Reklama

Wojna na Ukrainie

Grecja i Hiszpania pod presją urzędników UE i NATO

Grecki system obrony powietrznej S-300.
Grecki system obrony powietrznej S-300.
Autor. Greckie ministerstwo obrony

Rośnie presja ze strony Sojuszu i UE na rządy Grecji i Hiszpanii, by kraje te przekazały część swoich systemów obrony powietrznej Ukrainie. Państwa te razem posiadają kilkanaście systemów Patriot, a także znaczną liczbę rosyjskich systemów S-300 i S-200. Według doniesień dodatkowa presja na te państwa miała zostać wywarta na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony UE 22 kwietnia.

W tym miesiącu Kijów pilnie zaapelował do swoich zachodnich sojuszników o dostarczenie siedmiu dodatkowych systemów obrony powietrznej. Jedynie Niemcy ogłosiły dostawę dodatkowego systemu Patriot. Inni przywódcy UE wykorzystali zeszłotygodniowy szczyt w Brukseli, aby osobiście nakłonić premierów Hiszpanii i Grecji Pedro Sáncheza i Kyriakosa Mitsotakisa do przekazania Ukrainie części swoich systemów.

Sekretarz Generalny NATO powiedział w piątek 19 kwietnia, że nowe systemy obrony powietrznej dla Ukrainy są możliwe, ale nie podał żadnych konkretów. Systemy obrony powietrznej posiada również Polska i Rumunia, ale te państwa nie są poddawane takiej presji, ponieważ są w gorszym położeniu strategicznym. Grecja zamknęła dyskusję na temat przekazania pomocy w tej kwestii, tłumacząc się, że ewentualna pomoc zachwiała by równowagę między nią, a Turcją, która posiada nowsze S-400. Ukrainie szczególnie zależy na przestarzałych systemach obrony powietrznej S-300, które niewykorzystywane tylko się „marnują”. Systemy te w odróżnieniu od Patriotów odróżnia to, że są one znane ukraińskim żołnierzom, ponieważ znajdują się one na wyposażeniu ich wojsk. Dzięki szybkim dostarczeniu wyrzutni S-300, Ukraina byłaby je w stanie dość szybko wykorzystać.

Czytaj też

W pomoc Ukrainie w sprawie dostaw systemów obrony powietrznej zaangażował się ostatnio premier Holandii Mark Rutte, który 17 kwietnia zaoferował zakup systemów obrony powietrznej Patriot od bardziej „wahających” się sojuszników w celu wysłania ich na Ukrainę. Premier tego państwa po przybyciu na dwudniowy szczyt przywódców UE w Brukseli powiedział: „Wiemy, że wiele krajów posiada duże ilości systemów Patriot i być może nie chce ich dostarczać bezpośrednio. Możemy je od nich kupić, możemy dostarczyć je na Ukrainę, mamy na to pieniądze. To ważne”.

Nasilające się ataki na ukraińskie miasta w dalszym ciągu potęgują zapotrzebowanie Ukraińców na dodatkowe systemy obrony powietrznej.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Ech,

  Nie ma juz wolnsci na swieci. A to sankcje a to naciski a to wojna.

  1. Davien3

   A to wszystko przez Rosje, Chiny i inne bandyckie kraje.

  2. młodygrzyb

   To ruscy i chinczycy mordują Palestyńczyków i atakują Iran? To ruscy mordują Ormian?

  3. Davien3

   młodygrzyb To Rosjanie morduja Ukraińców Libijczyków Syryjczyków to Rosjanie wspierają HAMAS i innych terrorystów., To Chiny mordują Ujgurów i chcą napaść na Tajwan A Ormian mordowali Turcy ale to było ponad 100 lat temu więc wtedy kiedy Rosja wymordowała miliony w wojnie domowej i rewolucji komunistycznej. Jakies jeszcze przykłady?

 2. młodygrzyb

  Grecy dobrze widzą co się dzieje z Armenią, dlatego nie oddadzą nic jeśli wcześniej nie dostana zmiennika. Tylko jaki sens dawania Grecji Patriotów za S-300? Bo do innych systemów usieliby szkolić załogi, a to wymaga czasu. Grecy dobrze wiedzą że osłabienie ich armii spowoduje od razu atak turków.A na jakakolwiek pomoc w takim przypadku nie mają teraz co liczyć. Skończyliby jak Ormianie.

 3. Rusmongol

  @albertk. Grecja ma s300. Starczy gdyby je przekazali.

  1. Davien3

   rusmongol Nie za bardzo moga je ruszyc, bo umowa z Turcją tu była dość jednoznaczna.

 4. user_1050711

  Grecki premier już jakiś czas temu jednoznacznie informował: Moglibyśmy przekazać Ukrainie S-300, jeśli NATO zagwarantuje nam nienaruszalność naszego terytorium przez jakiegokolwiek agresora. - Jasne o kogo chodzi. Póki co widać, że nawet media owych "krajów NATO" nie chcą tej informacji swym czytelnikom/słuchaczom/telewidzom przekazać. Nie mówiąc o politykach, by mieli powiedzieć to swym obywatelom. Toteż Grecja musi myśleć o sobie sama. Ale czemu to piszę ? Ponieważ Polska także ma wielokrotnie zmieniającego swą postawę sąsiada, raz dobrego, innym razem agresora. I też z NATO. Czyli, że Polska także zawsze gotowa być musi na zmianę najpierw nastrojów wyborczych, a potem może także kursu swego sąsiada. Może nawet bliską ?

  1. franek

   Niech Turcja odda dla Ukrainy S-400

  2. Monkey

   @user_1050711: Także nie rozumiem tych nacisków na Grecję. A jeśli już, to takowe ze strony NATO powinny zostać wywarte także na Turcji. Tak jak napisał franek poniżej: niech oni oddadzą dla odmiany swój S-400 i dorzucą eskadrę F-16 dla uspokojenia Grecji. Znacznie bardziej rozumiem naciski na Hiszpanów, bo Rosji do nich daleko.

  3. Davien3

   User ostatnio premier Grecji stwierdził że moga oddac swoje Patrioty Ukrainie jak USA zagwarantuje im za to zadośćuczynienie i zapewni bezpieczeństwo.

 5. Prezes Polski

  Biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy s400, Grecy nie mają się czego obawiać. W sumie to ciekawy temat dla Turcji. Mogliby sporo ugrać oddając te ruskie wynalazki. Np. powrót do programu f35.

 6. Hubert

  Państwa na świecie same dla siebie są sterem i okrętem ponieważ to one mają zasoby a nie międzynarodowe stowarzyszenia. Ktoś inny nie może decydować o innym państwie i życiu jego mieszkańców. Robić to próbuje Putin i skończyło się to dużą wojną konwencjonalną na pełną skalę.

 7. ALBERTk

  To już szczyt bezczelności by wymuszać na krajach pomoc dla Ukrainy. Patrioty to nie jest zabawka, która kosztuje miliony, to kosztuje miliardy dolarów. Zelensky i jego rząd nie robili nic by przed wojną pozyskać Patrioty a teraz chcą decydować o tym kto te Patrioty ma im dać. Kuriozum. Oby nasz rząd nie wyszedł z inicjatywą bo to będzie zdrada bezpieczeństwa nas, Polaków.

  1. Rusmongol

   Ty sobie żartujesz rozumiem? Chciałeś żeby Żeleński kupił patriot przed 2022r? Serio? 🤣. Bądź poważny.....

  2. Monkey

   @ALBERTk: My im nie możemy naszych dać. Królewiec i Białoruś z rosyjską bronią atomową są zbyt blisko😱

Reklama