Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina z trzema bateriami Patriot, a szkolenie z obsługi potrwają 10 tygodni

Wyrzutnia Patriot. Fot. Raytheon.

Po deklaracji premiera Holandii Marka Rutte, Ukraina ma już zagwarantowane trzy baterie obrony powietrznej Patriot. Ale to dopiero początek - powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że liczy na większe poparcie dla powołania Trybunału ds. osądzenia rosyjskiej agresji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Holandia wyśle na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot - poinformowała we wtorek holenderska agencja informacyjna ANP, powołując się na premiera Holandii Marka Rutte. Agencja Reuters podaje, że Rutte zaoferował Ukrainie system Patriot w Waszyngtonie, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

Czytaj też

"Dzisiaj usłyszeliśmy bardzo ważną informację od premiera Holandii Marka Rutte, to w istocie kontynuacja naszych ostatnich negocjacji. Ukraina otrzyma kolejną baterię Patriotów.... Oznacza to, że mamy już trzy zagwarantowane baterie" – powiedział Zełenski.

Reklama

„Ale to dopiero początek. Pracujemy nad nowymi decyzjami, które wzmocnią naszą obronę powietrzną" - dodał.

Czytaj też

Mówiąc o bilansie rosyjskiego ataku na bok mieszkalny w Dnieprze, Zełenski dał wyraz przekonaniu, że w tym tygodniu - dzięki takim wydarzeniom jak Światowe Forum Ekonomiczne w Davos - świat zobaczy więcej "aktywnych i wpływowych zwolenników" powołania Trybunału do osądzenia rosyjskiej agresji i utworzenia mechanizmu odszkodowawczego za straty wojenne, kosztem rosyjskich aktywów.

Szkolenie w 10 tygodni na bateriach Patriot

Wcześniej nawet nie mogliśmy marzyć o tym, że otrzymamy system rakietowy Patriot, który kosztuje około 1 mld dolarów, a minimalny czas szkolenia w jego obsłudze wynosi około 10 miesięcy; tymczasem nasi amerykańscy partnerzy obiecali, że skrócą czas tych szkoleń do 10 tygodni - oznajmił we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Przedstawiciel rządu podkreślił, że sukcesy militarne Kijowa, m.in. wyzwolenie większości obwodu charkowskiego i dużej części Chersońszczyzny, nie byłyby możliwe bez znaczącego wsparcia wojskowego Zachodu.

Czytaj też

"Dzisiejsza wojna, która jest wojną manewrową, może być prowadzona dzięki zasobom naszych partnerów, ale przede wszystkim dzięki (niezłomnej) woli Ukrainy. Uważam, że zawsze trzeba umieć mówić +dziękuję+" - podkreślił Reznikow na łamach rządowego portalu ArmiaInform, odnosząc się do pomocy militarnej ze strony państw NATO.

Ukraińscy żołnierze przybyli w niedzielę do amerykańskiej bazy wojskowej w stanie Oklahoma, aby szkolić się w obsłudze systemu obrony powietrznej Patriot, który Waszyngton dostarczy Kijowowi - poinformował w poniedziałek dowódca bazy Fort Still Curtis King.

10 stycznia amerykańskie ministerstwo obrony powiadomiło, że szkolenie w Oklahomie ma objąć od 90 do 100 ukraińskich żołnierzy. "Spodziewamy się, że szkolenie Ukraińców z tego złożonego systemu potrwa kilka miesięcy" - wyjaśniała Laura Cooper z Pentagonu.

Czytaj też

21 grudnia ubiegłego roku prezydent Ukrainy Zełenski odwiedził Waszyngton, gdzie spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem, a następnie wystąpił przed połączonymi izbami Kongresu. Najważniejszym efektem wizyty była decyzja Stanów Zjednoczonych o przekazaniu Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów.

W kolejnym pakiecie uzbrojenia znajdzie się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot, obejmująca sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli oraz osiem wyrzutni. Bateria jest obsługiwana przez około 90 żołnierzy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  Jakie to zdziwienie naszej opozycji po raz kolejny złapanej na sklerozie gdzie w listopadzie twierdzili, że żaden system Patriot nie trafi do Polski, bo obecnie rządzący to germanofoby, a propozycja Błaszczaka to głupie mrzonki, a Ukraińcy nie podołają obsłudze

  1. Chyżwar

   Po skróconym szkoleniu raczej wszystkiemu by nie podołali. Myślę, że razem z Patriotami pojawią się kontraktorzy, którzy zapewnią serwis. Amerykańska tak samo jak niemiecka bateria to połowa naszej. W holenderskiej baterii patriotów jest chyba więcej wyrzutni niż u Amerykanów czy Niemców.

  2. Adim

   Nikt nie twierdził ze Patriot nie trafi do Polski tylko każdy wytykał jak można było odrzucić propozycje wzmocnienia naszej granicy tylko dlatego że Kaczyński powiedział że nie chce Niemców na naszym terotyrium i co było nie wygodne dla budowania obrazu złego Niemca. Propozycja Błaszczaka byla nie poważna ponieważ Niemcy nie proponowali przekazania nam patriotów tylko stacjonowania a on napisał żeby zamiast nam przekazać przekazali Ukrainie. Nikt nie twierdził ze Ukraińcy nie ogarnął szkolenia tylko ze takie coś trwa kilka miesięcy i nie da się od tak ich przekazać i używać.

  3. Adim

   Blaszczak twierdził ze patrioty na Ukrainie będą lepiej chronić polskiej granicy niż te stacjonujące u nas co jest nie poważne bo gdy Ukraina nie ma czym chronić miast miała by swoj najlepszy system rozstawić na granicy polski żeby ochraniać traktory i łąki w Polsce. A jeśli ktoś myśli że to dzięki Błaszczakowi Ukraincy otrzymają patrioty to gratuluję wyobraźni. Patrioty w Ukrainie to tylko i wyłącznie zasługa USA zresztą każdy Zachodni sprzęt prędzej czy później trafi do Ukrainy ponieważ zapasy amunicji sowieckiej są na wyczerpaniu i to jest prawdziwy powód patriotów w Ukrainie.

 2. P9

  Na tę przypadłość opozycji niestety lekarstwa nie ma, bo to toksyczna gorliwość w obcej poprawności no limit - bez samodzielnego myślenia i ambicji.

Reklama