Reklama

Wojna na Ukrainie

Irańskie drony działające w służbie Rosji mogą się może przyczyniać się do zbrodni wojennych na Ukrainie

Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Drony Shahed 136 są bardzo tanie i wymagają tanich systemów przeciwdziałania
Autor. ANA

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan, ocenił w poniedziałek, że dostarczając Rosji drony, które wykorzystywane są do zabijania ludności cywilnej i niszczenia infrastruktury, Iran może przyczyniać się do zbrodni wojennych na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Ich broń jest wykorzystywana do zabijania cywilów na Ukrainie i do prób pogrążenia miast w mroku i zimnie, co z naszego punktu widzenia" oznacza, że Iran może być "potencjalnie odpowiedzialny" za popełnianie zbrodni wojennych - powiedział dziennikarzom Sullivan, który towarzyszy prezydentowi USA Joe Bidenowi w podróży do Meksyku.

Czytaj też

Poinformował też, że uda się do Izraela, by spotkać się z nowym gabinetem i omówić zagrożenie, jakie stanowi Iran. Sullivan nie powiedział, kiedy planuje tę podróż.

Reklama

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w raporcie opublikowanym 5 stycznia, że rosyjskie ataki na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną w coraz większym stopniu opierają się na dronach produkcji irańskiej.

Czytaj też

Rosja, jak podkreślono w raporcie ISW, będzie dążyć do kontynuacji współpracy dwustronnej z Iranem. Irańskie media państwowe podały 28 grudnia ub.r., że Teheran otrzyma wkrótce od Moskwy 24 myśliwce Su-35, prawdopodobnie w zamian za produkowane przez Iran drony i rakiety balistyczne. Urzędnicy amerykańscy poinformowali 9 grudnia, że w zamian za broń irańską Rosja zapewnia Teheranowi bezprecedensowy poziom wsparcia wojskowego i technicznego - przypomniał Instytut Studiów nad Wojną.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Monkey

  Zbóje się dogadują. Ale z Iranem można było negocjować, tylko Trump to zawalił. I datego dziś Iran staje po stronie Rosji.

  1. Hmmm.

   Dokładnie tak:. Iran, tak jak Wenezuela i kilka innych krajów, są po drugiej stronie barykady, tylko dlatego, że dyplomacja amerykańska jest subtelna jak 5 kilowy młot typu Józef.

 2. sidematix

  Zawsze się obawiałem, że moje noże w szufladzie mogą być potencjalnymi narzędziami mordu.

Reklama