitter

Wybuch w Przewodowie z dużym prawdopodobieństwem nastąpił na skutek zestrzelenia rosyjskiej rakiety. Nie możemy jednak wykluczyć żadnych scenariuszy. Rosja mogła chcieć skonstruować atak, którego jednym z efektów było skłócenie Polski i Ukrainy - stwierdził na posiedzeniu RBN premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W środę po godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. O zwołaniu posiedzenia RBN prezydent zdecydował we wtorek późnym wieczorem, po informacji o eksplozji we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie. We wtorek o godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Polski.

Czytaj też

Premier zaznaczył, że polskie władze są w stałym kontakcie w sojusznikami z NATO i UE. "Razem z panem prezydentem, ministrem Rauem, premierem Błaszczakiem, rozmawialiśmy praktycznie przez pół nocy z naszymi odpowiednikami z bardzo wielu krajów świata" - dodał. Zapewnił, że podkreślają oni pełną gotowość sojuszniczą do wsparcia Polski, solidarność i jedność.

Reklama

"Cały zgromadzony przez nas materiał dowodowy, potwierdzany zasadniczo przez źródło naszych sojuszników, pokazuje prawdopodobny przebieg wydarzeń (...) - zmasowany atak rakietowy, około 90 do 100 rakiet lub więcej na terytorium całej Ukrainy, duża część tych rakiet spada na teren zachodniej Ukrainy, znaczna część jest kierowana na terytorium obwodu, która jest blisko granicy polsko-ukraińskiej" - powiedział.

Czytaj też

Jak dodał, jest to też "idealny sposób na przeprowadzenie również prowokacji rosyjskiej wobec Polski". "Wiemy, jak Rosjanie potrafią doskonale zaplanować tego typu rzeczy" - stwierdził.

Zastrzegł, że zebrane materiały "z dużym prawdopodobieństwem wskazują na to, że w Przewodowie wybuch nastąpił na skutek zestrzelenia i zniszczenia rosyjskiej rakiety, natomiast rakieta radziecka wyprodukowana jeszcze w Związku Radzieckim, będąca najprawdopodobniej w posiadaniu Ukraińców, spadła na terytorium Polski". "Tyle wiemy na moment obecny" - powiedział premier.

Podkreślił jednocześnie, że nie można wykluczyć żadnych scenariuszy. "Ponieważ wiemy doskonale, jak Rosjanie znakomicie potrafią nie tylko samą propagandą się posługiwać, ale też potrafią zaplanować pewnego rodzaju zdarzenia" - dodał.

Czytaj też

"Zawsze trzeba mieć z tyłu głowy, że dzieje się to w okolicznościach okrutnej wojny Rosji przeciw Ukrainie. I Rosja, która musiała się dość pospiesznie wycofywać z Chersonia, mogła chcieć skonstruować takie zdarzenia, atak, którego jednym z dodatkowych lub głównych efektów było właśnie to, by skłócić między sobą Polskę i Ukrainę" - powiedział Morawiecki.

Szef rządu przypomniał na początku posiedzenia RBN, że wszystkie służby specjalne w Polsce są w stanie gotowości, "by zwiększyć bezpieczeństwo Polski, związane z tym incydentem".

Czytaj też

Biorąc pod uwagę, że w Przewodowie spadła przypuszczalnie rakieta przeciwlotnicza, a więc lecąca prawdopodobnie z prędkością około 1 tys m/s lub nawet więcej, jej przechwycenie - nawet w wypadku zbudowanego, zintegrowanego systemu obrony przeciwrakietowej i do tego pozostającego w dyżurze bojowym - byłoby bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. Hmmm.

  Zastanawiam się, jaka byłaby reakcja polskiego prezydenta, gdyby był nim ktoś pokroju Erdogana? Bądź premiera, gdyby miał podobne walory osobowe? Myślę, że ukraińska armia szybko nauczylaby się tak używać antyrakiet, żeby nie zabijać Polaków. Przy okazji: a co, jeżeli ruscy nauczyli się tak kierować swoimi pociskami manewrującymi, żeby sprowokowana reakcja ukrainskich plot przynosiła ofiary w krajach NATO?

  1. Pirat

   Polscy obywatele zginęli w skutek rosyjskich ataków. Ukraińcy nie atakowali.

  2. Hmmm.

   @Pirat, ale rozumiesz, że strona ukraińska może bronić się tak, żeby nie zabijać Polaków? I rozumiesz, że jeżeli Ukraińcy się nie dostosują, to kacapy mogą to wykorzystać? Można zaprzeczać faktom, jak cześć ukraińskich decydentów, ale po co?

Reklama