Reklama

Wojna na Ukrainie

Krwawy chrzest systemu S-300/S-400 w Rosji. HIMARS górą

Autor. mil.ru

Zgoda na użycie przez Ukraińców zachodniego uzbrojenia na terytorium Federacji Rosyjskiej już przynosi efekty. Symbolem tego stanie się niewątpliwie bateria przeciwlotnicza i antyrakietowa S300/S-400, która zamiast bronić Biełgorodu przed amerykańskim rakietami, sama się stała ich celem.

Coraz więcej informacji wskazuje na to, że Ukraińcy rozpoczęli precyzyjne ataki rakietowe, artyleryjskie i dronowe na systemy wojskowe znajdujące się na terytorium Federacji Rosyjskiej graniczącym bezpośrednio z Ukrainą. Intensywność tych uderzeń dowodzi, że ukraińskie siły zbrojne już od dawna przygotowywały się do takiej decyzji Amerykanów i Niemców, tworząc wcześniej listę priorytetowych celów oraz harmonogram ich niszczenia.

Według informacji przekazanych na portalu X, jednym z takich celów 2 czerwca 2024 roku rano okazała się bateria przeciwlotnicza rozstawiona prawdopodobnie koło miejscowości Szopino i wchodząca w skład systemu obrony miasta Biełgorod, znajdującego się zaledwie 28 km od granicy z Ukrainą. Jak na razie wskazuje się, że porażone zostały niektóre komponenty systemu S-300P(M) lub S-400. Sądząc po ilości uszkodzonych pojazdów zastosowano co najmniej jeden pocisk rakietowy wystrzelony z zestawu HIMARS typu GMLRS z głowicą kasetową lub inną przeznaczoną do zwalczania celów powierzchniowych (Alternative Warhead). Ponadto, wielkość jednej z eksplozji wskazuje na bezpośrednie trafienie w co najmniej jedną wyrzutnię załadowaną rakietami przeciwlotniczymi.

Co ważne Rosjanie nie zostali zaskoczeni, ponieważ co najmniej jedna bateria przeciwlotnicza otworzyła ogień do pocisków nadlatujących od strony Ukrainy. Z liczby smug, jakie pojawiły się na niebie i rozbłysków wynika, że użyto co najmniej ośmiu rakiet przeciwlotniczych, których głowica w pewnym momencie się uaktywniała, jednak w większości bez eksplozji towarzyszącej trafieniu w atakującą rakietę balistyczną (rakietowy pocisk artyleryjski). Jak się później zresztą okazało obrona nie była skuteczna, ponieważ część elementów wchodzących w skład opisywanej baterii S-300P(M)/S-400 uległa ostatecznie zniszczeniu.

Czytaj też

Takie skupienie się na obronie przeciwlotniczej Biełgorodu na pewno nie było przypadkowe. Ukraińcy najprawdopodobniej chcą w ten sposób utorować drogę dla innych systemów napadu powietrznego, w tym rakiet manewrujących, które ze względu na poddźwiękową prędkość są łatwiejszym celem dla systemów przeciwlotniczych niż rakiety balistyczne i pociski takie jak GMLRS. To one najprawdopodobniej już niedługo zajmą się niszczeniem biełgorodzkiego lotniska, skąd rosyjskie samoloty startują do nalotów na Charków.

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

 1. Anty 50 C-cali

  Na tym filmie live, ktoś gada - i ja się z tym głosem zgadzam! Ktoś dał Nam takie potencjalne możliwości. Po tym jak jeden komandos proxy wojny w szarej strefie netu, dostaje szału , widać że To może zaboleć! Nawet ten pogrobowiec "hanysa. /voodoo/ yaro/ fankluba "nielota F-35" zapomina swej ulubionej frazy. A Polacy nie gęsi i swoje hiMARS-y mają. Nie potrzeba słać pilota + F-16.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   Wytykasz komuś hanysa i innych a sam jesteś nieodzownym elementem jedynego słusznego towarzystwa wzajemnej adoracji dyskutującego samym ze sobą XD. Przecież gdyby nie komentarze takie jak nie mógłbyś tutaj zaistnieć, więc w sumie to powinieneś mi podziękować. Ale nie musisz. Szkoda że nie masz niczego do powiedzenia w sprawie s300/400 czy HIMARS-ów.

