Reklama

Polityka obronna

Niemcy oferują Polsce wsparcie w monitorowaniu przestrzeni powietrznej

Autor. NATO Air Command via Twitter

Niemcy zaoferowały Polsce pomoc w nadzorowaniu przestrzeni powietrznej po eksplozji rakiety w Przewodowie. „Może to nastąpić już jutro, jeśli Polska tego chce”, powiedział rzecznik Ministerstwa Obrony w środę w Berlinie na konferencji prasowej - poinformowała agencja dpa.

Reklama

Chodzi o wzmocnienie tzw. Air Policing, w której skład wchodzą samoloty Eurofighter należące do niemieckich sił powietrznych. "Odrzutowce nie muszą być w tym celu przenoszone do Polski. Patrole mogą odbywać się z baz niemieckich sił powietrznych" - stwierdził rzecznik resortu. Siły powietrzne robiły to już do lipca tego roku. "Więc to jest wypróbowane".

Reklama

Minister obrony Christine Lambrecht zadeklarowała, że jeszcze w środę chciałaby rozmawiać na ten temat ze swoim polskim odpowiednikiem.Według rzecznika nie zdecydowano jeszcze, ile niemieckich Eurofighterów będzie zaangażowanych w projekt. Trzeba to przedyskutować ze stroną polską.

Czytaj też

Agencja Reutera poinformowała z kolei, że rzecznik niemieckiego rządu stwierdził w środę, iż ustanowienie strefy zakazu lotów nad ukraińskim terytorium groziłoby bezpośrednią konfrontacją między Rosją a NATO. "Razem ze wszystkimi naszymi sojusznikami jesteśmy zgodni, że chcemy uniknąć dalszej eskalacji tej wojny na Ukrainie" - podkreślił.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Samoloty Luftwaffe powstrzymają wrogie rakiety? Nie? - to po co ta szopka? Tylko dla medialnego "brylowania" Niemiec - przy zerowym wsparciu REALNYM przed rakietami.... Zresztą - w Polsce mamy już lotnicze wsparcie 12 F-22A Raptorów z USA - bez porównania większe, niż to co by propagandowo "dały" Niemcy....

 2. Cyber Will

  Nein danke. Interesuje nas bardziej kwestia reparacji Rolą Niemców w NATO jest udostępnianie swojego terytorium i lotnisk do transportu wojsk USA czy UK. Wielowiekowy SOJUSZNIK Moskwy nie wzbudza zaufania i dlatego ma swoją wyznaczoną ograniczoną rolę w NATO. A gdy dodamy do tego wrogie (sprzeczne z prawem UE) działania polityczno-ekonomiczne wobec Polski (pod fałszywa flagą Brukseli) to tym bardziej "Danke".

  1. Mireq

   Prawda.

  2. AVI

   Myślę, że jesteś typowym rosyjskim trolem. Wasze zadanie numer jeden to skłócić nas z sojusznikami i pozostawić Polskę osamotnioną na łaskę moskwy, W sumie wydaje mi się, że średnio wam idzie.

  3. wert

   AVI@ sojusznikiem są jankesi chociaż też nie do końca bo na pokonanie kacapów nie pozwolą. gebelsy tylko przebierają nóżkami aby wrócić do biznesów z kacapią więc może zastanów się kto jest przyjacielem kto rywalem POdkładającym nam na każdym kroku nogę. Sojusznikiem jest UKR i reszta zgrożonych kacapią państw flanki wschodniej. gebelsy i reszta parszywieńkiego zagrożona się nie czuje

 3. rwd

  Niemiecką pomoc dla Polski, w tych trudnych dla nas czasach, najlepiej pokazuje blokowanie przez Berlin funduszy z KPO. Nie ma w Europie bardziej wrogiego dla Polski kraju niż Niemcy, kacapów pomijam, bo to ludzie spoza cywilizacji.

