Reklama
  • WIADOMOŚCI

Jest umowa ws. sprzętu dla wozów wsparcia K2PL. Znamy szczegóły

Podczas Eurosatory 2026 południowokoreański koncern Hyundai Rotem podpisał porozumienie w sprawie współpracy z niemieckim FFG (Flensburger Fahrzeugbau GmbH) w zakresie dostarczania sprzętu specjalistycznego dla polskich wozów zabezpieczenia technicznego, wykorzystywanych w programie K2PL.

K2 MBT
Prezentacja czołgu K2 na Eurosatory 2026
Autor. Adam Świerkowski/Defence24.pl

Porozumienie ma służyć realizacji polsko-koreańskiej umowy wykonawczej nr 2 na system uzbrojenia K2 i K2PL. Tamten kontrakt, zawarty 1 sierpnia 2025 roku, obejmował obok dostawy 180 czołgów, w tym 64 w wersji K2PL, także opracowanie we współpracy z polskim przemysłem i produkcję w Polsce 81 wozów wsparcia: 25 mostów samobieżnych AVLB (Armored Vehicle Launched Bridge), 25 czołgów saperskich AEV (Armored Engineering Vehicle) i 31 wozów zabezpieczenia technicznego (Armored Recovery Vehicle).

Reklama

I to tych ostatnich ma dotyczyć współpraca koreańskiego koncernu z niemiecką firmą. Według przedstawicieli Hyundai Rotem, porozumienie dotyczy konkretnych elementów wyposażenia specjalistycznego wozów zabezpieczenia technicznego. Obejmuje więc pozyskanie osprzętu do prac ziemnych, żurawi obrotowych, wyciągarek głównych i pomocniczych oraz urządzeń do ewakuacji pojazdów.

Przedstawiciele Hyundai Rotem podkreślają, że gliwicki OBRUM, który zgodnie z założeniami umowy miał obok koreańskiego koncernu i Bumaru-Łabędy uczestniczyć w projektowaniu pojazdu, pozostaje kluczowym partnerem projektu i będzie w nim odgrywał ważną rolę.

Głównym powodem, dla którego zdecydowano się na pozyskanie od niemieckiego partnera specjalistycznego wyposażenia, jest dążenie do realizacji programu zgodnie z harmonogramem, a co za tym idzie – przy wykorzystaniu dostępnych obecnie, sprawdzonych rozwiązań.

W pierwszym etapie przewiduje się wykorzystanie komponentów dostarczonych przez FFG na etapie budowy prototypu, natomiast jego próby i testy będą prowadzone w Polsce. Zakłada się też, że integracja seryjnych wozów wsparcia, wyposażonych w te systemy, będzie realizowana w kraju. Przedstawiciele Hyundai Rotem wskazują, że do spółek PGZ trafią pełne kompetencje w zakresie obsługi, utrzymania oraz serwisowania tego wyposażenia.

Reklama

Niemiecka spółka FFG jest producentem pojazdów wsparcia i specjalistycznych. Obok uniwersalnych pojazdów wsparcia, które w razie potrzeby mogą być konwertowane z wozu zabezpieczenia technicznego na czołg saperski Wisent 1 i Wisent 2 (odpowiednio typu Leopard 1 i Leopard 2, używanych lub zakupionych m.in. przez Kanadę, Danię, Węgry i Ukrainę, prowadzi też modernizacje innych pojazdów (w tym transporterów wywodzących się z M113) do wersji specjalistycznych. W Polsce FFG znana jest m.in. ze współpracy z Hutą Stalowa Wola, dzięki której z powodzeniem opracowano na bazie podwozia haubicy 2S1 Goździk Lekkie Podwozie Gąsienicowe LPG, używane w wozach dowodzenia i wsparcia dla haubic Krab w ramach modułów Regina. Obecnie na bazie LPG opracowano nowy system LPG Hydro, z zawieszeniem hydropneumatycznym firmy PONAR Wadowice, produkowany już bez wykorzystania elementów starych podwozi Goździków i jest on już wprowadzany do służby.

WIDEO: No to lecimy - zobacz gdzie!
YouTube cover video
Reklama