Reklama

Wojna na Ukrainie

Leopard 2A6 w rosyjskim zakładzie zbrojeniowym

Ukraiński Leopard 2A6 wyremontowany na Litwie.
Ukraiński Leopard 2A6 wyremontowany na Litwie.
Autor. Lithuanian MOD/X

Rosjanie przetransportowali na teren zakładów UralWagonZawod przejęty na Ukrainie czołg Leopard 2A6 pochodzący z niemieckiej lub portugalskiej donacji. Był on wcześniej pokazywany na wystawie sprzętu zdobycznego w Moskwie.

Na poniższym nagraniu widzimy proces transportu na zestawie niskopodwoziowym zdobycznego czołgu Leopard 2A6, których to Ukraińcy otrzymali łącznie 21 egzemplarzy Leopardów 2A6 (trzy egzemplarze z Portugalii oraz 18 z Niemiec). Jest to najpewniej egzemplarz przejęty w kwietniu tego roku. Był on później (po częściowym naniesieniu nowej powłoki lakierniczej ukrywającej efekt pożaru) pokazywany w materiałach propagandowych oraz trafił na wystawę sprzęty zdobycznego przed Muzeum Zwycięstwa na Pokłonnej Górze.

Teraz czołg ma zostać gruntownie przebadany przez rosyjskich inżynierów, którzy przyjrzą się wielu jego podzespołom (i zapewne będą chcieli przynajmniej część z nich skopiować). Badania niestety dla Rosjan będą utrudnione między innymi z powodu ich własnej głupoty, ponieważ w celu obniżenia lufy czołgu, pokazywanego jakiś czas temu na wystawie sprzętu zdobycznego, wykorzystali do tego metalowy obciążnik (klasyczna metoda młotka). Efekt został osiągnięty, ale przy okazji zniszczony najpewniej został stabilizator armaty wraz z innymi powiązanymi z nim elementami. Było to oczywiście spowodowane brakiem wiedzy w zakresie obsługi tego sprzętu. Oprócz tego sam czołg posiada liczne uszkodzenia (przebita kilkukrotnie armata), których część została przez Rosjan ukryta na potrzeby wystawy.

Reklama

Leopard 2A6 to niemiecki czołg podstawowy będący kolejną modernizacją Leoparda 2 opracowana jako wersja rozwojowa wersji A5, charakteryzująca się m.in. nową dłuższą lufą oraz zwiększonym poziomem ochrony przeciwminowej. Uzbrojeniem głównym wozu jest armata gładkolufowa Rheinmetall 120 mm L/55, która zastąpiła wcześniej używaną konstrukcję tego samego producenta jednak o przewodzie lufy wynoszącym 44 kalibry. Pozwoliło to na zwiększenie prędkości pocisku wystrzelonego z niej, przekładając się na znaczące zwiększenie przebijalności pancerza. Zapas amunicji wynosi 42 naboje umieszczone w kadłubie oraz wieży pojazdu. Z armatą sprzężony jest dalej uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, zaś kolejny umieszczono na stropie wieży.

Za napęd czołgu odpowiada 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68/70 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h przemieszczając się wstecz. Masa tej wersji została określona na około 62 tony. Obecnie jest ona używana (wraz z pochodnymi lokalnymi) przez takie kraje jak Niemcy, Ukraina, Portugalia, Grecja, Kanada, Finlandia, Hiszpania oraz Holandia.

Portugalski Leopard 2A6 ćwiczący w ramach Grupy Zadaniowej Wielonarodowej Brygady NATO na Słowacji.
Portugalski Leopard 2A6 ćwiczący w ramach Grupy Zadaniowej Wielonarodowej Brygady NATO na Słowacji.
Autor. Estado Mayor Defensa/X
Reklama

Komentarze

    Reklama