  1. wert

   to nie wrogość, raczej teutońskie POczucie ubermenschen nakazujące "cywilizować" tych untermenschen. To ich misja od wieków. Dzisiaj ekologizm jest pretekstem, wczoraj był faszyzm. A w każdym przypadku jest kasa! To gra o dominację o wpływy o status państwa. Nie ma sentymentów, muszą nas spacyfikować. A my nie możemy uleć bo inaczej CI którzy walczyli o Polskę okażą się zwykłymi frajerami

 4. Borzysław

  Zgadzam się z: @ mc.17 listopad (10:57), @ Prawdziwy, @ rwd. Od kiedy to RZECZNIK Obrony Narodowej jednego państwa proponuje pomoc wojskową drugiemu państwu, wykorzystując do tego dziennikarzy na konferencji prasowej??? Pierwszy raz słyszę o takich praktykach w dyplomacji - dlaczego nie Prezydent lub Minister w zaciszu gabinetu? Dopiero później publiczne oświadczenie. Czy tutaj chodzi jedynie o PR? Na odległość „pachnie” mi to fałszem i obłudą.

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Czyżby niemieckie samoloty przenosiły antyrakiety? Raczej nie - dlatego oferta Niemiec NIE MA SENSU. Sens mają baterie Patriot - tyle, że z tym Niemcy jakoś się nie kwapią.... Operacja medialna Berlina pod tani PR dla laików - nie pod realne zwiększenie bezpieczeństwa Polski i NATO.

 6. Furlong

  Wypada przyjąć sensowną pomoc skoro sami zawalilismy modernizacje sił powietrznych i nie mamy zdolności do ochrony własnego terytorium.

  1. easyrider

   Ani sensowna ani pomoc. PR-owe zagranie państwa, które skompromitowało się długoletnią kolaboracją z Moskwą a teraz otwarcie kombinuje jak wprowadzić do gry nowy element unijnej piramidy finansowej i nazwać to federalizacją. To państwo, które jednoznacznie działa także na niekorzyść Sojuszu Północnoatlantyckiego, dążąc do budowy niezależnych od natowskiego dowództwa sił. To wreszcie państwo, które same swoją armię utrzymuje w beznadziejnym stanie o czym sami w swoich mediach informują.

  2. AVI

   @easyrider Ciekaw jestem jak rozumiesz słowo "Kolaboracja"

 7. easyrider

  Niech zapłacą nam reparacje za naszą zniszczoną Ojczyznę a sami sobie stworzymy skuteczną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Ochłapy nam zbędne.

  1. klapaucyusz

   Stworzyć ją to sobie mogliśmy i bez tego, ale na razie sobie nie stworzyliśmy. Wypada przyjąć oferowaną pomoc, jeśli nie chcemy wyjść na nadętych durniów.

  2. easyrider

   @klapau... Wychodź na kogo sobie uważasz. Ja nie oczekuję fałszywej pomocy od fałszywych sojuszników. W 1939 Sowieci też oferowali "pomoc", warunkując to zgodą na przemarsz sowieckiej armii.

  3. Mireq

   Prawdę piszesz.

 8. mc.

  Po zakończeniu II WŚ rząd Wielkiej Brytanii poinformował polski rząd urzędujący w Londynie, że zapasy złota przekazane w depozyt w 1939 roku zostają przejęte jako zapłata za "broń" (samoloty, okręty itd) którą oni nam dali BYŚMY ICH BRONILI. Domniemywam że Niemcy już mają przygotowany dla nas "rachunek" - 6 bilionów złotych...

  1. Darek

   Podaj źródło bo już ci powiem, że głupoty piszesz, ale źrodła pierdół ciekaw jestem.

