Wojna na Ukrainie
Litwa: więcej transporterów opancerzonych dla Ukrainy
Litewskie ministerstwo obrony opublikowało kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zawierający m.in. kolejne 14 transporterów opancerzonych M113, systemy obrony powietrznej oraz walki radioelektronicznej.
W najnowszym pakiecie pomocy wojskowej od Wilna znalazły się kolejne 14 gąsienicowych transporterów opancerzonych M113, nieokreślone systemy obrony powietrznej wraz z niezbędnymi efektorami, pojazdy terenowe z zapasem części zamiennych, wózki widłowe, ciągniki siodłowe, broń strzelecka, amunicja różnego typu, części zamienne oraz systemy walki elektronicznej i przeciwdronowe. Dotychczasowa pomoc wojskowa dla Ukrainy od Litwy wyniosła już ponad 640 mln euro.
⚡️🇱🇹Lithuania will provide a new package of military aid to 🇺🇦Ukraine in August:
— 🪖MilitaryNewsUA🇺🇦 (@front_ukrainian) August 9, 2024
▪️14 armored personnel carriers M113
▪️ Short-range air defense system
▪️ electronic warfare systems
▪️ all-terrain vehicles with spare parts
▪️ loaders on trailers
▪️ rifles, ammunition and smoke… pic.twitter.com/5nB9QOEwld
Dotychczas Wilno dostarczyło do Kijowa przynajmniej 101 gąsienicowych transporterów opancerzonych rodziny M113/M577, zatem po tej donacji ich ilość zwiększy się do 115 sztuk. Wśród nich znajdowały się klasyczne transportery opancerzone, ale także wozy ewakuacji medycznej oraz dowodzenia i kontroli. Możliwe to było dzięki posiadaniu przez Litwę sporych zapasów tych pojazdów pozyskanych od Niemiec, które pozbywały się ich ze stanu swojej armii. Obecnie armia litewska ma posiadać około 270 M113 oraz około 150 M577.
M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. w. Wdrożono go do U.S. Army w 1960 roku jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej. Służył w tej roli do czasu wdrożenia bojowego wozu piechoty M2 Bradley. W celu obniżenia masy własnej kadłub wykonano z aluminium o grubości od 28 do 44 mm. Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak w późniejszych wariantach wymieniono go na wysokoprężny 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 mm. Obecnie M113 jest używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach, w tym m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.