  2. Anty 50 C-cali

   To naklikam jeszcze raz, nuż przejdzie (bo nie zawsze zgadzam się z Komandorem). Oto niejaki @Tani2 o 9;15 ; ...." ruska broń doskonale sobie daje radę. Myśmy o tej broni dobrej opinii nie mieli ,wychodzi na to że byliśmy w błędzie.'....Wysyp kolejnych info, jak grzybów po deszczu - 13;26......"nie widać co faktycznie uległo zniszczeniu, za to dokładnie widać baterie jaka nie ucierpiała wcale"......Choć To nieocenione zródełko znane z Forum, JEDNAK ZAUWAŻA TO CO I JA - Jedną wyrzutnię uszkodzoną (!). Obok tego OGNISKA, nieugaszonego. i wreszcie 17;18, ostatni cytat ; ..."i wszystko jest do zniszczenia i s-400 i ". Jednak

  3. Komandos PCK Shev Valdore

   @Anty, to ty piłeś w końcu do @Tani2 czy do mnie, bo ciężko cokolwiek wyłowić z tej pisowni. Jeżeli nie do mnie to przeproś i zapomnę o sprawie.

 2. Tani2

  Dla mnie nie ma wunderwaffe i wszystko jest do zniszczenia i s-400 i himars. Po prostu trzeba mieć dużo i jednego i drugiego. Dla mnie nie wesołe jest jedno . Skutki są słabe. Być może ruscy po prostu rozśrodkowują cele. A jest to najprostrza metoda obrony i nic nie kosztuje. Z drugiej strony ma to i korzyści ,polując na opl dają spokòj piechocie .

 3. Rusmongol

  Zdjęcia te to na 100% screeny z gry. Tak mówili w rossyjskiej kłamczeri i pokazywali oryginalne filmy hahaha.

  1. Shin Kazama

   W grze DCS World to trzeba czterech F-16 atakujących z wielu kierunków aby unieszkodliwić S-300, bo jest tak skuteczny że zestrzeliwuje HARM-y.

  2. Czytelnik D24

   W tej grze wszystko jest tak zbalansowane by rozgrywka stanowiła wyzwanie. O ile symulacja lotu samolotem trzyma poziom realizmu o tyle zachowanie broni i systemów pokładowych nie bardzo.

  3. młodygrzyb

   To twierdzisz rusmongole że ukraińcy nigdy nie ilustrowali swych "sukcesów" "screenami" z gier?

 4. Ależ

  W propagandzie rosyjskiej już ani słowa o "niet-analogach" tylko prosto z mostu straszenie wojną nuklearną w tym zniszczeniem 20 polskich miast "w 15 minut" . Może pora z Macronem zrobić ten deal nuklearny zamiast tylko patrzeć na USA gdzie jasno powiedzieli że nawet na nuclear sharing nie mamy szans ?

  1. skition

   A widziałeś ten film albo czytałeś ten artykuł? Broń tomowa jest zagrożeniem dla tego kto ją posiada. Ważne by niszczyć rakiety z głowicami atomowymi zaraz po starcie a jeszcze lepiej przed startem.

  2. Ależ

   @skition , jestem za tyle że to nie działa

  3. skition

   Do Ależ .A co niby nie działa ? Storm Shedow z Tercom czy Taurus z Tercom?

 5. Tani2

  Na wojnie jak na wojnie raz na wozie raz pod wozem. Straty muszą być o ile tylko w technice to mały problem. W końcu oni klepią te systemy na 3 zmiany. I na koniec to jest wojna z NATO i z tego co ja widzę ruska broń doskonale sobie daje radę. Myśmy o tej broni dobrej opinii nie mieli ,wychodzi na to że byliśmy w błędzie.