  2. Prawdziwy

   Bzdury.To Rząd PKWN ,za cofnięcie uznania Rządowi Polskiemu na Wychodztwie ,zgodził się na spłatę pożyczki, zaciągniętej w czerwcu- lipcu 1939,na zakup uzbrojenia.Pozyczka ta została wykorzystana na żółd dla Żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,działalność AK, działalność humanitarną Kierownictwa Walki Cywilnej,działalność Pana Prezydenta i.Premiera.Dzięki funduszom na żołd Żołnierz Polski był Aliantem a nie najemnikiem a Rząd lLondynski był ,w myśl Konwencji Genewskiej(Liga Narodów)podmiotem prawa miedzynarodowego

  3. Prawdziwy

   Sprzęt wojskowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie został przekazany w użyczenie.Po cofnięciu uznania,w lipcu 45,został zwrócony W.B.i USA.Dopiero wtedy brytole ,zaczęli wypłacać ze swoich funduszy żołd Żołnierzom Korpusu Przysposobienia,finansować szkolenia ,kursy ,studia - incydencjonalnie.Finansowali także emigrację do Kanady i innych Państw Imperium i wysyłali ,często na śmierć, do komunistów. .

 9. Bender

  Czytam komentarze i nie wierzę własnym oczom. Ludzie, opamiętajcie się! Chcą nas wesprzeć a tu wrzask jakiego można się spodziewać z Olgino. Jeśli grozi nam wojna z Rosją, a przynajmniej przypadkowy ostrzał, to nie mam nic przeciwko Luftwaffe oswajającej się z widokiem rosyjskich samolotów. Bardzo chętnie widziałbym też wpiętą w NATOwski system OPL niemiecką baterię Patriotów koło Lublina.

  1. mc.

   Timeo Danaos et dona ferentes - łac. „Obawiam się Greków, nawet gdy niosą dary”

  2. Hmmm.

   Rosja kilka lat temu też oferowała pomoc: Polsce, UE, Amerykanom; gospodarczą, wywiadowczą. Kolega @mc dobrze napisał. Historia magistra vitae est.

  3. wert

   jeżeli ktoś tu wykorzystuje wojnę na UKR to gebelsy które idą na rympał w budowie IV Rzeszy, otwarcie nas dusząć. Skąd to zdziwienie że dużo Polków ma oczy otwarte i myślą logicznie?

 10. Hmmm.

  KPO niech odblokują, krzyżacy jedni. Fałszywcy.

 11. pl 1

  I wypełniły się słowa proroka: Po co nam armia jak Niemcy mają! Zapewne część elektoratu w ekstazie!

 12. Darek S.

  Niemcy tylko udają przyjaźń z USA. Są tak samo chytrzy jak Chińczycy, którzy udają przyjaźń z Rosją. W rzeczywistości Niemcy to naturalny sojusznik Rosji i Chin przeciw USA. Niemcy od lat podporządkowują sobie Unię Europejską, aby jako duży organizm gospodarczy postawić się USA, za lata upokorzeń, które ich od nich spotkały. Niemcy wymuszały na nas, za czasów Tuska zbliżenie z Rosją, wymyśliły porozumienia Mińskie po 2014 roku, blokowały sankcje na Rosję jak się tylko dało. Niemcy broń zaczęły dostarczać na Ukrainę po ultimatum jakie wypowiedział im w Berlinie Morawiecki. Niemcy blokują nam grubą kasę z Unii, i wprost sugerują naszym wyborcom, że kasę dostaniemy, jak wybierzemy rząd po myśli Berlina. Byłem członkiem PO, ale w takiej sytuacji w życiu nie zagłosuję na sprzedawczyków. A Wy zastananawiacie się, czy wpuszczać tu ich samoloty ? To może wpuśćmy jeszcze Białoruskie Mig-i ?

 13. Starszy pan

  Jeżeli nie bedzie przynajmniej kilkudziesięcio kilometrowej strefy zakazu lotów to po co nam tam Niemcy , żeby sobie polatać. U nas dwa trupy, na Węgrzech i Słowacji brak ropy bo zniszczono przepompownie ropy po Ukraińskiej stronie

 14. VIS

  I znów czarne krzyże nad polską...

Reklama