Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejne (katarskie) Gepardy dostarczone Ukrainie

Flakpanzer Gepard należący do ukraińskiej armii.
Flakpanzer Gepard należący do ukraińskiej armii.
Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu na Ukrainę kolejnego pakietu wsparcia wojskowego. W pakiecie dostarczonej pomocy znalazły się trzy artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Gepard.

Reklama

Oprócz wspomnianych Gepardów (katarskiego pochodzenia) dostarczono o także m.in. 40 bezzałogowych aparatów latających, kilkanaście pojazdów patrolowych, czy ponad 3500 pocisków artyleryjskich. Oprócz tego przekazano kilka wozów wsparcia jak most samobieżny Biber, czy ciągniki siodłowe HX81. Najciekawszym elementem jest tutaj jednak kolejna dostawa zestawów przeciwlotniczych Gepardów, które Niemcy odkupili od Kataru za sumę 64 mln USD w liczbie 15 wozów. Tym samym dostarczono już najpewniej 12 pojazdów pochodzących z katarskiej armii. Następnymi przekazanymi pojazdami będą te zakupione w Jordanii przez amerykańską firmę Global Military Products Inc. w liczbie 15-30 egzemplarzy. Łącznie Ukraina otrzymała tym samym już 49 artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard.

Reklama

W najnowszym pakiecie dostarczonej pomocy znalazły się:

 • trzy artyleryjskie systemy przeciwlotnicze Gepard
 • samobieżny most Biber
 • trzy ciągniki siodłowe HX81 wraz z naczepami
 • 13 pojazdów patrolowych
 • 20 bezzałogowców RQ-35
 • 20 bezzałogowców Vector
 • 3872 pocisków artyleryjskich DM125

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem, cechujące się krótkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikon KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem pożądanego obszaru.

Reklama

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Gepard dysponuje również własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnia wersja Gepard 1A2 jest także zdolna do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do ponad 5 km.

Czytaj też

Fot. KMW.
Fot. KMW.

Biber to samobieżny most rozkładany osadzony poziomo na podwoziu czołgu podstawowego Leopard 1 opracowany w latach 60. XX wieku. Z przodu wóz ma zamocowany lemiesz oraz ramię unoszące dwuczęściowe, rozsuwane przęsło. Ma ono łączną długość 22 m i wytrzymuje maksymalny ciężar do 50 t (w pewnych warunkach dopuszcza się pojazdy klasy obciążeniowej MLC 60, ok. 55 ton, klasy czołgu Leopard 2A4). Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM pozwalający na rozpędzenie tego ważącego 45 ton pojazdu do 62 km/h. Pojazdy tego typu obecnie użytkuje armia Niemiec, Estonii, Włoch, Danii, Polski oraz Ukrainy.

Czytaj też

Niemiecki most samobieżny Biber pozwoli na przekraczanie trudnego terenu przez większość pojazdów użytkowanych w armii ukraińskiej.
Niemiecki most samobieżny Biber pozwoli na przekraczanie trudnego terenu przez większość pojazdów użytkowanych w armii ukraińskiej.
Autor. Bundeswehr/Marco Dorow
Reklama

Komentarze (4)

 1. szczebelek

  Trzeba było dostarczać po 5 T72 przez 55 tygodni 😂🤣

  1. Future

   I to jest złota metoda na szacunek Ukrainy i rozsądne relacje. W tej chwili potrzebują naszej hub-logistyki którą zabezpieczają im Amerykanie. O resztę starają się u Niemiec, bo to one w obecnym czasie stają się decydentem w Polsce.

 2. bezreklam

  Katar nie powinien przyadkiem Palestynie dostarczać wpierw ?

  1. Davien3

   Katar nie wspiera raczej terrorystów i zbrodniarzy jak Hamas dzieciaku.

 3. AntyChe

  Polska powinna dalej wspierac Ukraine sprzetowo. Hibneryt Pimica, Poprad - teraz jak kacapy pewnie ponownie zaczna atakowac ukrainska infrastrukture bardzo by sie tam przydaly. No i sprawdzilyby sie w boju, wyszly by wszystkie ewentualne mankamenty ktore mozna by poprawic.

 4. Ma_XX

  Challenger 1 jeszcze w Jordanii czy już w drodze na Ukrainę?

Reklama