  1. Tomcio55-55

   Gdzie sobie daje radę? Nawet tanie drony oparte na kukuryźnikach przelatują przez te legendarne bańki antydostępowe a stare przeznaczone na złom rakiety demolują niet analoga systemy

  2. Czytelnik D24

   "wojna z NATO" i "ruska broń daje sobie radę" - trzeba naprawdę sporej odwagi żeby wyciągnąć takie wnioski z w/w artykułu.

  3. GB

   Jasne.... ruscy mają kilkukrotna przewagę a mimo to atakują Ukrainę już 2,5 roku i poza gigantycznymi stratami swoich żadnych celów nie osiągnęli. Ruska flota po prostu uciekła na wschód i nie jest wstanie zablokować portów ukraińskich., choć Ukraina nie ma okrętów. Ruskie lotnictwo mimo bardzo dużej przewagi nie jest wstanie wywalczyć panowania w powietrzu na froncie i przestało w zasadzie latać w głąb Ukrainy i zniszczyć logistykę ukraińska. Można tak mnożyć.

 6. GB

  O malejącej skuteczności system zachodnich krzyczą zachodnie media i to na podstawie ruskiej propagandy. Tymczasem nic się nie zmieniło. Najlepszym przykładem ruskiej propagandy która trafiła na zachód, po czym jak bumerang wróciła do Rosji i wtedy to ruscy zaczęli twierdzić że Zachód stwierdził iż w tym przypadku ruska broń jest najlepsza i nie ma analoga jest sprawa "zestrzelenia" przez R-37 z ponad 200 km ukraińskiego Su-27. Najpierw ruski MO podał takie info beż żadnych dowodów, potem brytyjskie media to podchwyciły , a potem wróciło to "potwierdzenie" do Rosji. Tymczasem ruski MO nie podał żadnego dowodu, a co więcej Ukraincy też nie potwierdzili. I tyle. Media zachodnie powinny nie przepisywać z runetu różnych ruskich bzdur.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   Ale przecież ty ciągle przepisujesz z runetu, a teraz jest on dla ciebie niewiarygodny? Ciekawa sprawa XD.

  2. WPRzyb

   Jeden pocisk doleciał i eksplodował, osiem rakiet plot. naliczył autor, pytanie ile zostało wystrzelonych przez Ukraińców?

  3. Rusmongol

   @wprzyb. Jedna rakieta nie spowoduje takich strat. Zresztą w art pisze że była to co najmniej jedna rakieta.

 7. Wania

  Usprawiedliwieniem jest to, że załoga nie była przeszkolona, słabo mówiła po rosyjsku, system był w wersji eksportowej a co najważniejsze obsługa była właśnie w toalecie jak leciały te pociski. Uzasadnienie porażki rosyjskich systemów zawsze wygląda tak samo. Gdy jest sukces rosyjskiego systemu to winni są z kolei inni - patrz zestrzelenie rosyjskiego Iła przez syryjską załogę albo malezyjskiego samolotu przez Rosjan.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   I jak @waniuś, poczułeś się lepiej? Żal komentować te wypociny, ale każdy posiadający przynajmniej wykształcenie podstawowe wie, że przewaga technologiczna uzbrojenia zachodniego nad ruskim jest oczywista. Dziwne, że ty tego nie rozumiesz. Czy rozumiesz a piszesz, bo za to ci płacą czy po prostu lubisz publicznie wylać swoje frustracje?

  2. Rusmongol

   @komandos. No to ładnie podsumowales wychwalających tu kacapów i ich sprzęt kolesi 🤣

  3. Chyżwar

   @Komandos PCK Shev Valdore Pamiętam, że niedawno jeszcze było tutaj wielu takich jegomości, którzy twierdzili, że jest dokładnie odwrotnie. U ruskich pełno jest takich, którzy nadal tak twierdzą. Teraz maja lekcję poglądową na własnym terenie. I dobrze, że ją dostali.

 8. M.M

  Jeśli Rosjanie mają choć krztę rozumu, to już zabrali samoloty z Białogrodzkiego lotniska. Choć z tym rozumem to różnie do tej pory u nich bywało.

 9. Ma_XX

  zacny widok!!! :D

Reklama