Reklama

Wojna na Ukrainie

Luftwaffe szkoli ukraińskich przeciwlotników

Patriot Ukraine
Autor. Bundeswehr

Ukraińscy żołnierze przechodzą szkolenie w zakresie obsługi systemów przeciwlotniczych Patriot w ośrodku szkoleniowym Luftwaffe. Niemcy, idąc za przykładem USA zdecydowały się przekazać Ukrainie baterię Patriot ze swoich zasobów. Jak przyznają niemieccy instruktorzy, szkolenie przebiega bardzo szybko.

Reklama

Na początku lutego rozpoczęły się kursy obsługi systemu obrony powietrznej Patriot dla około 70 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy przybyli do Niemiec pod koniec stycznia. Treningi prowadzone są sześć dni w tygodniu, nie tylko ze względu ograniczony czas, ale również zaangażowanie uczestników kursu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Motywacja jest duża, bo wszyscy wiedzą, o co chodzi" – mówi krótko anonimowy niemiecki oficer prowadzący kursy. Ukraińcy są bardzo zmotywowani, a przy tym większość z nich ma już doświadczenie bojowe. Szkolenia obejmują m. in. załadunek pocisków, procedury przedstartowe, wykrywanie i naprowadzanie, ale również współpracę z centrum kierowania obroną powietrzną. Chodzi o kompleksowe przygotowanie do użycia systemu Patriot w optymalny sposób. Kurs obejmuje nie tylko część bojową, ale również serwis, obsługę techniczną, konserwacji i naprawy.  

Autor. Bundeswehr

Należy przypomnieć, że pod koniec 2022 roku Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie Ukrainie jednej baterii systemu obrony powietrznej Patriot w ramach grudniowego pakietu pomocy wojskowej. Niemcy podążając za przykładem USA również przekażą jedną baterię a Holandia ze swoich ograniczonych zasobów wyasygnowała dwie wyrzutnie. Tego typu system pozwoli znacznie podnieść możliwości zwalczania rosyjskich środków bojowych, w szczególności w zakresie pocisków balistycznych które stanowią wyzwanie dla systemów o niższych parametrach.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama